Menu

Dnešné zápasy

Živé skóre, nadchádzajúce výkopy a ukončené výsledky z dnešného dňa. Dáta sa automaticky aktualizujú, aby vám nič neuniklo.

Dnes na programe

7 zápasov

Tabuľka

Prvenstvo BiH · 2026-2027

Aktuálna tabuľka Prvenstvo BiH 2026-2027 s 14 tímami. Igman vedie s 2 bodmi po 2 zápasoch, za ním nasleduje Orlovik s 2 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

PlayoffZostup
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
1Igman220179:153+26
2Orlovik220183:165+18
3Leotar Trebinje220153:135+18
4Borac Banja Luka220163:148+15
5Zrinjski Mostar211152:141+11
6Sloboda Tuzla211176:166+10
7Gradina Tesanj211156:149+7
8Slavija211181:1810
9Siroki Brijeg211172:175-3
10Basket Zivinice211153:159-6
11Radnicki Gorazde202166:186-20
12Mrkonjic Grad202141:162-21
13Drina202149:175-26
14Donji Vakuf - Promo202125:154-29

Výsledky

Prvenstvo BiH · 14
Výsledky3. 10. 2026–12. 10. 2026
po 12. 10.
Detail zápasu
po 12. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
pi 9. 10.
Detail zápasu
po 5. 10.
Detail zápasu
po 5. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
Drina76–88Igman
so 3. 10.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

100 zápasov
Orlovik
Donji Vakuf - Promo
Slavija
Mrkonjic Grad
Siroki Brijeg
Drina
Gradina Tesanj
Sloboda Tuzla
Leotar Trebinje
Borac Banja Luka
Basket Zivinice
Zrinjski Mostar
Igman
Radnicki Gorazde
Radnicki Gorazde
Gradina Tesanj
Sloboda Tuzla
Slavija
Zrinjski Mostar
Igman
Mrkonjic Grad
Siroki Brijeg
Drina
Leotar Trebinje
Donji Vakuf - Promo
Basket Zivinice
Borac Banja Luka
Orlovik
Basket Zivinice
Borac Banja Luka
Drina
Mrkonjic Grad
Gradina Tesanj
Zrinjski Mostar
Igman
Donji Vakuf - Promo
Leotar Trebinje
Orlovik
Siroki Brijeg
Sloboda Tuzla
Slavija
Radnicki Gorazde
Radnicki Gorazde
Siroki Brijeg
Zrinjski Mostar
Slavija
Sloboda Tuzla
Drina
Orlovik
Basket Zivinice
Borac Banja Luka
Igman
Donji Vakuf - Promo
Gradina Tesanj
Mrkonjic Grad
Leotar Trebinje
Mrkonjic Grad
Sloboda Tuzla
Siroki Brijeg
Zrinjski Mostar
Slavija
Donji Vakuf - Promo
Leotar Trebinje
Basket Zivinice
Igman
Orlovik
Gradina Tesanj
Borac Banja Luka
Drina
Radnicki Gorazde
Basket Zivinice
Igman
Borac Banja Luka
Slavija
Donji Vakuf - Promo
Siroki Brijeg
Orlovik
Gradina Tesanj
Radnicki Gorazde
Mrkonjic Grad
Sloboda Tuzla
Leotar Trebinje
Zrinjski Mostar
Drina
Siroki Brijeg
Borac Banja Luka
Slavija
Orlovik
Sloboda Tuzla
Radnicki Gorazde
Mrkonjic Grad
Zrinjski Mostar
Leotar Trebinje
Igman
Gradina Tesanj
Basket Zivinice
Drina
Donji Vakuf - Promo
Basket Zivinice
Slavija
Borac Banja Luka
Drina
Donji Vakuf - Promo
Mrkonjic Grad
Igman
Gradina Tesanj
Orlovik
Siroki Brijeg
Radnicki Gorazde
Leotar Trebinje
Zrinjski Mostar
Sloboda Tuzla
Sloboda Tuzla
Donji Vakuf - Promo
Slavija
Igman
Siroki Brijeg
Basket Zivinice
Radnicki Gorazde
Zrinjski Mostar
Mrkonjic Grad
Borac Banja Luka
Leotar Trebinje
Gradina Tesanj
Drina
Orlovik
Basket Zivinice
Drina
Borac Banja Luka
Sloboda Tuzla
Donji Vakuf - Promo
Radnicki Gorazde
Gradina Tesanj
Slavija
Igman
Siroki Brijeg
Orlovik
Mrkonjic Grad
Zrinjski Mostar
Leotar Trebinje
Igman
Drina
Orlovik
Sloboda Tuzla
Leotar Trebinje
Slavija
Basket Zivinice
Mrkonjic Grad
Gradina Tesanj
Siroki Brijeg
Donji Vakuf - Promo
Zrinjski Mostar
Borac Banja Luka
Radnicki Gorazde
Drina
Gradina Tesanj
Mrkonjic Grad
Igman
Radnicki Gorazde
Orlovik
Siroki Brijeg
Slavija
Sloboda Tuzla
Basket Zivinice
Zrinjski Mostar
Borac Banja Luka
Donji Vakuf - Promo
Leotar Trebinje
Leotar Trebinje
Siroki Brijeg
Slavija
Drina
Orlovik
Zrinjski Mostar
Basket Zivinice
Radnicki Gorazde
Igman
Sloboda Tuzla
Gradina Tesanj
Mrkonjic Grad
Borac Banja Luka
Donji Vakuf - Promo
Zrinjski Mostar
Basket Zivinice
Sloboda Tuzla
Gradina Tesanj
Radnicki Gorazde
Igman
Mrkonjic Grad
Slavija
Donji Vakuf - Promo
Orlovik
Borac Banja Luka
Leotar Trebinje
Drina
Siroki Brijeg
Radnicki Gorazde
Slavija
Sloboda Tuzla
Siroki Brijeg

