Menu
Fínsko

I Divisioona Women

Tabuľka

I Divisioona Women · 2026-2027

Aktuálna tabuľka I Divisioona Women 2026-2027 s 21 tímami. Espoo Team II W vedie s 2 bodmi po 2 zápasoch, za ním nasleduje Pantterit W s 2 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

PlayoffZostup
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
Skupina A
1Espoo Team II W220200:104+96
2Pantterit W220140:110+30
3Torpan Pojat Helsinki II W220147:125+22
4Tapiolan Honka II W211136:120+16
5LePy W21195:112-17
6Huima W211110:163-53
7Puhuttaret W10150:59-9
8HNMKY W10165:86-21
9Turun NMKY W202117:140-23
10Pyrinto II W202132:173-41
Skupina B
1Kouvot W330247:181+66
2Lahti Basketball W330218:208+10
3Jyvaskyla BA W321203:202+1
4PeKa II W321246:193+53
5Feeniks Basket W321202:170+32
6Lappeenranta W211159:86+73
7HyPo W211130:119+11
8BC Nokia II W312202:212-10
9TikS W202119:147-28
10Salon Vilpas W303156:207-51
11Kataja W303132:289-157

Výsledky

I Divisioona Women · 24
Výsledky1. 10. 2026–18. 10. 2026
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
št 15. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
št 1. 10.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

100 zápasov
Salon Vilpas W
Lahti Basketball W
Huima W
Torpan Pojat Helsinki II W
Tapiolan Honka II W
Puhuttaret W
Kataja W
Feeniks Basket W
Lappeenranta W
Kouvot W
BC Nokia II W
PeKa II W
Espoo Team II W
Turun NMKY W
HNMKY W
Pantterit W
Pyrinto II W
LePy W
TikS W
HyPo W
PeKa II W
Lappeenranta W
Turun NMKY W
Pyrinto II W
Lahti Basketball W
Kouvot W
Puhuttaret W
Huima W
Torpan Pojat Helsinki II W
Espoo Team II W
Jyvaskyla BA W
Kataja W
Feeniks Basket W
BC Nokia II W
LePy W
HNMKY W
Salon Vilpas W
TikS W
Lappeenranta W
Feeniks Basket W
Pyrinto II W
HNMKY W
Salon Vilpas W
Jyvaskyla BA W
Huima W
Pantterit W
Tapiolan Honka II W
LePy W
TikS W
Lahti Basketball W
Kataja W
HyPo W
BC Nokia II W
Lappeenranta W
Espoo Team II W
Puhuttaret W
Kouvot W
PeKa II W
Turun NMKY W
Torpan Pojat Helsinki II W
Lahti Basketball W
PeKa II W
TikS W
Jyvaskyla BA W
Feeniks Basket W
Kouvot W
HyPo W
BC Nokia II W
Puhuttaret W
Turun NMKY W
Pyrinto II W
Tapiolan Honka II W
PeKa II W
Feeniks Basket W
HNMKY W
Tapiolan Honka II W
Lappeenranta W
HyPo W
Jyvaskyla BA W
Lahti Basketball W
Torpan Pojat Helsinki II W
Pyrinto II W
Kataja W
TikS W
LePy W
Huima W
Pantterit W
Espoo Team II W
Salon Vilpas W
Kataja W
Huima W
HNMKY W
Pantterit W
Tapiolan Honka II W
BC Nokia II W
Jyvaskyla BA W
Turun NMKY W
Pantterit W
Salon Vilpas W
Lappeenranta W
TikS W
BC Nokia II W
Torpan Pojat Helsinki II W
Puhuttaret W
Espoo Team II W
LePy W
HyPo W
Kouvot W
Lahti Basketball W
Feeniks Basket W
PeKa II W
HyPo W
Kouvot W
Salon Vilpas W
TikS W
Lappeenranta W
Lahti Basketball W
Kataja W
Pantterit W
Torpan Pojat Helsinki II W
Tapiolan Honka II W
Huima W
Puhuttaret W
Pyrinto II W
LePy W
Turun NMKY W
HNMKY W
Espoo Team II W
Puhuttaret W
Pantterit W
Turun NMKY W
HNMKY W
Jyvaskyla BA W
Lappeenranta W
Torpan Pojat Helsinki II W
LePy W
Huima W
Pyrinto II W
Kataja W
BC Nokia II W
Espoo Team II W
Tapiolan Honka II W
HyPo W
Feeniks Basket W
Salon Vilpas W
PeKa II W
TikS W
Kouvot W
Salon Vilpas W
Feeniks Basket W
Kataja W
Lappeenranta W
TikS W
PeKa II W
Jyvaskyla BA W
Kouvot W
BC Nokia II W
Lahti Basketball W
HyPo W
Jyvaskyla BA W
Turun NMKY W
Tapiolan Honka II W
HNMKY W
Puhuttaret W
Torpan Pojat Helsinki II W
HNMKY W
Kouvot W
Kataja W
Lappeenranta W
BC Nokia II W
PeKa II W
Jyvaskyla BA W
Puhuttaret W
LePy W
Pantterit W
Pyrinto II W
Lahti Basketball W
HyPo W
Feeniks Basket W
TikS W
Espoo Team II W
Huima W
Puhuttaret W
Tapiolan Honka II W
Lappeenranta W
Lahti Basketball W
Pyrinto II W
Espoo Team II W
Kataja W
PeKa II W
Huima W
Turun NMKY W
Tapiolan Honka II W
Torpan Pojat Helsinki II W
Jyvaskyla BA W
Feeniks Basket W
BC Nokia II W
Kouvot W
LePy W
Pantterit W

