Menu
Chorvátsko

Premijer liga

Tabuľka

Premijer liga · 2026-2027

Aktuálna tabuľka Premijer liga 2026-2027 s 12 tímami. Zadar vedie s 4 bodmi po 4 zápasoch, za ním nasleduje Cibona s 4 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

PlayoffZostup
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
1Zadar440359:257+102
2Cibona440353:315+38
3Split431334:285+49
4Dinamo Zagreb431314:325-11
5Virtus Zagreb431324:342-18
6Kvarner422357:326+31
7Skrljevo422327:348-21
8Dubrovnik413324:345-21
9Alkar413324:346-22
10Zabok413320:344-24
11Samobor404286:328-42
12Dubrava404280:341-61

Výsledky

Premijer liga · 24
Výsledky26. 9. 2026–18. 10. 2026
ne 18. 10.
Detail zápasu
Split73–84Zadar
ne 18. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
st 14. 10.
Detail zápasu
po 12. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
pi 9. 10.
Detail zápasu
Samobor91–95PPAlkar
ne 4. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
pi 2. 10.
Detail zápasu
pi 2. 10.
Detail zápasu
pi 2. 10.
Detail zápasu
Cibona100–84Zabok
st 30. 9.
Detail zápasu
ne 27. 9.
Detail zápasu
ne 27. 9.
Detail zápasu
ne 27. 9.
Detail zápasu
so 26. 9.
Detail zápasu
so 26. 9.
Detail zápasu
so 26. 9.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

100 zápasov
Dubrava
Dubrovnik
Kvarner
Zabok
Alkar
Split
Cibona
Virtus Zagreb
Kvarner
Dubrava
Zabok
Skrljevo
Dubrovnik
Zadar
Dinamo Zagreb
Alkar
Virtus Zagreb
Samobor
Split
Cibona
Samobor
Split
Skrljevo
Virtus Zagreb
Zadar
Kvarner
Dubrava
Zabok
Cibona
Dinamo Zagreb
Alkar
Dubrovnik
Dinamo Zagreb
Samobor
Dubrava
Zadar
Kvarner
Alkar
Split
Skrljevo
Zabok
Virtus Zagreb
Dubrovnik
Cibona
Skrljevo
Dinamo Zagreb
Zadar
Zabok
Samobor
Dubrovnik
Virtus Zagreb
Split
Alkar
Dubrava
Cibona
Kvarner
Kvarner
Samobor
Zabok
Split
Zadar
Alkar
Dubrovnik
Skrljevo
Dinamo Zagreb
Virtus Zagreb
Dubrava
Cibona
Alkar
Zabok
Virtus Zagreb
Dubrovnik
Samobor
Dubrava
Skrljevo
Kvarner
Split
Dinamo Zagreb
Cibona
Zadar
Split
Dubrovnik
Zabok
Dinamo Zagreb
Virtus Zagreb
Kvarner
Skrljevo
Dubrava
Samobor
Zadar
Cibona
Alkar
Zabok
Cibona
Dubrava
Virtus Zagreb
Dubrovnik
Dinamo Zagreb
Kvarner
Split
Zadar
Skrljevo
Alkar
Samobor
Skrljevo
Alkar
Split
Dubrava
Zabok
Dubrovnik
Cibona
Samobor
Dinamo Zagreb
Kvarner
Zadar
Virtus Zagreb
Kvarner
Dubrovnik
Samobor
Zabok
Zadar
Split
Dubrava
Dinamo Zagreb
Cibona
Skrljevo
Alkar
Virtus Zagreb
Virtus Zagreb
Cibona
Dinamo Zagreb
Zadar
Dubrovnik
Dubrava
Skrljevo
Samobor
Split
Alkar
Zabok
Kvarner
Samobor
Virtus Zagreb
Zadar
Dubrovnik
Skrljevo
Zabok
Dubrava
Kvarner
Cibona
Split
Alkar
Dinamo Zagreb
Virtus Zagreb
Skrljevo
Dinamo Zagreb
Cibona
Dubrovnik
Alkar
Kvarner
Zadar
Split
Samobor
Zabok
Dubrava
Alkar
Kvarner
Virtus Zagreb
Zabok
Cibona
Dubrovnik
Samobor
Dinamo Zagreb
Skrljevo
Split
Zadar
Dubrava
Split
Virtus Zagreb
Zabok
Zadar
Dubrava
Alkar
Kvarner
Cibona
Dubrovnik
Samobor
Dinamo Zagreb
Skrljevo
Alkar
Zadar
Virtus Zagreb
Dinamo Zagreb
Cibona
Dubrava
Samobor
Kvarner
Skrljevo
Dubrovnik
Split
Zabok