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 14 tímov v Prvenstvo BiH na jednom mieste. Igman vedie s 2 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Igman1220179153
Orlovik2220183165
Leotar Trebinje3220153135
Borac Banja Luka4220163148
Zrinjski Mostar5211152141
Sloboda Tuzla6211176166
Gradina Tesanj7211156149
Slavija8211181181
Siroki Brijeg9211172175
Basket Zivinice10211153159
Radnicki Gorazde11202166186
Mrkonjic Grad12202141162
Drina13202149175
Donji Vakuf - Promo14202125154

Minulé sezóny

Prvenstvo BiH

Prehliadajte 11 archivovaných sezón Prvenstvo BiH, od 2014-2015 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2025
Založený:1992Predchodca:Yugoslav First Basketball League (First Federal Basketball League)

Basketbalový šampionát Bosny a Hercegoviny bol založený v roku 1992 po vyhlásení nezávislosti krajiny od Juhoslávie. Rané roky ligy boli poznačené výraznými štrukturálnymi výzvami, keďže pred sezónou 1997–98 fungovali súčasne tri oddelené etnicky rozdelené basketbalové súťaže naprieč krajinou. Zjednotenie týchto troch líg do jediného šampionátu v roku 1998 predstavovalo prelomový moment v bosnianskom basketbale, etablujúc základ pre súdržnú národnú súťaž. Od dosiahnutia plného zjednotenia sa Prvenstvo BiH vyvinulo na robustnú súťažnú štruktúru, pričom kluby ako Igokea a Široki Brijeg sa etablovali ako dominantné sily. Liga prešla pravidelne úpravami formátu na posilnenie kompetitívnosti a prispôsobenie sa rozvrhom európskych klubových súťaží, pri zachovaní statusu primárnej cesty pre bosnianske kluby usilujúce sa o účasť v ABA League (Adriatic Basketball Association) a európskych súťažiach ako Basketball Champions League.

  1. 1992 — Basketbalový šampionát Bosny a Hercegoviny založená po získaní nezávislosti
  2. 1998 — Tri etnicky rozdelené ligy zjednotené do jediného národného šampionátu
  3. 2001 — Igokea vyhral prvý šampionát, začínajúc dynastiu, ktorá definovala 2010-te roky
  4. 2004 — Borac Banja Luka vyhral prvý šampionát, etablujúc sa ako kandidáti na titul
  5. 2013–2017 — Igokea vyhral päť po sebe nasledujúcich šampionátov, cementujúc status ako najúspešnejší klub ligy
  6. 2024–25 — Igokea obhájila titul Division I, zmetajúc Bosnu v sérii šampionátu

Formát súťaže

19. 3. 2025
Tímy:13Zostupové miesta:2Európske miesta:4

Prvenstvo BiH funguje vo formáte play-off s dvoma fázami. V základnej sezóne 13 tímov súťaží v každý s každým formáte, pričom každý klub hrá domáce a vonkajšie zápasy voči všetkým súperom. Top osem tímov postupuje do Playoff fázy, kde súťažia vo formáte série na päť zápasov na určenie šampionátu. Spodné dva tímy sú automaticky zostúpené do A1 Liga FBIH, druholigoveej súťaže. Liga udeľuje 2 body za víťazstvo a 1 bod za prehru, pričom sa uplatňujú tiebreakery na určenie konečnej tabuľky. Štyri miesta európskej súťaže sú k dispozícii pre top finišujúce kluby, umožňujúc účasť v ABA League a európskych súťažiach ako Basketball Champions League a FIBA Europe Cup.

