Menu
Rumunsko

Liga National W

Dnešné zápasy

Živé skóre, nadchádzajúce výkopy a ukončené výsledky z dnešného dňa. Dáta sa automaticky aktualizujú, aby vám nič neuniklo.

Tabuľka

Liga National W · 2026-2027

Aktuálna tabuľka Liga National W 2026-2027 s 10 tímami. Arad W vedie s 3 bodmi po 3 zápasoch, za ním nasleduje Rapid Bucuresti W s 3 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

Playoff
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
1Arad W330268:146+122
2Rapid Bucuresti W330264:175+89
3Sepsi SIC W330221:180+41
4Municipal Targoviste W321275:149+126
5Oxigen Bucuresti W312237:214+23
6Sportul Bucuresti W312234:241-7
7Cluj Napoca W312212:222-10
8CSBT Alexandria W312212:223-11
9Agronomia Bucuresti W303142:285-143
10Politehnica Timisoara W303103:333-230

Výsledky

Liga National W · 15
Výsledky3. 10. 2026–18. 10. 2026
ne 18. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
št 8. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

74 zápasov
Agronomia Bucuresti W
Cluj Napoca W
Rapid Bucuresti W
Sportul Bucuresti W
Politehnica Timisoara W
Sepsi SIC W
Arad W
CSBT Alexandria W
Municipal Targoviste W
Oxigen Bucuresti W
Sportul Bucuresti W
Agronomia Bucuresti W
Sepsi SIC W
Rapid Bucuresti W
Oxigen Bucuresti W
Arad W
Cluj Napoca W
Municipal Targoviste W
Agronomia Bucuresti W
Sepsi SIC W
Arad W
Cluj Napoca W
CSBT Alexandria W
Oxigen Bucuresti W
Municipal Targoviste W
Sportul Bucuresti W
Politehnica Timisoara W
Rapid Bucuresti W
Sepsi SIC W
Municipal Targoviste W
Sportul Bucuresti W
Arad W
Rapid Bucuresti W
Agronomia Bucuresti W
Oxigen Bucuresti W
Politehnica Timisoara W
Cluj Napoca W
CSBT Alexandria W
Arad W
Sepsi SIC W
CSBT Alexandria W
Sportul Bucuresti W
Municipal Targoviste W
Rapid Bucuresti W
Oxigen Bucuresti W
Cluj Napoca W
Politehnica Timisoara W
Agronomia Bucuresti W
Agronomia Bucuresti W
Municipal Targoviste W
Cluj Napoca W
Politehnica Timisoara W
Rapid Bucuresti W
Arad W
Sepsi SIC W
CSBT Alexandria W
Sportul Bucuresti W
Oxigen Bucuresti W
Arad W
Agronomia Bucuresti W
Sepsi SIC W
Oxigen Bucuresti W
Sportul Bucuresti W
Cluj Napoca W
Rapid Bucuresti W
CSBT Alexandria W
Politehnica Timisoara W
Municipal Targoviste W
CSBT Alexandria W
Politehnica Timisoara W
Arad W
Municipal Targoviste W
Cluj Napoca W
Sepsi SIC W
CSBT Alexandria W
Agronomia Bucuresti W
Oxigen Bucuresti W
Rapid Bucuresti W
Sportul Bucuresti W
Politehnica Timisoara W
Agronomia Bucuresti W
Oxigen Bucuresti W
Municipal Targoviste W
CSBT Alexandria W
Rapid Bucuresti W
Cluj Napoca W
Sepsi SIC W
Sportul Bucuresti W
Politehnica Timisoara W
Arad W
Cluj Napoca W
Agronomia Bucuresti W
CSBT Alexandria W
Arad W
Oxigen Bucuresti W
Municipal Targoviste W
Sepsi SIC W
Politehnica Timisoara W
Sportul Bucuresti W
Rapid Bucuresti W
Rapid Bucuresti W
Sepsi SIC W
Municipal Targoviste W
Cluj Napoca W
Arad W
Oxigen Bucuresti W
Agronomia Bucuresti W
Sportul Bucuresti W
Arad W
Rapid Bucuresti W
CSBT Alexandria W
Sepsi SIC W
Municipal Targoviste W
Agronomia Bucuresti W
Oxigen Bucuresti W
Sportul Bucuresti W
Politehnica Timisoara W
Cluj Napoca W
Sportul Bucuresti W
Municipal Targoviste W
Sepsi SIC W
Agronomia Bucuresti W
Rapid Bucuresti W
Politehnica Timisoara W
Oxigen Bucuresti W
CSBT Alexandria W
Cluj Napoca W
Arad W
Agronomia Bucuresti W
Rapid Bucuresti W
Arad W
Sportul Bucuresti W
CSBT Alexandria W
Cluj Napoca W
Municipal Targoviste W
Sepsi SIC W
Politehnica Timisoara W
Oxigen Bucuresti W
Agronomia Bucuresti W
Politehnica Timisoara W
Cluj Napoca W
Oxigen Bucuresti W
Rapid Bucuresti W
Municipal Targoviste W
Sepsi SIC W
Arad W
Sportul Bucuresti W
CSBT Alexandria W

