Menu

Tabuľka

NBL W · 2026-2027

Aktuálna tabuľka NBL W 2026-2027 s 8 tímami. Sydney W vedie s 3 bodmi po 3 zápasoch, za ním nasleduje Perth Lynx W s 1 bodom. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

Playoff
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
1Sydney W330254:211+43
2Perth Lynx W11086:83+3
3Townsville W211169:154+15
4Tasmania Jewels W211180:181-1
6Canberra Capitals W211164:174-10
7Southside W312233:228+5
8Bendigo W10192:94-2
9Adelaide Lightning W202136:181-45
Výsledky15. 10. 2026–24. 10. 2026
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
pi 23. 10.
Detail zápasu
št 22. 10.
Detail zápasu
ut 20. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
št 15. 10.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

88 zápasov
Bendigo W
Townsville W
Tasmania Jewels W
Sydney W
Geelong Venom W
Canberra Capitals W
Southside W
Adelaide Lightning W
Bendigo W
Geelong Venom W
Townsville W
Perth Lynx W
Geelong Venom W
Townsville W
Adelaide Lightning W
Tasmania Jewels W
Bendigo W
Canberra Capitals W
Sydney W
Southside W
Perth Lynx W
Bendigo W
Tasmania Jewels W
Southside W
Geelong Venom W
Perth Lynx W
Bendigo W
Sydney W
Southside W
Perth Lynx W
Canberra Capitals W
Townsville W
Adelaide Lightning W
Geelong Venom W
Geelong Venom W
Southside W
Adelaide Lightning W
Sydney W
Canberra Capitals W
Tasmania Jewels W
Townsville W
Bendigo W
Perth Lynx W
Canberra Capitals W
Bendigo W
Tasmania Jewels W
Canberra Capitals W
Geelong Venom W
Sydney W
Townsville W
Perth Lynx W
Adelaide Lightning W
Southside W
Bendigo W
Tasmania Jewels W
Canberra Capitals W
Geelong Venom W
Townsville W
Adelaide Lightning W
Southside W
Canberra Capitals W
Bendigo W
Perth Lynx W
Sydney W
Townsville W
Adelaide Lightning W
Southside W
Canberra Capitals W
Geelong Venom W
Tasmania Jewels W
Bendigo W
Perth Lynx W
Canberra Capitals W
Adelaide Lightning W
Townsville W
Southside W
Bendigo W
Geelong Venom W
Sydney W
Townsville W
Perth Lynx W
Tasmania Jewels W
Canberra Capitals W
Sydney W
Perth Lynx W
Southside W
Bendigo W
Sydney W
Geelong Venom W
Adelaide Lightning W
Tasmania Jewels W
Canberra Capitals W
Sydney W
Perth Lynx W
Southside W
Geelong Venom W
Adelaide Lightning W
Bendigo W
Townsville W
Tasmania Jewels W
Tasmania Jewels W
Bendigo W
Adelaide Lightning W
Canberra Capitals W
Sydney W
Tasmania Jewels W
Southside W
Townsville W
Perth Lynx W
Geelong Venom W
Townsville W
Bendigo W
Tasmania Jewels W
Perth Lynx W
Geelong Venom W
Bendigo W
Canberra Capitals W
Southside W
Adelaide Lightning W
Sydney W
Townsville W
Geelong Venom W
Tasmania Jewels W
Adelaide Lightning W
Geelong Venom W
Sydney W
Perth Lynx W
Canberra Capitals W
Tasmania Jewels W
Southside W
Sydney W
Bendigo W
Adelaide Lightning W
Townsville W
Southside W
Perth Lynx W
Canberra Capitals W
Geelong Venom W
Perth Lynx W
Townsville W
Southside W
Sydney W
Canberra Capitals W
Adelaide Lightning W
Geelong Venom W
Tasmania Jewels W
Perth Lynx W
Bendigo W
Tasmania Jewels W
Townsville W
Bendigo W
Adelaide Lightning W
Geelong Venom W
Perth Lynx W
Sydney W
Canberra Capitals W
Townsville W
Southside W
Perth Lynx W
Adelaide Lightning W
Bendigo W
Southside W
Tasmania Jewels W
Sydney W
Adelaide Lightning W
Tasmania Jewels W
Canberra Capitals W
Perth Lynx W
Sydney W
Geelong Venom W
Southside W
Adelaide Lightning W
Bendigo W
Tasmania Jewels W
Townsville W
Canberra Capitals W

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 8 tímov v NBL W na jednom mieste. Sydney W vedie s 3 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Sydney W1330254211
Perth Lynx W21108683
Townsville W3211169154
Tasmania Jewels W4211180181
Canberra Capitals W5211164174
Southside W6312233228
Bendigo W71019294
Adelaide Lightning W8202136181