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 12 tímov v Premijer liga na jednom mieste. Zadar vedie s 4 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Zadar1440359257
Cibona2440353315
Split3431334285
Dinamo Zagreb4431314325
Virtus Zagreb5431324342
Kvarner6422357326
Skrljevo7422327348
Dubrovnik8413324345
Alkar9413324346
Zabok10413320344
Samobor11404286328
Dubrava12404280341

Minulé sezóny

Premijer liga

Prehliadajte 18 archivovaných sezón Premijer liga, od 2008-2009 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2026
Založený:1991Predchodca:Yugoslav First Federal League

Premijer Liga bola založená v roku 1991 po rozpustení Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie a vyhlásení nezávislosti Chorvátska. Keď sa juhoslovanská First Federal League rozpadla, nová chorvátska Basketbalová federácia vytvorila vlastnú najvyššiu súťaž. Liga začala s malým počtom klubov, ale vyvinula sa do dobre organizovanej profesionálnej štruktúry. Počas troch dekád sa transformovala z domácej ligy vojnou zničenej krajiny na kompetitívnu európsku basketbalovú platformu. Veľké štrukturálne zmeny zahŕňali výkyvy v počtoch tímov (od 8 do 14 klubov v rôznych sezónach) a zavedenie moderných formátov play-off. Medzinárodné uznanie výrazne narástlo, pričom chorvátske kluby pravidelne súťažia v EuroLeague a iných európskych súťažiach.

  1. 1991 — Premijer Liga založená po chorvátskej nezávislosti od Juhoslávie
  2. 1992 — KK Cibona vyhráva prvý šampionát novej éry
  3. 2000 — Liga sa etabluje ako stabilná profesionálna súťaž s 10 tímami
  4. 2005 — KK Zadar sa ukázal ako kandidát na šampionát, vyhrávajúc prvý titul
  5. 2014 — KK Cibona vyhráva 19. šampionát, etablujúc dominanciu
  6. 2021 — KK Zadar začína trojročný šampionátny run, vyhrávajúc tituly za sebou
  7. 2024 — KK Zadar získal šiesty šampionátny titul
  8. 2025 — Zadar naďalej dominuje ďalším šampionátnym víťazstvom

Formát súťaže

19. 3. 2026
Tímy:12Zostupové miesta:2Európske miesta:4

Premijer Liga funguje ako každý s každým liga, kde všetkých 12 tímov hrá navzájom v domácom a vonkajšom formáte, celkovo 22 zápasov za sezónu. Top 8 tímov sa kvalifikuje do play-off, ktoré určujú šampióna v sérii na päť zápasov. Spodné 2 tímy zostupujú do Prva Liga (druhý stupeň) na konci sezóny. Štyri miesta európskej kvalifikácie sú udelené top 4 finišérom, zabezpečujúcich vstup do súťaží EuroLeague a EuroCup. Liga používa tradičný dvojbodový systém pre víťazstvá, pričom tiebreakery sú uplatňované keď kluby skončia s rovnakými bodmi.

