Menu

Tabuľka

NKL · 2026-2027

Aktuálna tabuľka NKL 2026-2027 s 17 tímami. Jurbarkas vedie s 7 bodmi po 7 zápasoch, za ním nasleduje Telsiai s 8 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

Playoff
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
1Jurbarkas770635:509+126
2Telsiai880691:561+130
3Vytis VDU541484:460+24
4BC Olimpas Palanga862734:625+109
5Silute642491:461+30
6Omega-Tauras853705:667+38
7Neptunas 2853634:611+23
8Plunges Olimpas853666:649+17
9Suduva-Mantinga532432:415+17
10Zalgiris Kaunas 2844775:766+9
11Alytaus Patriotai844679:707-28
12Vilkaviskis734586:599-13
14Ukmerges Stekas835661:720-59
15Kretinga817643:723-80
16Mazeikiai817583:668-85
17Kauno Atletas606469:560-91
18Rytas 2808588:698-110
Výsledky15. 10. 2026–24. 10. 2026
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
št 22. 10.
Detail zápasu
št 22. 10.
Detail zápasu
št 22. 10.
Detail zápasu
št 22. 10.
Detail zápasu
št 22. 10.
Detail zápasu
št 22. 10.
Detail zápasu
št 22. 10.
Detail zápasu
št 22. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
št 15. 10.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

100 zápasov
Alytaus Patriotai
BC Olimpas Palanga
Mazeikiai
Suduva-Mantinga
Silute
Vytis VDU
Telsiai
Kauno Atletas
Vilkaviskis
Rytas 2
Zalgiris Kaunas 2
Omega-Tauras
Neptunas 2
Plunges Olimpas
Kretinga
Jurbarkas
Kedainiai BC
Ukmerges Stekas
Vytis VDU
Telsiai
BC Olimpas Palanga
Zalgiris Kaunas 2
Kauno Atletas
Mazeikiai
Suduva-Mantinga
Kedainiai BC
Ukmerges Stekas
Neptunas 2
Plunges Olimpas
Vilkaviskis
Rytas 2
Alytaus Patriotai
Omega-Tauras
Kretinga
Jurbarkas
Silute
Silute
Suduva-Mantinga
Vilkaviskis
Vytis VDU
Alytaus Patriotai
Plunges Olimpas
Mazeikiai
Vytis VDU
Neptunas 2
Suduva-Mantinga
Telsiai
Silute
Vilkaviskis
Ukmerges Stekas
Zalgiris Kaunas 2
Rytas 2
Kedainiai BC
Kauno Atletas
Kretinga
BC Olimpas Palanga
Omega-Tauras
Jurbarkas
Plunges Olimpas
Zalgiris Kaunas 2
BC Olimpas Palanga
Omega-Tauras
Suduva-Mantinga
Vilkaviskis
Ukmerges Stekas
Alytaus Patriotai
Vytis VDU
Kedainiai BC
Silute
Mazeikiai
Kauno Atletas
Neptunas 2
Rytas 2
Kretinga
Jurbarkas
Telsiai
Kauno Atletas
Silute
Kauno Atletas
Omega-Tauras
Mazeikiai
Vilkaviskis
Silute
Zalgiris Kaunas 2
Suduva-Mantinga
BC Olimpas Palanga
Telsiai
Alytaus Patriotai
Vytis VDU
Kretinga
Ukmerges Stekas
Rytas 2
Jurbarkas
Plunges Olimpas
Kedainiai BC
Neptunas 2
BC Olimpas Palanga
Kauno Atletas
Plunges Olimpas
Ukmerges Stekas
Vilkaviskis
Kedainiai BC
Omega-Tauras
Vytis VDU
Zalgiris Kaunas 2
Telsiai
Rytas 2
Suduva-Mantinga
Neptunas 2
Jurbarkas
Kretinga
Silute
Alytaus Patriotai
Mazeikiai
Kauno Atletas
Rytas 2
Mazeikiai
Zalgiris Kaunas 2
Neptunas 2
Vilkaviskis
Silute
Omega-Tauras
Suduva-Mantinga
Plunges Olimpas
Telsiai
Kretinga
Vytis VDU
BC Olimpas Palanga
Jurbarkas
Ukmerges Stekas
Kedainiai BC
Alytaus Patriotai
BC Olimpas Palanga
Silute
Plunges Olimpas
Kauno Atletas
Vilkaviskis
Jurbarkas
Rytas 2
Vytis VDU
Ukmerges Stekas
Suduva-Mantinga
Zalgiris Kaunas 2
Kedainiai BC
Omega-Tauras
Telsiai
Kretinga
Mazeikiai
Alytaus Patriotai
Neptunas 2
Alytaus Patriotai
Vilkaviskis
Jurbarkas
Vytis VDU
Kauno Atletas
Ukmerges Stekas
Mazeikiai
Omega-Tauras
Neptunas 2
Zalgiris Kaunas 2
Silute
Rytas 2
Telsiai
BC Olimpas Palanga
Vilkaviskis
Alytaus Patriotai
Plunges Olimpas
Vytis VDU
Kedainiai BC
Kretinga
Jurbarkas
Suduva-Mantinga
BC Olimpas Palanga
Telsiai
Kretinga
Kedainiai BC
Vytis VDU
Plunges Olimpas
Zalgiris Kaunas 2
Neptunas 2
Omega-Tauras
Mazeikiai
Ukmerges Stekas
Kauno Atletas
Suduva-Mantinga
Jurbarkas
Rytas 2
Silute
Kauno Atletas
Kedainiai BC
Silute
Telsiai
Suduva-Mantinga
Neptunas 2
Vytis VDU
Mazeikiai
BC Olimpas Palanga
Kretinga
Jurbarkas
Omega-Tauras