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 21 tímov v I Divisioona Women na jednom mieste. Kouvot W vedie s 3 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Espoo Team II W1220200104
Pantterit W2220140110
Torpan Pojat Helsinki II W3220147125
Tapiolan Honka II W4211136120
LePy W521195112
Huima W6211110163
Puhuttaret W71015059
HNMKY W81016586
Turun NMKY W9202117140
Pyrinto II W10202132173
Kouvot W11330247181
Lahti Basketball W12330218208
Jyvaskyla BA W13321203202
PeKa II W14321246193
Feeniks Basket W15321202170
Lappeenranta W1621115986
HyPo W17211130119
BC Nokia II W18312202212
TikS W19202119147
Salon Vilpas W20303156207
Kataja W21303132289

Minulé sezóny

I Divisioona Women

Prehliadajte 6 archivovaných sezón I Divisioona Women, od 2021-2022 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2026
Založený:1975

I Divisioona Women bola zriadená v roku 1975, keď Fínska basketbalová federácia vytvorila Koripallon I-divisioonu ako druhú najvyššiu úroveň basketbalovej súťaže, čím sa odstránil kompetitívny nedostatok medzi elitnou Korisliigou (vtedy nazývanou Mestaruussarja) a regionálnymi amatérskymi ligami. Ženská divízia vznikla ako paralelná štruktúra v rámci tohto systému a poskytla poloprofesionálne aj profesionálne príležitosti pre ženské atlétky. V roku 2012 prešla I-divisioona výraznou reštrukturalizáciou – rozdelila sa na divízie A a B, aby lepšie zvládla rast a vytvorila jasnejšie cesty k postupu do najvyššej ligy. Ženská súťaž sa vyvinula na kompetitívnu profesionálnu ligu s tímami z celého Fínska, kde sa pravidelne darí klubom ako BC Nokia a Puhuttaret, ktoré sa v posledných sezónach stali dominantnými silami.

  1. 1975 — Koripallon I-divisioona zriadená ako druhá najvyššia basketbalová súťaž Fínska
  2. 2012 — Divízia rozdelená na úrovne A a B pre rozšírenie účasti a zlepšenie kompetitívnej štruktúry
  3. 2018/19 — Honka 2 získala titul šampióna
  4. 2021/22 — BC Nokia vyhrala prvý z dvoch titulov v priebehu troch sezón
  5. 2023/24 — BC Nokia získala druhý titul majstra
  6. 2024/25 — Puhuttaret Vantaa sa stala šampiónkou ligy

Formát súťaže

19. 3. 2026
Tímy:17Zostupové miesta:2

I Divisioona Women funguje ako dvojkolová súťaž, kde 17 tímov hrá zápasy doma aj vonku počas základnej časti. Po základnej časti sa tímy rozdelia do skupín o postup a zostup podľa svojho umiestnenia. Najlepšie tímy súťažia v skupinovej časti o postup do Naisten Korisliiga, pričom šampión získava automatický postup. Tímy na spodku tabuľky vstúpia do zostupovej skupiny, kde najhoršie umiestnené kluby čelia zostupu do II Divisioona Women. Tento systém play-off zaručuje zmysluplnú súťaž počas celej sezóny, pričom každý zápas má pre ambície klubov zásadný význam.

Analýza

19. 3. 2026

Analýza aktuálnej sezóny

Sezóna I Divisioona Women 2025/26 je v marci 2026 v záverečnej fáze – základná časť sa blíži ku koncu a pozície v play-off sa formujú. Puhuttaret Vantaa, obhajujúce šampiónky zo sezóny 2024/25, naďalej predvádza silné výkony a usiluje sa o ďalší vynikajúci záver. Tímy na úrovni šampionátu bojujú o kľúčové miesta v postupovej skupine, pričom Espoo Basket Team II a Turun NMKY sa formujú ako hlavní súperi vedľa Puhuttaret. Súťaž zostáva v celej lige tesná – viacero tímov môže stále získať miesta v play-off o postup.

