Menu
Európa

EuroBasket U16 B

Tabuľka

EuroBasket U16 B · 2026

Aktuálna tabuľka EuroBasket U16 B 2026 s 22 tímami. Montenegro U16 vedie s 3 bodmi po 4 zápasoch, za ním nasleduje Netherlands U16 s 3 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

Playoff
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
Skupina A
1Montenegro U16431340:279+61
2Netherlands U16431245:238+7
3Ireland U16422291:281+10
4Slovakia U16422304:308-4
5Portugal U16404246:320-74
Skupina B
1Croatia U16550510:244+266
2Iceland U16541385:342+43
3Ukraine U16532349:374-25
4North Macedonia U16523373:422-49
5Cyprus U16514273:356-83
6Switzerland U16505270:422-152
Skupina C
1Sweden U16541441:390+51
2Bosnia & Herzegovina U16541392:368+24
3Bulgaria U16532367:352+15
4Finland U16532436:345+91
5Norway U16514360:438-78
6Luxembourg U16505299:402-103
Skupina D
1Great Britain U16431291:276+15
2Estonia U16431298:269+29
3Hungary U16422301:276+25
4Austria U16413244:283-39
5Denmark U16413296:326-30

Výsledky

EuroBasket U16 B · 50
Finále15. 8. 2026
so 15. 8.
Detail zápasu
9th place15. 8. 2026
so 15. 8.
Detail zápasu
O 3. miesto15. 8. 2026
so 15. 8.
Detail zápasu
21th place15. 8. 2026
so 15. 8.
Detail zápasu
11th place15. 8. 2026
so 15. 8.
Detail zápasu
5th place15. 8. 2026
so 15. 8.
Detail zápasu
17th place15. 8. 2026
so 15. 8.
Detail zápasu
13th place15. 8. 2026
so 15. 8.
Detail zápasu
7th place15. 8. 2026
so 15. 8.
Detail zápasu
19th place15. 8. 2026
so 15. 8.
Detail zápasu
15th place15. 8. 2026
so 15. 8.
Detail zápasu
Semifinále14. 8. 2026
pi 14. 8.
Detail zápasu
pi 14. 8.
Detail zápasu
pi 14. 8.
Detail zápasu
pi 14. 8.
Detail zápasu
pi 14. 8.
Detail zápasu
pi 14. 8.
Detail zápasu
pi 14. 8.
Detail zápasu
pi 14. 8.
Detail zápasu
Losers stage11. 8. 2026–14. 8. 2026
pi 14. 8.
Detail zápasu
pi 14. 8.
Detail zápasu
št 13. 8.
Detail zápasu
št 13. 8.
Detail zápasu
ut 11. 8.
Detail zápasu
ut 11. 8.
Detail zápasu

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 22 tímov v EuroBasket U16 B na jednom mieste. Croatia U16 vedie s 5 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Montenegro U161431340279
Netherlands U162431245238
Ireland U163422291281
Slovakia U164422304308
Portugal U165404246320
Croatia U166550510244
Iceland U167541385342
Ukraine U168532349374
North Macedonia U169523373422
Cyprus U1610514273356
Switzerland U1611505270422
Sweden U1612541441390
Bosnia & Herzegovina U1613541392368
Bulgaria U1614532367352
Finland U1615532436345
Norway U1616514360438
Luxembourg U1617505299402
Great Britain U1618431291276
Estonia U1619431298269
Hungary U1620422301276
Austria U1621413244283
Denmark U1622413296326

Minulé sezóny

EuroBasket U16 B

Prehliadajte 9 archivovaných sezón EuroBasket U16 B, od 2016 po 2026. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2026
Založený:2006

FIBA U16 EuroBasket Division B bol založený v roku 2006 na poskytnutie súťažnej platformy pre európske mládežnícke basketbalové tímy mimo najvyššej úrovne, vytvárajúcich štruktúrovanú cestu pre rozvoj basketbalu naprieč kontinentom. Súťaž sa výrazne vyvinula, rozširujúcich sa z pôvodného formátu na ubytovanie 22 tímov do roku 2025, odzrkadľujúcich rastúcu profesionalizáciu mládežníckeho basketbalu v Európe. Formát turnaja prešiel zásadnými reformami v nedávnych rokoch so zavedením vyváženejšieho formátu skupinovej fázy a jasnejšími mechanizmami postupu a zostupu viazanými na hlavný šampionát Division A. Súťaž sa stala čoraz prestížnejšou, pričom niekoľko národov využilo silné výkony Division B ako odrazové mostíky pre postup do Division A, predovšetkým vzostup Poľska k šampionátskemu statusu v roku 2025.

