Menu

Tabuľka

Pro A · 2026-2027

Aktuálna tabuľka Pro A 2026-2027 s 18 tímami. Kirchheim vedie s 6 bodmi po 6 zápasoch, za ním nasleduje Crailsheim Merlins s 5 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

PlayoffZostup
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
1Kirchheim660580:464+116
2Crailsheim Merlins651498:406+92
3Heidelberg651513:429+84
4Wolmirstedt651450:423+27
5Koln642513:514-1
6Koblenz532430:410+20
7Tubingen633485:477+8
8OrangeAcademy633501:520-19
9Bremerhaven633496:504-8
10Nurnberger633452:504-52
11Giessen523398:399-1
12Artland624508:514-6
13Bochum624473:502-29
14Gottingen624482:500-18
15PS Karlsruhe624439:505-66
16Paderborn624499:497+2
17ETB Miners615514:576-62
18Bayreuth606517:604-87
Výsledky10. 10. 2026–25. 10. 2026
Koln105–98Bayreuth
ne 25. 10.
Detail zápasu
ne 25. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
st 14. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

100 zápasov
Koln
Nurnberger
Bayreuth
Bochum
Wolmirstedt
ETB Miners
Kirchheim
Heidelberg
Bremerhaven
Nurnberger
Gottingen
Koblenz
Giessen
Tubingen
Artland
PS Karlsruhe
Crailsheim Merlins
Paderborn
OrangeAcademy
Koln
Bochum
Crailsheim Merlins
ETB Miners
OrangeAcademy
Heidelberg
Giessen
PS Karlsruhe
Bremerhaven
Tubingen
Gottingen
Nurnberger
Wolmirstedt
Paderborn
Bayreuth
Koln
Artland
Koblenz
Kirchheim
OrangeAcademy
Tubingen
Gottingen
ETB Miners
Bayreuth
Heidelberg
Artland
Paderborn
Koblenz
Bochum
Wolmirstedt
Bremerhaven
Crailsheim Merlins
Koln
Giessen
Nurnberger
Kirchheim
PS Karlsruhe
Heidelberg
Crailsheim Merlins
Bremerhaven
Gottingen
ETB Miners
Giessen
Tubingen
Kirchheim
Nurnberger
Bayreuth
PS Karlsruhe
OrangeAcademy
Bochum
Artland
Koln
Koblenz
Wolmirstedt
Paderborn
Wolmirstedt
Koln
OrangeAcademy
Koblenz
Kirchheim
Bremerhaven
Gottingen
Bayreuth
Giessen
Paderborn
PS Karlsruhe
Bochum
Tubingen
ETB Miners
Crailsheim Merlins
Nurnberger
Artland
Heidelberg
Kirchheim
Koln
Heidelberg
Bremerhaven
Nurnberger
OrangeAcademy
Bochum
ETB Miners
Bayreuth
Giessen
Artland
Wolmirstedt
Koblenz
PS Karlsruhe
Crailsheim Merlins
Gottingen
Paderborn
Tubingen
Wolmirstedt
Bayreuth
Heidelberg
Bochum
OrangeAcademy
Artland
Bremerhaven
Koblenz
Tubingen
Koln
PS Karlsruhe
Paderborn
ETB Miners
Nurnberger
Gottingen
Giessen
Kirchheim
Crailsheim Merlins
Paderborn
Heidelberg
Wolmirstedt
Tubingen
Gottingen
OrangeAcademy
Giessen
PS Karlsruhe
Bochum
Kirchheim
Bayreuth
Bremerhaven
Artland
Crailsheim Merlins
Koblenz
ETB Miners
Heidelberg
Koln
Kirchheim
Gottingen
OrangeAcademy
Giessen
Bremerhaven
Artland
ETB Miners
Paderborn
Nurnberger
Bochum
Tubingen
Bayreuth
PS Karlsruhe
Wolmirstedt
Crailsheim Merlins
Koblenz
Paderborn
Gottingen
Bayreuth
ETB Miners
Giessen
Bremerhaven
Nurnberger
Heidelberg
Koblenz
Tubingen
Koln
PS Karlsruhe
Wolmirstedt
Crailsheim Merlins
Bochum
OrangeAcademy
Artland
Kirchheim
Kirchheim
Giessen
Gottingen
PS Karlsruhe
Bochum
Koln
Paderborn
Nurnberger
Heidelberg
Koblenz
Crailsheim Merlins
Bayreuth
Bremerhaven
Tubingen
ETB Miners
Artland
OrangeAcademy
Wolmirstedt
Wolmirstedt
Kirchheim

