Menu

Dnešné zápasy

Živé skóre, nadchádzajúce výkopy a ukončené výsledky z dnešného dňa. Dáta sa automaticky aktualizujú, aby vám nič neuniklo.

Dnes na programe

1 zápas

Tabuľka

Liga UPC · 2026-2027

Aktuálna tabuľka Liga UPC 2026-2027 s 10 tímami. KK Krka Novo mesto vedie s 5 bodmi po 5 zápasoch, za ním nasleduje Perspektiva Ilirija s 4 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

PlayoffZostup
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
1KK Krka Novo mesto550436:328+108
2Perspektiva Ilirija541428:352+76
3Sencur440363:300+63
4Polzela431326:271+55
5Gorica422297:298-1
6Zlatorog Lasko422288:312-24
7Rogaska514327:428-101
8KK Triglav Kranj413299:295+4
9Tajfun Sentjur505331:434-103
10Helios Domzale404256:333-77
Výsledky22. 9. 2026–21. 10. 2026
st 21. 10.
Detail zápasu
ut 20. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
st 14. 10.
Detail zápasu
st 14. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
pi 9. 10.
Detail zápasu
pi 9. 10.
Detail zápasu
st 7. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
st 30. 9.
Detail zápasu
ut 29. 9.
Detail zápasu
so 26. 9.
Detail zápasu
so 26. 9.
Detail zápasu
so 26. 9.
Detail zápasu
st 23. 9.
Detail zápasu
ut 22. 9.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

68 zápasov
Sencur
KK Triglav Kranj
Polzela
Gorica
Helios Domzale
Zlatorog Lasko
KK Krka Novo mesto
Sencur
Perspektiva Ilirija
Helios Domzale
Tajfun Sentjur
Gorica
KK Triglav Kranj
Polzela
Zlatorog Lasko
Rogaska
Polzela
KK Krka Novo mesto
Rogaska
Perspektiva Ilirija
Gorica
KK Triglav Kranj
Sencur
Zlatorog Lasko
Helios Domzale
Tajfun Sentjur
KK Krka Novo mesto
Gorica
Sencur
Perspektiva Ilirija
Zlatorog Lasko
Polzela
Helios Domzale
Rogaska
Tajfun Sentjur
KK Triglav Kranj
KK Triglav Kranj
KK Krka Novo mesto
Sencur
Helios Domzale
Gorica
Zlatorog Lasko
Rogaska
Tajfun Sentjur
Polzela
Perspektiva Ilirija
KK Triglav Kranj
Zlatorog Lasko
Tajfun Sentjur
KK Krka Novo mesto
Gorica
Perspektiva Ilirija
Sencur
Rogaska
Polzela
Helios Domzale
Zlatorog Lasko
KK Krka Novo mesto
Perspektiva Ilirija
KK Triglav Kranj
Helios Domzale
Gorica
Rogaska
Polzela
Sencur
Tajfun Sentjur
KK Krka Novo mesto
Perspektiva Ilirija
Helios Domzale
KK Triglav Kranj
Gorica
Rogaska
Tajfun Sentjur
Zlatorog Lasko
Polzela
Sencur
Perspektiva Ilirija
Zlatorog Lasko
Helios Domzale
KK Krka Novo mesto
Rogaska
KK Triglav Kranj
Polzela
Tajfun Sentjur
Sencur
Gorica
Tajfun Sentjur
Perspektiva Ilirija
KK Krka Novo mesto
Rogaska
KK Triglav Kranj
Sencur
Zlatorog Lasko
Helios Domzale
Gorica
Polzela
Sencur
KK Krka Novo mesto
Helios Domzale
Perspektiva Ilirija
Gorica
Tajfun Sentjur
Polzela
KK Triglav Kranj
Rogaska
Zlatorog Lasko
KK Krka Novo mesto
Polzela
Zlatorog Lasko
Sencur
Tajfun Sentjur
Helios Domzale
KK Triglav Kranj
Gorica
Perspektiva Ilirija
Rogaska
Perspektiva Ilirija
Sencur
Gorica
KK Krka Novo mesto
Rogaska
Helios Domzale
KK Triglav Kranj
Tajfun Sentjur
Polzela
Zlatorog Lasko
Perspektiva Ilirija
Polzela
KK Krka Novo mesto
KK Triglav Kranj
Helios Domzale
Sencur
Zlatorog Lasko
Gorica
Tajfun Sentjur
Rogaska