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 17 tímov v NKL na jednom mieste. Telsiai vedie s 8 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Jurbarkas1770635509
Telsiai2880691561
Vytis VDU3541484460
BC Olimpas Palanga4862734625
Silute5642491461
Omega-Tauras6853705667
Neptunas 27853634611
Plunges Olimpas8853666649
Suduva-Mantinga9532432415
Zalgiris Kaunas 210844775766
Alytaus Patriotai11844679707
Vilkaviskis12734586599
Ukmerges Stekas13835661720
Kretinga14817643723
Mazeikiai15817583668
Kauno Atletas16606469560
Rytas 217808588698

Minulé sezóny

NKL

Prehliadajte 11 archivovaných sezón NKL, od 2016-2017 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2026
Založený:2005Predchodca:Litovská basketbalová A liga (LKAL)

NKL bola zriadená v roku 2005, keď druhostupňová LKAL bola zrušená a reorganizovaná do dvoch regionálnych líg s cieľom zlepšiť pokrytie a rozvoj talentov naprieč krajinou. Táto štrukturálna reforma umožnila lepšie geografické rozloženie tímov a vytvorila plynulejšiu cestu pre kluby usilujúce sa o postup do LKL. Liga si za dve desaťročia vybudovala dobrú reputáciu a stala sa základným dôkaznicou pre nastupujúce litovské basketbalové talenty. Niekoľko klubov úspešne prešlo z NKL do LKL — najvýznamnejším prípadom je BC Gargždai-SC, ktorý vyhral šampionát 2021-22 a v sezóne 2022-23 získal postup do najvyššej divízie. NKL sa líši od LKL tým, že postup nie je automatický — víťazi musia splniť štandardy LKL a rozhodnúť sa postup prijať.

  1. 2005 — NKL zriadená ako reorganizovaná druhá liga po zrušení LKAL
  2. 2015-16 — BC Sūduva-Mantinga začína éru dominancie prvým z štyroch titulov
  3. 2021-22 — BC Gargždai-SC vyhral šampionát a získal postup do LKL pre sezónu 2022-23
  4. 2024-25 — BC Telšiai získal inaugurálny titul NKL víťazstvom 78:76 nad Vilkaviskis vo finále

Formát súťaže

19. 3. 2026
Tímy:15Zostupové miesta:1

NKL funguje ako jednoligová súťaž s 15 tímami hrajúcimi v domácom a vonkajšom každý s každým formáte. Po základnej časti top 8 tímov postupuje do vylučovacieho play-off na určenie šampióna. Víťaz šampionátu získava právo uchádzať sa o postup do LKL, hoci tento nie je garantovaný. Posledný tím zostupuje do RKL — tretej ligy Litvy. Štruktúra play-off zabezpečuje kompetitívnu intenzitu v záverečných fázach sezóny, pričom nasadenie určuje umiestnenie v základnej časti.

Rekordy

19. 3. 2026
Najviac titulov:BC Sūduva-Mantinga (4)

BC Sūduva-Mantinga Marijampolė drží rekord pre najviac šampionátov NKL so štyrmi titulmi vyhranými v sezónach 2015-16, 2016-17, 2018-19 a 2019-20, čím sa etabloval ako historicky najúspešnejšia franšíza ligy.

Analýza

19. 3. 2026

Analýza aktuálnej sezóny

Sezóna 2024-25 NKL vyvrcholila historickým víťazstvom BC Telšiai, ktorý získal inaugurálny šampionátský titul dramatickým spôsobom — porazil BC Vilkaviskis 78:76 vo finále. Tento triumf je prelomovým momentom pre franšízu z Telšiai, ktorá zakončila základnú časť s pôsobivou bilanciou 34:13 a následne sa prebojovala play-off až ku trofej. Víťazstvo zaručuje Telšiai postup do elitnej LKL — výrazný krok vpred vo vývoji klubu.