Analýza

19. 3. 2025

Analýza aktuálnej sezóny

Sezóna Prvenstvo BiH 2024–25 videla Igokea m:tel potvrdenie dominancie ako hlavná sila ligy, vyvrcholiac víťazstvom šampionátu zmetením Bosna Meridianbet vo finálach. Cesta Igokea k titulu bola charakterizovaná konzistentnou excelentnosťou počas základnej sezóny aj play-off fáz. Séria šampionátu preukázala nadradenosť Igokea v základoch, najmä v reboundovaní — tím predčil Bosnu 40–27 celkovo, vrátane rozhodujúcej výhody 20–5 v útočných reboundoch.

Rozhodujúca hra šampionátu videla Igokea zvíťaziť 85–78, s americkým rozhrávačom Bryce Jones orkestrujúcim víťazstvo výnimočnou hernou tvorbou. Jones zaznamenal double-double s 13 bodmi, 5 odrazmi a 11 asistenciami. Srbský útočník Dragan Milosavljevic viedol streľbu s 17 bodmi a 9 odrazmi, Borisa Simanic prispel 16 bodmi a 4 odrazmi a Nikola Maric pridal 14 bodov a 5 odrazov.

Historický význam a evolúcia

Prvenstvo BiH zaujíma jedinečnú pozíciu v európskej basketbalovej histórii, vynárajúc sa z komplexnej pokonfliktnej rekonštrukcie Bosny a Hercegoviny. Zjednotenie v roku 1998 predstavovalo prelomový moment, keď sa tri ligy spojili do jediného národného šampionátu. Zjednotená liga rýchlo etablovala súťažné hierarchie, pričom Željezničar Sarajevo sa stal dominantnou silou na začiatku 2000-tych rokov.

Vzostup Igokea počínajúc prvým šampionátom v roku 2001 signalizoval posun moci. Pozoruhodná konzistentnosť Igokea — najmä ich päť po sebe nasledujúcich titulov 2013–17 — definovala modernú éru Prvenstvo BiH. Široki Brijeg z западnej Hercegoviny etabloval ako druhý najúspešnejší klub s 11 šampionátmi, hoci ich dominancia bola sústredená v skorších obdobiach (1998–2012).

Súťažná štruktúra a regionálny kontext

Prvenstvo BiH funguje ako primárna domáca súťaž pre bosnianské basketbalové kluby, slúžiaci ako nevyhnutná cesta k regionálnym a európskym súťažiam. Kluby končiace v top štyroch zaistia účasť v ABA League (Adriatic Basketball Association), regionálnej súťaži zahŕňajúcej kluby z Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Srbska, Čiernej Hory a ďalších balkánskych národov. Táto súvislosť s ABA League pozdvihuje súťažný štandard Prvenstvo BiH, keďže kluby musia udržiavať organizačnú a finančnú kapacitu na súťaženie v dvoch náročných súťažiach súčasne.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v Prvenstvo BiH?

V sezóne 2024–25 Prvenstvo BiH súťaží momentálne 13 tímov, najvyšší stupeň bosnianskeho basketbalu. Liga funguje vo dvojfázovom formáte so základnou sezónou nasledovanou play-off.

Ktorý klub vyhral najviac šampionátov Prvenstvo BiH?

Igokea vyhrala najviac šampionátov s 10 titulmi (2001, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2022, 2023, 2025), etablujúc sa ako najúspešnejšia franšíza ligy v modernej ére.

Ako funguje zostup v Prvenstvo BiH?

Spodné dva tímy v konečnom poradí sú automaticky zostúpené do A1 Liga FBIH, druhého stupňa bosnianskeho basketbalu. Tímy môžu byť povýšené späť do Prvenstvo BiH prostredníctvom súťaže v nižšej divízii.

Kedy bolo založené Prvenstvo BiH?

Basketbalový šampionát Bosny a Hercegoviny bol založený v roku 1992 po získaní nezávislosti krajiny od Juhoslávie. Avšak liga dosiahla plné zjednotenie do jediného národného šampionátu v roku 1998, keď sa tri etnicky rozdelené ligy spojili.

Koľko miest európskej súťaže ponúka Prvenstvo BiH?

Štyri miesta európskej súťaže sú k dispozícii pre top finišujúce kluby v Prvenstvo BiH, umožňujúc účasť v súťažiach ako ABA League (Adriatic Basketball Association), Basketball Champions League a FIBA Europe Cup.

Kto vyhral šampionát Prvenstvo BiH 2024–25?

Igokea obhájila titul Division I zmetením Bosna Meridianbet v sérii šampionátu. Finálové stretnutia sa skončili 31. mája 2025, pričom Igokea vyhrala 85–78 v rozhodujúcej hre, s Bryce Jones získavajúcim ocenenie MVP finál.

API dáta: 13. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2025