Menu

Tabuľka

NBL · 2026-2027

Aktuálna tabuľka NBL 2026-2027 s 13 tímami. Balkan vedie s 3 bodmi po 3 zápasoch, za ním nasleduje Minyor s 3 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

Playoff
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
1Balkan330276:222+54
2Minyor330329:298+31
3Rilski Sportist220210:140+70
4Cherno More220180:137+43
5Lok. Plovdiv220190:168+22
6Spartak Pleven211175:163+12
8Beroe303285:298-13
9Shumen211188:207-19
10CSKA Sofia211176:209-33
11Yambol303198:267-69
12Botev 2012202150:178-28
13Levski202159:194-35
14Polytechnica202166:202-36
Výsledky10. 10. 2026–23. 10. 2026
Minyor110–104Beroe
pi 23. 10.
Detail zápasu
pi 23. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
Balkan101–83Levski
pi 16. 10.
Detail zápasu
po 12. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
Minyor123–101Shumen
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

100 zápasov
Balkan
CSKA Sofia
Botev Academic
Levski
Minyor
Botev 2012
Rilski Sportist
Lok. Plovdiv
Cherno More
Spartak Pleven
Beroe
Polytechnica
Shumen
Yambol
Levski
Minyor
Spartak Pleven
Balkan
Yambol
Botev Academic
Polytechnica
Rilski Sportist
Lok. Plovdiv
Cherno More
Botev 2012
Beroe
CSKA Sofia
Shumen
Balkan
Lok. Plovdiv
Botev 2012
Levski
Botev Academic
CSKA Sofia
Cherno More
Polytechnica
Minyor
Yambol
Beroe
Rilski Sportist
Shumen
Spartak Pleven
Levski
Beroe
Yambol
Botev 2012
Spartak Pleven
Botev Academic
Rilski Sportist
Cherno More
Polytechnica
Balkan
CSKA Sofia
Minyor
Lok. Plovdiv
Shumen
Shumen
Polytechnica
Botev Academic
Lok. Plovdiv
Balkan
Rilski Sportist
Levski
Yambol
Botev 2012
CSKA Sofia
Minyor
Spartak Pleven
Beroe
Cherno More
Cherno More
Balkan
Lok. Plovdiv
Minyor
Polytechnica
Botev Academic
Spartak Pleven
Botev 2012
Yambol
Beroe
CSKA Sofia
Levski
Rilski Sportist
Shumen
Shumen
Cherno More
Beroe
Balkan
Botev Academic
Rilski Sportist
Minyor
Polytechnica
Yambol
CSKA Sofia
Levski
Spartak Pleven
Botev 2012
Lok. Plovdiv
Balkan
Shumen
Cherno More
Botev Academic
Lok. Plovdiv
Levski
Polytechnica
Botev 2012
Rilski Sportist
Minyor
Spartak Pleven
Yambol
CSKA Sofia
Beroe
Levski
Polytechnica
Yambol
Lok. Plovdiv
Minyor
Cherno More
Botev Academic
Balkan
Botev 2012
Rilski Sportist
Beroe
Shumen
CSKA Sofia
Spartak Pleven
Shumen
Botev Academic
Balkan
Minyor
Cherno More
Botev 2012
Lok. Plovdiv
CSKA Sofia
Polytechnica
Yambol
Rilski Sportist
Levski
Spartak Pleven
Beroe
Shumen
Minyor
Balkan
Botev 2012
Cherno More
Levski
Lok. Plovdiv
Spartak Pleven
Polytechnica
CSKA Sofia
Rilski Sportist
Yambol
Beroe
Botev Academic
Levski
Balkan
Yambol
Cherno More
Spartak Pleven
Polytechnica
Minyor
Botev Academic
Lok. Plovdiv
Beroe
Botev 2012
Shumen
CSKA Sofia
Rilski Sportist
Shumen
Levski
Balkan
Yambol
Botev Academic
Botev 2012
Cherno More
CSKA Sofia
Polytechnica
Lok. Plovdiv
Rilski Sportist
Spartak Pleven
Beroe
Minyor
Yambol
Shumen
Lok. Plovdiv
Rilski Sportist
Botev 2012
Minyor
Polytechnica
Beroe
Spartak Pleven
Cherno More
CSKA Sofia
Balkan
Levski
Botev Academic
Shumen
CSKA Sofia
Minyor
Levski