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 10 tímov v Liga National W na jednom mieste. Arad W vedie s 3 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Arad W1330268146
Rapid Bucuresti W2330264175
Sepsi SIC W3330221180
Municipal Targoviste W4321275149
Oxigen Bucuresti W5312237214
Sportul Bucuresti W6312234241
Cluj Napoca W7312212222
CSBT Alexandria W8312212223
Agronomia Bucuresti W9303142285
Politehnica Timisoara W10303103333

Minulé sezóny

Liga National W

Prehliadajte 9 archivovaných sezón Liga National W, od 2018-2019 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2026
Založený:1950

Liga Națională bola zriadená v roku 1950 ako rumunská vrcholná ženská basketbalová súťaž a patrí medzi najstaršie ženské basketbalové ligy vo východnej Európe. Liga prešla za sedem dekád výraznou štrukturálnou evolúciou, od štátom riadeného športového modelu éry komunizmu po moderný profesionálny formát po prechode Rumunska v roku 1989. Súťaž si udržiavala konzistentnú konkurenčnú vyrovnanosť, pričom postupne profesionalizovala a tímy čoraz viac verbujú medzinárodný talent a investujú do rozvoja hráčov. Globálny profil ligy stabilne rastie – rumunské tímy sa zúčastňujú európskych klubových súťaží a národný tím súťaží na najvyšších medzinárodných úrovniach.

  1. 1950 — Liga Națională je zriadená ako rumunská ženská basketbalová súťaž
  2. 1984–1994 — CS Universitatea Cluj-Napoca dosiahla historickú sériu desiatich titulov za sebou
  3. 1989 — Rumunský basketbal sa transformoval po páde komunizmu a otvorení krajiny
  4. 2022–23 — ASC Sepsi SIC Sfântu Gheorghe získala titul a začala svoju modernú dominanciu
  5. 2024–25 — Sepsi SIC si udržala titul na druhý rok za sebou a potvrdila svoju pozíciu aktuálnej ligúckej veľmoci

Formát súťaže

19. 3. 2026
Tímy:8Zostupové miesta:2Európske miesta:2

Liga Națională funguje v systéme každý s každým s ôsmimi tímami zápoliacimi o titul. Každý tím odohráva 14 zápasov v základnej časti (dva proti každému súperovi), pričom štyri najlepšie tímy postupujú do play-off sérií na päť víťazstiev. Play-off určí šampióna, zatiaľ čo dva posledné tímy zostúpia do Ligy I. Šampión a druhý tím získajú miesta v európskych súťažiach – EuroLeague Women a EuroCup Women podľa poradia.

Analýza

19. 3. 2026

Analýza aktuálnej sezóny

Sezóna 2024–25 Ligy Națională prezentuje pútavú konkurenčnú krajinu, v ktorej ASC Sepsi SIC Sfântu Gheorghe potvrdzuje svoju dominanciu ako obhajca titulov. Sepsi SIC preukázala mimoriadnu konzistentnosť pri zisku druhého titulu za sebou, s presvedčivými výkonmi počas celej základnej časti aj play-off. Municipal Târgoviște sa ukázala ako hlavný vyzývateľ sezóny, keď tlačila Sepsi SIC do finále a etablovala sa ako legitímny kandidát pre budúce šampionáty. Strety medzi týmito dvoma veľmocami definovali sezónu a prinesili najintenzívnejšie momenty kampane.

Boj o záchranu bol rovnako dramatický – tímy bojovali o vyhnutie sa zostupu do Ligy I. Arad a Rapid Bucuresti zápolili o umiestnenie v hornej polovici tabuľky, zatiaľ čo CSM Constanța a ďalšie stredotabuľkové franšízy súťažili intenzívne o prežitie. Dve posledné miesta zostali sporné s viacerými tímami oddelenými minimálnymi bodovými rozdielmi pred záverom súťaže.

Systém play-off zosilnil drámu sériami na päť víťazstiev. Skúsenosť a hráčska hĺbka Sepsi SIC sa ukázala rozhodujúcou, aj keď Municipal Târgoviște dokázal konkurovať na najvyššej úrovni a tlačiť šampiónov na hranice.

Štruktúra ligy a súťažný formát

Liga Națională funguje v starostlivo vyváženom formáte navrhnutom na podporu súťažnej spravodlivosti pri zachovaní integrity šampionátu. Štruktúra ôsmich tímov zaručuje, že každý zápas má výraznú váhu, pretože tímy si nemôžu dovoliť sériu prehier bez ohrozenia svojej play-off pozície. Formát základnej časti každý s každým znamená, že každá franšíza odohráva 14 zápasov – dostatočný počet na určenie skutočnej konkurenčnej hierarchie pri zachovaní rozumnej dĺžky sezóny z pohľadu harmonogramu a financií.