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 18 tímov v Pro A na jednom mieste. Kirchheim vedie s 6 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Kirchheim1660580464
Crailsheim Merlins2651498406
Heidelberg3651513429
Wolmirstedt4651450423
Koln5642513514
Koblenz6532430410
Tubingen7633485477
OrangeAcademy8633501520
Bremerhaven9633496504
Nurnberger10633452504
Giessen11523398399
Artland12624508514
Bochum13624473502
Gottingen14624482500
PS Karlsruhe15624439505
Paderborn16624499497
ETB Miners17615514576
Bayreuth18606517604

Minulé sezóny

Pro A

Prehliadajte 16 archivovaných sezón Pro A, od 2011-2012 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2026
Založený:2007Predchodca:2. Basketball Bundesliga (severné/južné divízie)

ProA bola vytvorená v roku 2007, keď 2. Basketball Bundesliga prešla komplexnou reštrukturáciou, separujúc sa do dvoch nezávislých národných líg: ProA a ProB. Táto reforma modernizovala nemeckú basketbalovú druhú ligu, nahrádzajúc predchádzajúci systém severných a južných regionálnych divízií, ktorý fungoval od polovice 70. rokov. Liga bola navrhnutá tak, aby vytvorila kompetitívnejšiu a národne reprezentatívnejšiu druhú divíziu pri zachovaní jasnej cesty postupu do Basketball Bundesliga. Počas takmer dvoch desaťročí sa ProA vyvinula na kľúčový inkubátor nemeckého basketbalového talentu, pričom priemerne 2–3 kluby sú každoročne povýšené do BBL. Liga prešla niekoľkými sponzorskými iteráciami, v súčasnosti fungujúc pod menovacími právami BARMER (2. Basketball Bundesliga ProA).

  1. 2007 — ProA založená ako súčasť reštrukturácie 2. Basketball Bundesliga, nahrádzajúc regionálne severné/južné divízie
  2. 2008/09 — Mitteldeutscher BC vyhráva inauguračný šampionát ProA a zabezpečuje postup do BBL
  3. 2011/12 — Mitteldeutscher BC získava druhý titul ProA, demonštrujúc ranú dominanciu v novej štruktúre
  4. 2016/17 — Mitteldeutscher BC vyhráva tretí šampionát ProA, stávajúc sa najúspešnejším klubom divízie
  5. 2024/25 — VET Concept Gladiators Trier vyhráva prvý titul ProA, stávajúc sa 12. rôznym šampiónom v histórii ligy

Formát súťaže

19. 3. 2026
Tímy:16Zostupové miesta:2

ProA funguje ako single každý s každým liga, kde všetkých 16 tímov hrá navzájom dvakrát (doma a vonku), vytvárajúc 30-zápasovú základnú časť. Tímy získavajú dva body za víťazstvo a jeden bod za prehru, pričom osem najlepších tímov postupuje do jednozápasové vyraďovacie play-off turnaja na určenie šampióna a dvoch miest postupu do Basketball Bundesliga. Posledné dva tímy sú automaticky zostúpené do ProB. Playoff formát sa vyvinul počas histórie ligy, v súčasnosti zahŕňajúc sériu na tri zápasy v úvodných kolách, eskalujúc na sériu na päť zápasov vo finále.

Rekordy

19. 3. 2026
Najviac titulov:Mitteldeutscher BC (3)Historický kráľ strelcov:Amir Hinton (priemer 20,5 bodov za zápas v sezóne 2025-26)

Sezóna 2024-25 videla Trier Gladiators dokončiť historický beh, víťaziac v prvom titule ProA a stávajúc sa len tretím povýšeným klubom, ktorý vyhral prvé štyri zápasy BBL v tej istej sezóne.