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 10 tímov v Liga UPC na jednom mieste. KK Krka Novo mesto vedie s 5 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
KK Krka Novo mesto1550436328
Perspektiva Ilirija2541428352
Sencur3440363300
Polzela4431326271
Gorica5422297298
Zlatorog Lasko6422288312
Rogaska7514327428
KK Triglav Kranj8413299295
Tajfun Sentjur9505331434
Helios Domzale10404256333

Minulé sezóny

Liga UPC

Prehliadajte 19 archivovaných sezón Liga UPC, od 2008-2009 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2026
Založený:1991Predchodca:Yugoslav Basketball League (Slovenian division)

Slovinská basketbalová liga bola zriadená 5. októbra 1991 po osamostatnení Slovinska od Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie. Liga nahradila slovinskú divíziu Juhoslovanskej basketbalovej ligy, udržiavajúc súťažnú kontinuitu a zároveň ustanovujúc novú národnú identitu. Súťaž prešla výraznou štrukturálnou evolúciou — počty tímov sa menili v súlade s rozvojom domácej basketbalovej infraštruktúry. Liga bola viackrát rebrandovaná: od Liga Kolinska cez Liga UPC a Liga Telemach až po Liga Nova KBM a Liga OTP banka pri evolúcii sponzorských partnerstiev. Kľúčovým momentom bol v roku 2019 vznik Cedevita Olimpija fúziou Petrol Olimpija Ljubljana a chorvátskeho klubu Cedevita Zagreb, čo fundamentálne zmenilo konkurenčnú krajinu a vytvorilo skutočnú kontinentálnu veľmoc na vrchole ligy. Napriek malej populácii Slovinska (asi 2 milióny obyvateľov) liga udržiava silnú medzinárodnú viditeľnosť prostredníctvom účasti v EuroLeague a ABA League.

  1. 1991 — Slovinská basketbalová liga zriadená po osamostatnení od Juhoslávie
  2. 1992–1999 — Union Olimpija vyhráva bezprecedentných osem po sebe idúcich šampionátov
  3. 2001–2002 — Olimpija dosahuje Trojitú korunu (liga, pohár a európska trofej)
  4. 2010–2014 — Krka Novo Mesto dominuje piatimi titulmi za päť rokov, vyhráva aj EuroChallenge
  5. 2013 — Slovinsko hosťuje EuroBasket 2013, čím sa zvyšuje medzinárodný profil domácej ligy
  6. 2019 — Cedevita Olimpija vytvorená fúziou Petrol Olimpija a Cedevita Zagreb
  7. 2021–2025 — Cedevita Olimpija vyhráva päť po sebe idúcich šampionátov, etablujúc modernú dynastiu

Formát súťaže

19. 3. 2026
Tímy:11Zostupové miesta:1Európske miesta:2

Liga Nova KBM funguje v dvojkolovom formáte každý s každým, kde každý z 11 klubov odohráva 20 zápasov základnej časti (10 doma, 10 vonku). Top osem tímov postúpi do play-off pavúka na tri víťazstvá, pričom štvrťfinále, semifinále a šampionátske finále určia víťaza sezóny. Posledný tím je automaticky zostúpený do 2. SKL, druhého stupňa slovinského basketbalu, kým šampión 2. SKL získa postup do najvyššej divízie. Dve miesta v európskych súťažiach sú pridelené najlepším tímom, čím sa otvárajú cesty do ABA League a EuroLeague pre kvalifikované tímy. Liga používa dvojbodový systém za víťazstvá, čím sa odlišuje od moderného trojbodového štandardu väčšiny veľkých európskych súťaží.