Boj o postup sa v posledných týždňoch základnej časti zostril. HNMKY, Feeniks Basket, LePy a Tapiolan Honka II všetky bojujú o horné pozície a predvádzajú hĺbku talentov a kompetitívnu rovnováhu charakteristickú pre fínsky ženský basketbal. Nedávne zápasy zvýraznili kompetitívnu úroveň ligy, v ktorej tesné súboje a dramatické záverečné chvíle pribúdajú v posledných kolách.

Zostupový obraz v spodnej časti tabuľky pridáva ďalší dramatický rozmer ku koncu sezóny. Tímy bojujúce o to, aby sa vyhli zostupu do II Divisioona Women, zápassia v každom stretnutí, vedomé si, že ich profesionálny status závisí od výsledkov posledných ligových zápasov a následného play-off.

Štruktúra ligy a rozvoj

I Divisioona Women funguje ako kľúčový potrubie rozvoja talentov vo fínskom basketbale. Liga sa od svojho vzniku v roku 1975 výrazne vyvinula; reštrukturalizácia z roku 2012, ktorá vytvorila systém divízií A a B, umožnila rozšírenie účasti a štruktúrovanejšie cesty k postupu a zostupu. Tento systém zaručuje, že rozvíjajúce sa kluby majú príležitosti dosiahnuť profesionálnu úroveň, pričom sa udržujú vysoké kompetitívne štandardy na druhej úrovni.

Dominantné kluby a nedávna história

BC Nokia sa etablovala ako najúspešnejší klub ligy v posledných sezónach s dvoma titulmi v 2020-tych rokoch (2021/22 a 2023/24). Ich úspech odráža silný nábor hráčov a efektívne koučovanie, čím sa stali meradlom excelentnosti v I Divisioona Women.

Puhuttaret Vantaa získali titul 2024/25, čo signalizuje posun v kompetitívnom prostredí a dokazuje, že viacero klubov má kapacitu dosiahnuť majstrovskú úroveň. Honka 2 zvíťazila v sezóne 2018/19 a potvrdila, že rezervné tímy z klubov Korisliiga môžu byť silnými konkurentmi.

Formát a kompetitívna rovnováha

Formát I Divisioona Women zahŕňa dvojkolový základný ročník, kde všetkých 17 tímov hrá vzájomne dvakrát, čo vytvára rozsiahly program poskytujúci solídne dáta pre určenie konečného poradia. Po skončení základnej časti sa tímy rozdelia do skupín o postup a zostup. Toto zabezpečuje, že každý zápas má zmysel a tímy na všetkých úrovniach tabuľky majú zmysluplnú súťaž v záverečných fázach sezóny.

Kontext fínskeho ženského basketbalu

I Divisioona Women existuje v rámci širšieho ekosystému fínskeho ženského basketbalu, ktorý zahŕňa elitné Naisten Korisliiga na vrchole, II Divisioona Women nižšie a rôzne regionálne amatérske divízie. Táto pyramídová štruktúra vytvára jasné cesty rozvoja talentov a umožňuje klubom na všetkých úrovniach ašpirovať na vyššie súťaže.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v I Divisioona Women?

I Divisioona Women zahŕňa 17 tímov súťažiacich v sezóne 2025/26, čo z nej robí kompetitívnu profesionálnu ligu s zastúpením z celého Fínska.

Aký je vzťah medzi I Divisioona Women a Naisten Korisliiga?

I Divisioona Women je druhá najvyššia profesionálna liga vo fínskom ženskom basketbale. Víťaz skupiny o postup získava automatický postup do Naisten Korisliiga, najvyššej súťaže.

Ako funguje postup a zostup v I Divisioona Women?

Po základnej časti sa tímy rozdelia do skupín o postup a zostup. Najlepšie tímy bojujú o postup do Korisliiga, zatiaľ čo spodné tímy hrozia zostupom do II Divisioona Women.

Ktorý tím získal najviac titulov I Divisioona Women?

BC Nokia má najviac titulov – dve majstrovstvá (2021/22 a 2023/24) – a etablovala sa ako najúspešnejší nedávny klub ligy.

Kedy prebieha sezóna I Divisioona Women?

Sezóna I Divisioona Women zvyčajne prebieha od októbra do apríla, so základnou časťou nasledovanou play-off skupinami, ktoré určujú výsledky postupu a zostupu.

Kto vyhral šampionát I Divisioona Women 2024/25?

Puhuttaret Vantaa vyhrali šampionát 2024/25 a získali titul, čím si zabezpečili postup do Naisten Korisliiga.

API dáta: 18. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2026