BC Sūduva-Mantinga Marijampolė, historicky najúspešnejší klub ligy so štyrmi predchádzajúcimi titulmi, zakončil základnú časť na druhom mieste s bilanciou 28:4, no nakoniec nedokázal zopäkovať svoje predchádzajúce play-off výkony. Ich konzistentnosť počas sezóny — 28 víťazstiev z 32 zápasov — demonštrovala naďalej vysokú úroveň, no playoff bol tentoraz v réžii Telšiai. BC Vytis Zanavykas Sakiai si zabezpečil tretie miesto s bilanciou 23:9.

Štruktúra ligy a kompetitívny formát

NKL funguje ako primárna druhostupňová profesionálna basketbalová liga Litvy — základná rozvojová cesta medzi regionálnou súťažou a elitnou basketbalovou úrovňou. 15-tímový formát zaručuje, že kluby udržiavajú profesionálne štandardy pri súťaži o hlavnú cenu: postup do LKL. Play-off systém, kde top 8 tímov súťaží vo vylučovacom formáte, vytvára intenzívnu kompetitívnu drámu v záverečných fázach sezóny.

Úspešné prechody BC Gargždai-SC (2022) a BC Telšiai (2025) do LKL dokazujú, že NKL produkuje tímy s dostatočnou kvalitou na súťaž na najvyššej úrovni. Tieto prechody predstavujú vyvrcholenie dlhodobej kompetitívnej excelencie a organizačného rozvoja.

Historická dominancia BC Sūduva-Mantinga

BC Sūduva-Mantinga Marijampolė je najúspešnejšou franšízou v histórii NKL — štyri šampionáty v sezónach 2015-16, 2016-17, 2018-19 a 2019-20. Tento pozoruhodný úspech za šesť sezón etabloval Sūduva-Mantinga ako definujúci tím modernej éry NKL. Ich organizačná kvalita a trénerská kompetentnosť naprieč zmenami kádrov a meniacou sa konkurenciou sú pôsobivé.

Skutočnosť, že Sūduva-Mantinga zakončili základnú časť 2024-25 s výnimočnou bilanciou 28:4 a napriek tomu nenaplnili šampionátové ambície, naznačuje, že kompetitívna krajina NKL sa vyvíja — vzostup iných klubov ako Telšiai naznačuje čoraz väčšiu paritu ligy.

Regionálny rozvoj basketbalu

NKL plní kľúčovú rolu v rozvojovej infraštruktúre litovského basketbalu a poskytuje kompetitívne príležitosti pre nastupujúce talenty aj skúsených hráčov. Geografické rozloženie 15 tímov naprieč Litvou zaručuje, že profesionálny basketbal zostáva dostupný v celej krajine — od Telšiai na severe po Marijampolė na juhu. Táto geografická šírka podporuje trvalú popularitu basketbalu a vytvára výtahové systémy pre talentovaných mladých hráčov z ich domovských regiónov do elitnej LKL.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v NKL?

NKL v súčasnosti zahŕňa 15 tímov súťažiacich v jednej divízii. Top 8 tímov postupuje do play-off, zatiaľ čo posledný tím zostupuje do RKL.

Aký je vzťah medzi NKL a LKL?

NKL je druhý stupeň litovského profesionálneho basketbalu, priamo pod elitnou LKL. Víťaz NKL má možnosť získať postup do LKL, hoci tento nie je automatický a závisí od splnenia infraštruktúrnych a kompetitívnych štandardov.

Kto vyhral najviac titulov NKL?

BC Sūduva-Mantinga Marijampolė drží rekord so štyrmi šampionátmi NKL (2015-16, 2016-17, 2018-19, 2019-20). BC Telšiai vyhral prvý titul v sezóne 2024-25.

Ako funguje play-off systém NKL?

Top 8 tímov zo základnej časti postupuje do vylučovacieho play-off formátu. Nasadenie tímov vychádza z umiestnenia v základnej časti a súperia spolu o celkový šampionát.

Kedy bola NKL zriadená?

NKL bola zriadená v roku 2005 a nahradila Litovskú basketbalovú A ligu (LKAL) ako druhostupňová profesionálna basketbalová súťaž krajiny.

Postúpil niekedy tím z NKL do LKL?

Áno. BC Gargždai-SC vyhral šampionát NKL 2021-22 a získal postup do LKL pre sezónu 2022-23. BC Telšiai si tiež vybojoval postup po šampionáte 2024-25.

API dáta: 27. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2026