Minulé sezóny

NBL W

Prehliadajte 17 archivovaných sezón NBL W, od 2010-2011 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2026
Založený:1981

Women's National Basketball League vznikla na stretnutí 4. októbra 1980, keď sa zástupcovia šiestich popredných austrálskych ženských basketbalových klubov stretli na etablovanie národnej súťaže. Inauguračná sezóna v roku 1981 začínala skromne, pričom zakladajúce kluby platili iba 25 austrálskych dolárov každý na vstup, s tímami z Južnej Austrálie a Nového Južného Walesu. Australian Institute of Sport sa pripojil v prvom roku ligy, čím okamžite pozdvihol jej súťažný štandard. Súťaž bola pôvodne pomenovaná Women's Interstate Basketball Conference (WIBC), premenujúc sa na Women's Basketball League v roku 1982 a nakoniec na National Women's Basketball League (WNBL) v roku 1985, keď sa rozrástla národne. 80-te roky videli kritický komerčný rozvoj: prvá sponzorská dohoda s Pony prišla v roku 1989 (v hodnote 258 000 austrálskych dolárov), nasledovaná pokrytím ABC televízie finál v roku 1989 a týždennými vysielaniami od roku 1993. V novembri 2024 liga prešla historickou štrukturálnou zmenou, keď Wollemi Capital Group Syndicate a konzorcium National Basketball League získali väčšinové vlastníctvo, s NBL preberajúcim operačnú kontrolu od 2. apríla 2025.

  1. 1981 — Inauguračná sezóna Women's Interstate Basketball Conference spustená so šiestimi zakladajúcimi klubmi
  2. 1981 — Australian Institute of Sport vstupuje do súťaže a pozdvihuje súťažné štandardy
  3. 1985 — Liga premenovaná na National Women's Basketball League (WNBL), odráža národný status
  4. 1989 — Prvá sponzorská dohoda s Pony v hodnote 258 000 austrálskych dolárov; ABC začína pokrývať finále
  5. 1993 — Týždenné televízne pokrytie začína na ABC, rozširujúc mediálny profil ligy
  6. 2024 — Wollemi Capital Group Syndicate a konzorcium NBL získavajú väčšinové vlastníctvo
  7. 2025 — Historická vysielacia dohoda s Nine a ESPN; každý zápas naživo a zadarmo po prvý raz v histórii ligy

Formát súťaže

19. 3. 2026
Tímy:8

WNBL funguje ako domáca a vonkajšia každý s každým súťaž medzi ôsmimi tímami, pričom každý tím odohráva 23 zápasov počas základnej sezóny (približne november až február). Tímy získavajú dva body za víťazstvo a jeden bod za prehru. Štyri najlepšie tímy na konci základnej sezóny postupujú do play-off známy ako finálová séria. Play-off zahŕňa semifinálové kolo nasledované sériou Veľkého finále, pričom šampión je určený prostredníctvom zápasov Veľkého finále na dva víťazstvá. Táto štruktúra zaručuje súťažnú rovnováhu pri zachovaní tradičného dôrazu ligy na výkon v základnej sezóne.

Rekordy

19. 3. 2026
Najviac titulov:Bendigo Spirit (3)Historický kráľ strelcov:Rachael Sporn (5 823 bodov)

Sezóna 2024–25 priniesla rekordnú návštevnosť finál s vypredanými arenami naprieč sériou Veľkého finále, čo odráža bezprecedentný rast ligy vo verejnom angažovaní a komerčnej životaschopnosti.

Analýza

19. 3. 2026

Analýza aktuálnej sezóny

Sezóna WNBL 2025–26 sa skončila tým, že Townsville Fire získali druhý šampionát za štyri roky, upevňujúc ich status dominantnej modernej sily ligy. Fire skončili základnú sezónu na čele tabuľky so zápisom 19–4, priemerne 82,61 bodov za zápas pri obmedzení súperov na iba 80,8 bodov. Courtney Woods, kapitánka Fire, bola vymenovaná za víťaza Rachael Sporn Medal (MVP Veľkého finále) a MVP WNBL26, riadiac šampionátne víťazstvo s elitnou hernou tvorbou a strelením. Woods priemerne dosahovala 15,22 bodov a 6,1 asistencií za zápas počas sezóny.