  1. 2006 — Inauguračný turnaj FIBA U16 EuroBasket Division B konaný v Estónsku
  2. 2010 — Česká republika vyhrala šampionát, etablujúcich sa ako mocnosť Division B
  3. 2015 — Estónsko získalo prvý titul v Sofii, Bulharsko
  4. 2019 — Poľsko vyhralo šampionát v Čiernej Hore, začínajúc svoju dominanciu
  5. 2023 — Chorvátsko získalo titul v Pitești, Rumunsko, porazilo Bulharsko vo finále
  6. 2025 — Poľsko vyhralo druhý šampionát v Novom Sade, tesne porazilo Belgicko vo finále

Formát súťaže

19. 3. 2026
Tímy:22

FIBA U16 EuroBasket Division B funguje ako ročný turnaj s jednoduchým vyradením konaný zhruba desať dní v auguste. Tímy súťažia v predbežných skupinových fázach, nasledovaných vyraďovacími kolami, pričom najlepšie tímy postupujú do štvrťfinál, semifinál a finál na určenie šampióna. Formát turnaja zahŕňa klasifikačné zápasy na určenie konečných umiestnení od 1. do 22. miesta, zabezpečujúcich, že každý tím dokončí súťažný rozvrh. Formát kladie dôraz na súťažnú vyváženosť a poskytuje všetkým zúčastneným národom zmysluplné zápasy bez ohľadu na ich výkon v skupinovej fáze.

Rekordy

19. 3. 2026
Najviac titulov:Poland U16 (3)

Zápas predbežného kola 2007 medzi Bosnou a Hercegovinou a Arménskom produkoval najvyšší kombinovaný skór v histórii Division B so 263 celkovými bodmi, odzrkadľujúcich rozdiely vo výkone medzi elitou a rozvíjajúcimi sa basketbalovými národmi na mládežníckej úrovni.

Analýza

19. 3. 2026

Analýza aktuálnej sezóny

FIBA U16 EuroBasket Division B 2025 predviedol výnimočnú súťažnú hĺbku naprieč európskym mládežníckym basketbalom, pričom Poľsko U16 sa objavilo ako šampiónov po tesnom víťazstve nad Belgickom U16 vo finále. Triumf Poľska reprezentoval ich druhý titul za tri roky, upevňujúcich ich status ako dominantnej sily v basketbale Division B. Turnaj, konaný v Novom Sade, Srbsko, demonštroval rastúci štandard mládežníckeho basketbalu naprieč kontinentom, pričom Česká republika U16 si zaistila bronzovú medailu.

Turnajový úvodný deň 16. augusta 2025 zahŕňal vysoko súťažné stretnutia naprieč všetkými zápasmit s niekoľkými hrami rozhodnutými jednocifrernými rozdielmi vrátane prehry Belgicka 68–67 s Poľskom a víťazstva Dánska 83–82 nad Islandom.

Historická dominancia a poľská basketbalová renesancia

Vzostup Poľska ako dominantnej sily v FIBA U16 EuroBasket Division B predstavuje pozoruhodný vývojový trajektóriu v rámci európskeho mládežníckeho basketbalu. Poľský národný program získal tri tituly od roku 2019 vrátane víťazstiev v rokoch 2019 (porazenie Holandska) a 2025 (tesne obmedzujúce Belgicko), etablujúcich víťaznú kultúru, ktorá sa rozširuje od mládeže po seniorskú úroveň.

Šampionátový úspech Nemecka v roku 2022, kde porazili Fínsko a Belgicko, ilustroval konzistentnú excelentnosť stredoeurópskych basketbalových programov. Šampionát Estónska 2024 v Skopje pokračoval v tradícii pobaltskej basketbalovej excelentnosti siahajúcej späť k ich prvému titulu Division B v roku 2015.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v FIBA U16 EuroBasket Division B?

Dvadsaťdva národných tímov súťaží v FIBA U16 EuroBasket Division B ročne, reprezentujúcich krajiny naprieč Európou na mládežníckej úrovni do 16 rokov.

Ktorá krajina vyhrala najviac titulov FIBA U16 EuroBasket Division B?

Poľsko vyhralo najviac šampionátov s tromi titulmi: 2019, 2025 a predtým v 2010-tych rokoch, etablujúcich sa ako najúspešnejší národ Division B.

Kedy bol FIBA U16 EuroBasket Division B prvý raz konaný?

FIBA U16 EuroBasket Division B bol prvý raz konaný v roku 2006 v Estónsku, pričom Česká republika vyhrala inauguračný šampionát.

Ako je štruktúrovaný turnaj FIBA U16 EuroBasket Division B?

Turnaj funguje ako ročná súťaž s jednoduchým vyradením konaná v auguste, zahŕňajúcich predbežné skupinové fázy nasledované vyraďovacími kolami, s klasifikačnými zápasmi určujúcimi konečné umiestnenia pre všetkých 22 tímov.

Aký je význam FIBA U16 EuroBasket Division B?

Division B slúži ako kľúčová vývojová cesta pre európsky mládežnícky basketbal, poskytujúcich súťažné príležitosti pre vznikajúce basketbalové národy a rozvíjajúce sa programy mimo elitnej vrstvy Division A.

Ktoré tímy boli najúspešnejšie v nedávnych turnajoch FIBA U16 EuroBasket Division B?

Poľsko, Estónsko, Chorvátsko, Nemecko a Belgicko boli najúspešnejšími tímami v nedávnych rokoch, pričom Poľsko a Estónsko každý vyhrali viacero šampionátov od roku 2015.

API dáta: 3. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2026