Rekordy

19. 3. 2026
Najviac titulov:Cedevita Olimpija (19)

19 titulov Cedevita Olimpija predstavuje konsolidáciu 17 šampionátov Union Olimpija (1992–2018) a dedičstvo Cedevita Zagreb spolu s piatimi po sebe idúcimi titulmi od fúzie v roku 2019 (2021, 2022, 2023, 2024, 2025).

Analýza

19. 3. 2026

Analýza aktuálnej sezóny

Sezóna 2025–26 ukazuje vysoko konkurenčnú Ligu Nova KBM, kde Krka Novo Mesto vedie tabuľku s výnimočným zápisom. Klub z Nového Mesta s celkovo siedmimi šampionátmi v histórii ligy sa etabluje ako formidabilný vyzývateľ obhajcu titulu Cedevita Olimpija. Perspektiva Ilirija zaujíma druhé miesto s vyváženým kádrom a silným postavením v play-off. Helios Suns, Sencur a ďalší kandidáti v strednej časti tabuľky bojujú o zostávajúce play-off pozície, čím vytvárajú mimoriadne konkurenčnú základnú časť, kde každý zápas má výraznú váhu.

Zostupový boj na chvoste sezóny zostáva napínavý — tímy bojujú o vyhnutie sa automatickému zostupu do 2. SKL. Konkurenčná hĺbka ligy odráža slovinskú basketbalovú kultúru, kde aj kluby z menších trhov udržiavajú profesionálne štandardy. Táto sezóna je charakteristická niekoľkými vysokobodovými súbojmi s priemerom 91–93 bodov na zápas naprieč ligou, naznačujúc ofenzívnu orientáciu, ktorá sa stala charakteristickou pre moderný slovinský basketbal.

Boj Cedevita Olimpija o šiesty po sebe idúci šampionát čelí skutočnej konkurencii — odklon od nedávnej dominancie. Účasť klubu v EuroLeague vytvára zápasnú kongescciu, ktorá môže ovplyvniť domácu výkonnosť a poskytovať príležitosti domácim rivalom ako Krka. Rovnováha síl sa zdá byť v pohybe, pričom vznikajúci talent a skúsené kádre vytvárajú nepredvídateľnosť prospešnú pre súťažný príbeh ligy.

Štruktúra ligy a súťažný formát

Liga Nova KBM funguje v rámci sofistikovaného súťažného ekosystému presahujúceho hranice Slovinska. Formát s 11 tímami predstavuje optimálnu rovnováhu medzi súťažnou hĺbkou a udržateľnosťou rozvrhu. Tímy hrajú 20 zápasov základnej časti pred tým, ako play-off pavúk ôsmich tímov zúži pole na určenie šampióna. Táto štruktúra zabezpečuje, že výkonnosť v základnej časti sa priamo premieta do play-off nasadenia.

Formát play-off — série na tri víťazstvá vo všetkých kolách — poskytuje pútavé predĺžené súboje, ktoré umožňujú lepším tímom preukázať oprávnenosť, pričom outsiderom poskytujú príležitosti v komprimovaných sériách. Tento formát maximalizuje vysielacie príležitosti a angažovanosť fanúšikov, kľúčové faktory pre ligu s malým trhom súperiacu o domáce sledovanosť.

Historická dominancia a súťažné éry

Tri výrazné súťažné éry definujú históriu slovinského basketbalu. Dynastia Union Olimpija (1992–1999) nastavila šablónu trvalej excelencie víťazstvom ôsmich po sebe idúcich šampionátov — rekord, ktorý dodnes nie je prekonaný v európskych domácich ligách. Zlatá éra Krka Novo Mesto (2010–2014) predstavovala geografický posun dominancie — klub z Nového Mesta vyhral päť po sebe idúcich titulov a zároveň sa etabloval v európskej súťaži. Moderná dynastia Cedevita Olimpija (2021–2025) znovu nastolila dominanciu Ľubľany prostredníctvom fúznej stratégie, ktorá vytvorila kontinentálnu veľmoc. Päť po sebe idúcich titulov za päť sezón predstavuje druhú najdlhšiu sériu v histórii ligy.