Rekordy

19. 3. 2026
Najviac titulov:KK Cibona (19)

Sezóna 2024/25 videla Lovro Mazalin ukázať sa ako vedúci strelec ligy s priemerom 18,06 bodov za zápas naprieč 17 zápasmi.

Analýza

19. 3. 2026

Analýza aktuálnej sezóny

Sezóna 2025/26 predvádza KK Zadar ako obhajcov šampionátu a súčasných lídrov, nadväzujúcich na pozoruhodnú nedávnu dominanciu. Zadar sa etabloval ako prémiová sila ligy, pričom po sebe nasledujúce šampionátne víťazstvá preukazujú trvalú excelentnosť v nábore hráčov aj taktickej exekúcii. Ich pozícia na vrchole odráža konzistentnosť v zostave, obzvlášť s vychádzajúcim talentom ako Lovro Mazalin, ktorý vedie celú ligu v skórovaní s 18,06 bodmi za zápas naprieč 17 zápasmi.

Obhajcovia šampionátu čelia odhodlanému výzve od KK Split, v súčasnosti umiestneného na druhom mieste a naberá vážnu kandidatúru o titul. Závodenie o titul presahuje top dva, pričom KK Cibona drží tradičnú pozíciu vážneho kandidáta. Napriek rekordu 19 šampionátov, Cibona sa ocitá na treťom mieste, odrážajúcich meniacu sa dynamiku chorvátskeho basketbalu v posledných sezónach.

Boj o zostup zosilňuje v spodnej časti tabuľky, kde tímy bojujú o vyhnutie sa zosunutiu do Prva Liga. Súťažná rovnováha ligy znamená, že aj tímy zo stredu tabuľky disponujú kvalitnými zostavami schopnými súťažiť, napriek tomu matematická realita 12-tímovej ligy znamená, že dva kluby budú čeliť zosunutiu na konci sezóny.

Historický kontext a evolúcia ligy

Triadesaťročná história Premijer Liga odráža širšiu transformáciu Chorvátska z vojnou zničenej krajiny znovu budujúcej inštitúcie na stabilný európsky štát s rozkvetajúcou športovou kultúrou. Dominancia KK Cibona počas 90-tych a 2000-tych rokov etablovala šablónu pre trvalú excelentnosť, pričom klub vyhral 19 šampionátov naprieč históriou ligy. Avšak vznik iných klubov — obzvlášť KK Zadar a KK Split — v posledných dekádach preukazuje, že chorvátsky basketbal vyvinul súťažnú hĺbku.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v chorvátskej Premijer Liga?

Premijer Liga v súčasnosti disponuje 12 profesionálnymi basketbalovými tímami súťažiacimi vo formáte každý s každýmu s domácimi a vonkajšími zápasmi.

Ktorý klub vyhral najviac šampionátov Premijer Liga?

KK Cibona drží rekord s 19 šampionátnymi titulmi, hoci KK Zadar sa ukázal ako dominantná sila v posledných sezónach so šiestimi titulmi.

Ako funguje zostup v chorvátskej Premijer Liga?

Spodné dva tímy na konci každej sezóny zostupujú do Prva Liga (druhý stupeň). Tímy môžu byť povýšení späť ak skončia v top pozíciách druhej divízie.

Ktoré tímy sa kvalifikujú pre európske súťaže?

Top 4 tímy v tabuľke Premijer Liga sa kvalifikujú pre európske klubové súťaže, vrátane turnajov EuroLeague a EuroCup.

Kedy bola založená chorvátska Premijer Liga?

Liga bola založená v roku 1991 po chorvátskej nezávislosti od Juhoslávie, nasledujúc juhoslovanskú First Federal League ako najvyššia basketbalová súťaž krajiny.

Ako funguje play-off systém?

Top 8 tímov sa kvalifikuje do play-off, ktoré sú hrané v sérii na päť zápasov. Víťaz play-off bracketu je korunovaný šampiónom Premijer Liga.

API dáta: 22. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2026