Systém play-off predstavuje kľúčovú inováciu v súťažnom rámci ligy. Obmedzením play-off na štyri tímy liga zaručuje, že výkonnosť v základnej časti má reálne dôsledky, no zároveň umožňuje dramatické prekvapenia a vzrušujúci vyraďovací basketbal. Formát na päť víťazstiev poskytuje tímom dostatočné príležitosti na prekonanie jednozápasových neúspechov pri zachovaní tendencie, že silnejší tím zvyčajne zvíťazí.

Historický kontext a evolúcia

75-ročná história Ligy Națională odráža širší športový vývoj Rumunska. Ligá zriadená počas komunistickej éry, keď bola štátna podpora športu základným kameňom národnej politiky, vybudovala silnú domácu infraštruktúru. Prechod na trhové hospodárstvo po roku 1989 spočiatku narušil tradičné modely financovania, no nakoniec otvoril príležitosti pre väčšiu profesionalizáciu a medzinárodnú konkurencieschopnosť.

Dominancia CS Universitatea Cluj-Napoca v rokoch 1984–1994 je jedným z najpôsobivejších úspechov európskeho ženského basketbalu. Desať po sebe idúcich titulov stanovilo štandard excelentnosti, ktorý len málo tímov v akomkoľvek športe dokázalo dosiahnuť. Táto dynastická éra poskytla základ pre dôveryhodnosť rumunského ženského basketbalu a ukázala potenciál krajiny vychovávať talent svetovej triedy.

Konkurenčné tímy a výrazné franšízy

ASC Sepsi SIC Sfântu Gheorghe predstavuje súčasnú elitu ligy s 8 titulmi a dvoma najaktuálnejšími titulmi za sebou. Klub sídliaci v Sfântu Gheorghe investoval výrazne do náboru a rozvoja hráčov. Ich zostava typicky kombinuje skúsených rumunských hráčov so strategickými zahraničnými posilami.

CS Universitatea Cluj-Napoca zostáva historickým etalónom s 14 titulmi v celej histórii. Aj keď v ostatných sezónach titul nezíska, klub si udržiava konkurenčné postavenie a naďalej vychováva talent.

Municipal Târgoviște sa etablovala ako moderný vyzývateľ, keď postúpila do finále 2024–25 a preukázala schopnosť súťažiť so zakorenenými veľmocami.

Medzinárodný význam a európska účasť

Víťazi Ligy Națională získajú automatickú kvalifikáciu do európskych klubových súťaží, čo otvára cestu ku kontinentálnej sláve. Táto príležitosť zvyšuje profil ligy, keď rumunské tímy súťažia s niektorými z najprestížnejších európskych franšíz v EuroLeague Women a EuroCup Women.

Výhľad do budúcnosti a rozvojové príležitosti

Liga Națională stojí na prelomovom bode svojho vývoja. Ligá si vybudovala konzistentný súťažný štandard s viacerými tímami schopnými vyhrať šampionát. Vznik vyzývateľov tradičných veľmocí naznačuje vyzrievajúci konkurenčný ekosystém, kde úspech vyžaduje trvalú excelentnosť.

Sezóna 2024–25 a nasledujúce obdobia ukážu, či Sepsi SIC predĺži svoju víťaznú sériu, alebo či sa vynoria noví vyzyvatelia a prevezmú titul. Táto konkurenčná neistota zaručuje, že Liga Națională zostáva pútavou pre fanúšikov i zainteresovaných a každá sezóna prináša skutočnú šancu na titul pre viacero franšíz.

Často kladené otázky

Koľko tímov hrá v Lige Națională?

V najvyššej rumunskej ženskej basketbalovej divízii súťaží osem tímov, každý odohráva 14 zápasov základnej časti pred postupom do play-off.

Ktorý tím je najúspešnejší v histórii Ligy Națională?

CS Universitatea Cluj-Napoca drží rekord so 14 titulmi, vrátane bezprecedentnej desaťročnej série od roku 1984 do 1994.

Ako funguje postup a zostup v Lige Națională?

Dva posledné tímy v tabuľke základnej časti zostúpia do Ligy I (druhej ligy), zatiaľ čo postup z Ligy I je možný pre ambiciózne kluby z nižšej divízie.

Ktoré tímy v súčasnosti dominujú Lige Națională?

ASC Sepsi SIC Sfântu Gheorghe je aktuálnym šampiónom s 8 titulmi, medzi silných konkurentov patrí Municipal Târgoviște, Arad a Rapid Bucuresti.

Zúčastňujú sa tímy z Ligy Națională v európskych súťažiach?

Áno, šampión a druhý tím si zaistia miesta v európskych súťažiach – EuroLeague Women a EuroCup Women podľa záverečného poradia.

Kedy bola Liga Națională založená?

Liga Națională bola zriadená v roku 1950, čo z nej robí jednu z najstarších ženských basketbalových líg vo východnej Európe s viac ako 70 rokmi nepretržitej súťaže.

API dáta: 22. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2026