Medzinárodný kontext a integrácia ABA League

Liga Nova KBM funguje v širšom kontexte ABA League — regionálnej súťaže zahŕňajúcej kluby zo Slovinska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Čiernej Hory a Severného Macedónska. Táto integrácia znamená, že top slovinské kluby súťažia s regionálnymi rivalmi po celú sezónu, čím vzniká hybridná domácko-medzinárodná štruktúra. Dvojitá účasť Cedevita Olimpija v ABA League aj EuroLeague ich jedinečne pozicionuje v európskom basketbale.

Rozvoj mládeže a hráčske cesty

Liga Nova KBM slúži ako primárna rozvojová cesta pre slovinský basketbalový talent. Úspech národného tímu — zlatá medaila na EuroBasket 2017, konzistentná kvalifikácia na veľké turnaje — odráža efektívnosť ligy ako inkubátora talentu. Hráči ako Luka Dončić, napriek skorému odchodu do medzinárodnej súťaže, vyšli z domáceho systému pred etablovaním sa ako globálna superhviezda.

Komerčná krajina a vysielanie

Vysielacie práva Ligy Nova KBM sú distribuované naprieč viacerými platformami: Telemach (domáca televízia), Sportklub (regionálne balkánske pokrytie) a Arena Sport (medzinárodná distribúcia). Titulné sponzorstvo OTP Banka odráža príťažlivosť ligy pre veľké finančné inštitúcie. Komerčný model ligy sa líši od veľkých európskych súťaží kvôli malej veľkosti slovinského trhu, avšak integrácia s ABA League a účasť klubov EuroLeague vytvára diverzifikáciu príjmov, ktorá udržuje profesionálne prevádzky.

Budúci výhľad

Päťročná dominancia Cedevita Olimpija môže smerovať k prirodzenému záveru, keďže rivalské kluby ako Krka Novo Mesto sa etablujú ako skutoční vyzývatelia. Súčasný stav v tabuľke naznačuje, že éra ohromujúcej dominancie jednej franšízy môže prechádzať k distribuovanejšiemu úspechu. Ako slovinský basketbal naďalej rozvíja svoju medzinárodnú prítomnosť — s konzistentnou účasťou na EuroBasket a olympijskou kvalifikáciou — domáca liga ťaží z posilnenej globálnej viditeľnosti a infraštruktúry rozvoja hráčov.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v Slovinskej basketbalovej lige?

V sezóne 2025–26 súťaží v Liga Nova KBM (Liga OTP banka) jedenásť profesionálnych klubov vrátane Krka Novo Mesto, Ilirija, Helios Suns, Hopsi Polzela, Sencur, Cedevita Olimpija a ďalších.

Ktorý klub vyhral najviac slovinských basketbalových titulov?

Cedevita Olimpija drží rekord s 19 celkovými šampionátmi, kombinujúc 17 titulov Union Olimpija (1992–2018) s piatimi po sebe idúcimi šampionátmi od fúzie v roku 2019 (2021–2025).

Ako funguje zostup v Slovinskej basketbalovej lige?

Posledný tím na konci základnej časti je automaticky zostúpený do 2. SKL (druhý stupeň), kým šampión 2. SKL získa postup do najvyššej divízie na nasledujúcu sezónu.

Kedy bola Slovinská basketbalová liga zriadená?

Liga bola oficiálne zriadená 5. októbra 1991 po osamostatnení Slovinska od Juhoslávie, nahrádzajúc slovinskú divíziu Juhoslovanskej basketbalovej ligy.

Súťažia slovinské kluby v európskych súťažiach?

Áno, najlepšie tímy získavajú miesta v ABA League a môžu sa kvalifikovať na účasť v EuroLeague. Cedevita Olimpija pravidelne súťaží v EuroLeague, kým ďalšie kluby participujú v ABA League.

Aký je play-off formát v Slovinskej lige?

Top osem tímov zo základnej časti postúpi do play-off pavúka na tri víťazstvá, pričom štvrťfinále, semifinále a šampionátske finále určia šampióna ligy. Posledný tím zostúpi.

API dáta: 22. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2026