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 13 tímov v NBL na jednom mieste. Balkan vedie s 3 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Balkan1330276222
Minyor2330329298
Rilski Sportist3220210140
Cherno More4220180137
Lok. Plovdiv5220190168
Spartak Pleven6211175163
Beroe7303285298
Shumen8211188207
CSKA Sofia9211176209
Yambol10303198267
Botev 201211202150178
Levski12202159194
Polytechnica13202166202

Minulé sezóny

NBL

Prehliadajte 17 archivovaných sezón NBL, od 2010-2011 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2025
Založený:2008Predchodca:Bulgarian A Division

NBL bola oficiálne založená v roku 2008 ako rebranding iniciatíva, ktorá transformovala Bulharskú A Divíziu — najvyššiu basketbalovú súťaž krajiny od roku 1942 — na modernizovanú profesionálnu ligovú štruktúru. Tento strategický rebranding odrážal záväzok Bulharska zvýšiť komerčné a súťažné štandardy svojho domáceho basketbalu. Liga prešla výraznou štrukturálnou evolúciou, pričom počty tímov sa z sezóny na sezónu menili na udržanie súťažnej rovnováhy. Pozoruhodné rozšírenia a konsolidačné obdobia formovali trajektóriu ligy, zatiaľ čo zavedenie play-off systémov zvýšilo dramatiku a predajnosť šampionátnych pretekov. Dnes stojí NBL ako bulharské prémiové basketbalové javisko, pravidelne produkujúce medzinárodne konkurenčné tímy, ktoré reprezentujú krajinu v európskych klubových súťažiach vrátane Basketball Champions League a FIBA Europe Cup.

  1. 1942 — Bulharská A Divízia založená ako prvostupňová basketbalová súťaž krajiny
  2. 2008 — Liga premenovaná na Národnú basketbalovú ligu (NBL) s modernizovanou profesionálnou štruktúrou
  3. 2011 — Lukoil Akademik Sofia dokončil obdobie dominancie desiaty titulom v 11 sezónach
  4. 2015 — Lukoil Akademik Sofia vyhral šampionát zmetením Rilski Sportist 3–0 v play-off
  5. 2023 — Rilski Sportist sa ukázal ako kandidát na šampionát, vyhrávajúc titul 2023–24
  6. 2025 — Rilski Sportist získal šampionát 2024–25 víťazstvom 3–1 v play-off nad Cherno More

Formát súťaže

19. 3. 2025
Tímy:16Zostupové miesta:2Európske miesta:3

NBL funguje vo formáte dvojitého každý s každýmu s 16 tímami, pričom každý klub hrá každého súpera dvakrát — raz doma a raz vonku — celkovo 30 zápasov základnej sezóny. Tímy dostávajú 2 body za výhru a 1 bod za prehru. Po základnej sezóne osem najlepších tímov postupuje do vyraďovacieho play-off bracketu, ktorý určuje šampióna. Spodné dva tímy zostupujú do BBL Division A (bulharský druhý stupeň). Tri najlepšie finišujúce tímy si zaistia miesta v európskych klubových súťažiach, čím poskytujú motiváciu pre silný výkon v základnej sezóne. Play-off súboje sú hrané v sériách na päť zápasov, zabezpečujúc, že šampión je určený prostredníctvom kompetitívneho, vysoko-stávkového basketbalu.

Rekordy

19. 3. 2025
Najviac titulov:PBC Lukoil Akademik Sofia (26)Historický kráľ strelcov:Ishmael El-Amin (42 bodov, jedný zápas)

Sezóna 2020–21 vyprodukovala najdominantnejší jednozápasový výkon NBL, pričom 72-bodový víťazný rozdiel Balkan Botevgrad zostáva najväčším víťazným rozdielom ligy.