Titulový závodil bol mimoriadne intenzívny, pričom Perth Lynx montuje seriózny útok ako tím na druhom mieste so zápisom 18–5. Lynx tlačili Townsville na hranicu vo finálach, nútiac rozhodujúci 2. zápas, ktorý sa predĺžil do predĺženia. Víťazstvo Townsville 108–105 v tom vzrušujúcom zápase popísali tréneri ako "jeden z najväčších postseason zápasov, aké boli kedy odohraté". Bendigo Spirit, obhajcovia šampionátu zo sezóny 2024–25, padli krátko od trojnásobného opákovania.

Sezóna 2025–26 svedčila o bezprecedentnom komerčnom raste a globálnej viditeľnosti. Rekordné finálové čísla návštevnosti naprieč vypredanými arenami zdôraznili výbušnú trajektóriu ligy, zatiaľ čo nové vysielacie partnerstvo s Nine, ESPN a Disney+ doručilo každý zápas celosvetovému publiku po prvý raz v histórii WNBL.

Historický význam a globálne postavenie

45-ročná história WNBL ju umiestňuje ako jednu z najstarších profesionálnych ženských basketbalových líg na svete, o 16 rokov staršiu ako WNBA. Táto dlhovekosť etablovala ligu ako kľúčovú vývojovú cestu pre austrálsky talent súťažiaci na olympijskej a svetošampionátovej úrovni. Generační hráči vrátane Lauren Jackson (MVP WNBA a jednotka draftu 2001), Suzy Batkovic (sedemkrát MVP WNBL a päťkrát šampion) a Penny Taylor (šampion WNBA) vyvinuli svoje umenie v WNBL pred dosiahnutím medzinárodnej slávy.

Herný štýl a súťažná evolúcia

Moderný basketbal WNBL odráža globálne trendy v útoku tempo-a-priestor a trojbodovej streľbe. Sezóna 2025–26 videla tímy priemerne viac ako 100 bodov za zápas, čo je výrazný nárast oproti historickým normám. Šampionátny tím Townsville Fire exemplifikoval túto evolúciu: ich vyvážený útočný útok (priemerne 118,25 bodov za zápas) kombinoval tradičnú vnútornú prítomnosť s modernou perimetrovou streľbou.

Budúci výhľad

WNBL vstupuje do transformatívnej fázy po sezóne 2025–26. Operačná kontrola konzorcia NBL, spojená s bezprecedentnou vysielacou viditeľnosťou a dostupnosťou zadarmo, umiestňuje ligu pre dlhodobý rast. Záväzok vlastníckej štruktúry k finančnej udržateľnosti a profesionálnej infraštruktúre naznačuje, že platy hráčov, koučovacie zdroje a štandardy zariadení sa budú naďalej zlepšovať.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v WNBL?

V WNBL súťaží osem tímov: Adelaide Lightning, Bendigo Spirit, Geelong Venom, Perth Lynx, Southside Melbourne Flyers, Sydney Flames, Townsville Fire a UC Capitals. Liga sa rozrástla na osem tímov v roku 2025.

Kto vyhral najviac šampionátov WNBL?

Bendigo Spirit vyhrali najviac titulov WNBL s tromi šampionátmi (2012–13, 2013–14 a 2024–25). Townsville Fire sú obhajcovia šampionátu, vyhrávajúc titul 2025–26 dramatickým víťazstvom 108–105 v predĺžení nad Perth Lynx.

Ako funguje formát play-off WNBL?

Štyri najlepšie tímy z 23-zápasovej základnej sezóny postupujú do finál. Play-off zahŕňa semifinálové kolo nasledované sériou Veľkého finále, pričom šampionát je určený zápasom Veľkého finále na dva víťazstvá medzi dvoma najlepšími tímami.

Aký je rekord všetkých čias v počte bodov v WNBL?

Rachael Sporn drží rekord všetkých čias v počte bodov s 5 823 bodmi nazbieranými počas jej 18-ročnej kariéry s Adelaide Lightning. Suzy Batkovic sa priblížila počas svojej záverečnej sezóny, ale odišla pred prekonaním rekordu.

Kedy bola WNBL založená?

WNBL bola založená v roku 1981 ako Women's Interstate Basketball Conference (WIBC), čo ju robí o 16 rokov staršou ako WNBA. Bola premenovaná na Women's Basketball League v roku 1982 a prijala súčasné meno v roku 1985.

Ako môžem sledovať zápasy WNBL?

Všetkých 92 zápasov základnej sezóny WNBL a celá finálová séria sú dostupné zadarmo na 9Now a v aplikácii WNBL. Vybrané zápasy sú na 9Go!, s 80+ zápasmi na ESPN a ESPN2 a každým zápasom dostupným na ESPN cez Disney+. Zápasy sú tiež na Kayo, Foxtel, Fetch a Sky (Nový Zéland).

API dáta: 24. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2026