Analýza

19. 3. 2026

Analýza aktuálnej sezóny

Sezóna ProA 2025-26 priniesla výnimočnú kompetitívnu rovnováhu, pričom Phoenix Hagen vedie tabuľku v polovici sezóny so zápisom 23-4 a 46 bodmi, etablujúc sa ako jasní favority na titul. HAKRO Merlins Crailsheim zaujímajú druhú priečku s rovnakým zápisom 21-6 (42 bodov), zatiaľ čo BG Göttingen sedia na treťom mieste so zápisom 20-7 (40 bodov), vytvárajúc tesne obsadený boj o vrchné postup miesto. Medzera medzi elitou a prenasledujúcim súborom zostáva pozoruhodne úzka — iba šesť bodov oddeľuje prvé od štvrtého miesta.

Šampionátový boj bol definovaný výnimočnou domácou dominanciou Hagen (zápis 13-1 doma), ktorá sa ukázala rozhodujúca v ich snahe o prvý titul ProA. Eisbären Bremerhaven (19-8, 38 bodov) predstavujú skutočného tmavého koňa, ticho zostavujúc jeden z najimpozantnejších kádrov ligy cez múdry nábor. Boj o zostup sa dramaticky zintenzívnil, pričom Uni Baskets Münster a SBB Baskets zaujímajú posledné dve priečky a čelia pravdepodobnému zostupu do ProB.

Najvýznamnejším individuálnym hráčom sezóny bol Amir Hinton z Artland Dragons, ktorý vedie celú ligu v streleckom priemere s 20,5 bodmi za zápas. Jeho prolificita demonštruje kaliber medzinárodného talentu, ktorý naďalej zvyšuje kompetitívny štandard ProA.

Historická dominancia a kompetitívna evolúcia

Tri šampionáty Mitteldeutscher BC v ProA (2008-09, 2011-12, 2016-17) ich etablovali ako najúspešnejšiu franšízu divízie, avšak ich rekord tiež ilustruje širší trend: žiadny jediný klub nedosiahol trvalú dominanciu porovnateľnú s elitou Basketball Bundesliga. Skutočnosť, že 12 rôznych klubov vyhralo šampionát ProA naprieč 18 sezónami, demonštruje skutočnú kompetitívnu paritu a ťažkosti s udržaním excelentnosti v lige, kde postup vytvára konštantnú narušenie kádra.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v ProA?

Šestnásť tímov súťaží v ProA, druhej liga profesionálneho basketbalu Nemecka. Tieto kluby hrajú navzájom dvakrát v 30-zápasovej základnej časti, pričom osem najlepších tímov postupuje do playoffov.

Ktorý klub vyhral najviac titulov ProA?

Mitteldeutscher BC drží rekord s tromi šampionátmi ProA, vyhranými v sezónach 2008-09, 2011-12 a 2016-17. Boli dominantnou silou v raných rokoch ligy.

Ako funguje postup z ProA?

Dva najlepšie tímy z playoff ProA sú povýšené do Basketball Bundesliga (BBL). Okrem toho jeden tím BBL je každú sezónu automaticky zostúpený do ProA, vytvárajúc dynamickú kompetitívnu štruktúru.

Aký je formát sezóny ProA?

ProA zahŕňa 30-zápasovú základnú časť, kde 16 tímov hrá navzájom dvakrát (doma a vonku). Osem najlepších tímov potom súťaží v jednozápasové vyraďovacie play-off turnaji na určenie šampióna a miest postupu.

Kto je súčasný titulárny sponzor ProA?

BARMER, významná nemecká zdravotná poisťovňa, drží menovacie práva k lige, oficiálne známej ako BARMER 2. Basketball Bundesliga ProA.

Čo sa stane s tímami, ktoré skončia na spodku ProA?

Dva tímy s najnižším umiestnením v tabuľke základnej časti sú automaticky zostúpené do ProB, tretej úrovne nemeckého profesionálneho basketbalu.

API dáta: 26. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2026