Analýza

19. 3. 2025

Analýza aktuálnej sezóny

Sezóna NBL 2025–26 predvádza presvedčivé súťažné prostredie s BC Balkan a BC Rilski Sportist ukázanými ako dominantné sily. Balkan aktuálne vedie tabuľku so zápisom 18–4, tesne pred Rilski Sportist (zápisom 18–4) v tesnom boji exemplifikujúcom paritu ligy na vrchole. Oba kluby preukázali konzistentnú excelentnosť počas celej sezóny, pričom ich takmer identické záznamy odrážajú intenzitu pretekov o titul. Medzera medzi vrchnými dvomi a prenasledujúcim balíkom je výrazná: Euroins Cherno More (17–5) obsadzuje tretie miesto, zatiaľ čo Lokomotiv Plovdiv (13–9) a Akademik Plovdiv zaokrúhľujú pozície kvalifikujúce sa do play-off.

Boj o zostup v spodnej časti tabuľky predvádza výrazne odlišný naratív. S iba dvoma zostupovými miestami čelia tímy v dolnej polovici tabuľky skutočnému nebezpečenstvu. Medzera medzi kvalifikáciou do play-off a zostupovou zónou je extrémne tenká, čím vzniká intenzívny tlak pre tímy zo strednej tabuľky.

Alan Arnett z Rilski Sportist sa ukázal ako jeden z výrazných performerov sezóny, kombinujúc streleckú zdatnosť s komplexným dopadom, ktorý bol kľúčový pri udržaní jeho tímu v kandidatúre. Igor Kesar zo Spartak Pleven bol uznaný ako MVP sezóny 2024–25, svedectvo o hĺbke individuálneho talentu súťažiaceho v lige.

Štruktúra ligy a súťažná rovnováha

Formát NBL s 16 tímami v double každý s každým základnej sezóne vytvára dôkladné testovacie prostredie pre bulharský basketbal. 30-zápasový rozvrh každého tímu poskytuje dostatočnú vzorku na identifikáciu skutočných kandidátov ligy, zatiaľ čo systém vyraďovacieho play-off zabezpečuje, že momentum a výkon v kľúčových momentoch určujú šampióna.

Súťažná rovnováha ligy sa v posledných rokoch výrazne vyvinula. Éra trvalej dominancie Lukoil Akademik Sofia — počas ktorej vyhrali 26 titulov vrátane štyroch po sebe nasledujúcich šampionátov od roku 2003 do roku 2011 — ustúpila distribuovanejšej šampionátnej krajine. Vznik Rilski Sportist ako viacnásobného šampióna v posledných sezónach indikuje skutočný posun v súťažnej sile.

Historický význam a evolúcia

Prominentnosť basketbalu v bulharskej športovej kultúre je odrazená v dlhej inštitucionálnej histórii NBL. Prechod z Bulharskej A Divízie na moderný branding NBL v roku 2008 predstavoval prelomový moment, signalizujúci evolúciu športu z primárne domácej súťaže na profesionálne riadený podnik. Medzinárodný rozmer ligy výrazne narástol, pričom bulharské kluby teraz pravidelne súťažia v paneurópskych súťažiach s viacerými zástupcami NBL účastniacimi sa v Basketball Champions League a FIBA Europe Cup každoročne.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v bulharskej NBL?

NBL disponuje 16 tímami v sezóne 2025–26, súťažiacimi vo formáte dvojitého každý s každýmu základnej sezóny s 30 zápasmi na tím.

Kto vyhral najviac šampionátov NBL?

PBC Lukoil Akademik Sofia vyhral 26 národných titulov, najviac zo všetkých klubov v histórii NBL, pričom ich najnovší šampionát prišiel v sezóne 2014–15.

Ako funguje zostup v bulharskej NBL?

Spodné dva tímy v tabuľke základnej sezóny zostupujú do BBL Division A, bulharskej druhostupňovej profesionálnej basketbalovej ligy.

Ktoré tímy sa kvalifikujú pre európske súťaže?

Tri najlepšie tímy v tabuľke základnej sezóny NBL si zaistia miesta v európskych klubových súťažiach, vrátane Basketball Champions League a FIBA Europe Cup.

Kedy bola založená NBL?

NBL bola oficiálne založená v roku 2008 ako premenenie Bulharskej A Divízie, ktorá fungovala ako najvyšší basketbalový stupeň krajiny od roku 1942.

Aký je formát play-off v NBL?

Osem najlepších tímov zo základnej sezóny postupuje do vyraďovacieho play-off bracketu, pričom súboje sú hrané v sériách na päť zápasov na určenie šampióna.

API dáta: 24. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2025