Menu

Tabuľka

1. liga · 2026-2027

Aktuálna tabuľka 1. liga 2026-2027 s 20 tímami. Novy Jicin vedie s 5 bodmi po 5 zápasoch, za ním nasleduje Svitavy s 4 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

Playoff
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
East
1Novy Jicin550419:341+78
2Svitavy541455:408+47
3Zlin532383:336+47
4Vysoka532378:352+26
5SK Zabovresky532373:387-14
6Pardubice 2523358:370-12
7Brno U23523395:408-13
8Opava 2514368:389-21
9MS Academy514381:424-43
10Basketbal Olomouc514328:423-95
West
1Jindrichuv Hradec541402:324+78
2USK Prague B541408:373+35
3Valecnici Decin440328:300+28
4Sokol Prazsky523421:434-13
5Radotin523384:416-32
6Polabi514404:420-16
7Slavia Prague Tygri413317:330-13
8Litomerice413317:335-18
9Liberecko312201:251-50
10CZ.ACADEMY211152:151+1
Výsledky2. 10. 2026–18. 10. 2026
Radotin83–74Slavia Prague Tygri
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
pi 9. 10.
Detail zápasu
pi 9. 10.
Detail zápasu
pi 9. 10.
Detail zápasu
pi 9. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
pi 2. 10.
Detail zápasu
Valecnici Decin79–71Slavia Prague Tygri
pi 2. 10.
Detail zápasu
pi 2. 10.
Detail zápasu
pi 2. 10.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

100 zápasov
Brno U23
Pardubice 2
USK Prague B
Jindrichuv Hradec
Opava 2
Brno U23
Zlin
Svitavy
Novy Jicin
MS Academy
Vysoka
SK Zabovresky
Jindrichuv Hradec
Slavia Prague Tygri
Polabi
CZ.ACADEMY
Pardubice 2
Basketbal Olomouc
Radotin
Sokol Prazsky
Valecnici Decin
USK Prague B
MS Academy
Zlin
USK Prague B
Slavia Prague Tygri
Valecnici Decin
Liberecko
Litomerice
Radotin
Sokol Prazsky
Polabi
CZ.ACADEMY
Jindrichuv Hradec
Opava 2
Vysoka
SK Zabovresky
Novy Jicin
Brno U23
Basketbal Olomouc
Svitavy
Pardubice 2
Liberecko
Litomerice
Liberecko
USK Prague B
Slavia Prague Tygri
CZ.ACADEMY
Zlin
SK Zabovresky
Basketbal Olomouc
Svitavy
Novy Jicin
Opava 2
Pardubice 2
MS Academy
Vysoka
Brno U23
Jindrichuv Hradec
Sokol Prazsky
Polabi
Litomerice
Radotin
Valecnici Decin
Zlin
Opava 2
USK Prague B
CZ.ACADEMY
Slavia Prague Tygri
Sokol Prazsky
Basketbal Olomouc
MS Academy
Novy Jicin
Vysoka
Pardubice 2
SK Zabovresky
Brno U23
Svitavy
Jindrichuv Hradec
Litomerice
Polabi
Valecnici Decin
Radotin
Liberecko
Valecnici Decin
Jindrichuv Hradec
Radotin
USK Prague B
MS Academy
Svitavy
Litomerice
Slavia Prague Tygri
Liberecko
Polabi
Vysoka
Zlin
Novy Jicin
Brno U23
Sokol Prazsky
CZ.ACADEMY
Opava 2
Pardubice 2
SK Zabovresky
Basketbal Olomouc
Slavia Prague Tygri
Valecnici Decin
USK Prague B
Sokol Prazsky
Zlin
Novy Jicin
Basketbal Olomouc
Opava 2
CZ.ACADEMY
Litomerice
Pardubice 2
Vysoka
Brno U23
MS Academy
Jindrichuv Hradec
Liberecko
Polabi
Radotin
Svitavy
SK Zabovresky
Valecnici Decin
CZ.ACADEMY
Zlin
Brno U23
Liberecko
Slavia Prague Tygri
Novy Jicin
Pardubice 2
Opava 2
Svitavy
SK Zabovresky
MS Academy
Vysoka
Basketbal Olomouc
Litomerice
Sokol Prazsky
Polabi
USK Prague B
Radotin
Jindrichuv Hradec
MS Academy
Opava 2
Slavia Prague Tygri
Radotin
USK Prague B
Litomerice
Basketbal Olomouc
Novy Jicin
Sokol Prazsky
Valecnici Decin
CZ.ACADEMY
Liberecko
Pardubice 2
Zlin
Brno U23
SK Zabovresky
Jindrichuv Hradec
Polabi
Svitavy
Vysoka
Liberecko
Sokol Prazsky
Valecnici Decin
Litomerice
Zlin
Basketbal Olomouc
Novy Jicin
Svitavy
Opava 2
SK Zabovresky
Pardubice 2
Brno U23
Jindrichuv Hradec
USK Prague B
Vysoka
MS Academy
Polabi
Slavia Prague Tygri
Radotin
CZ.ACADEMY
Sokol Prazsky
Radotin
Litomerice
Liberecko
MS Academy
Novy Jicin
Slavia Prague Tygri
Jindrichuv Hradec
USK Prague B
Valecnici Decin
Basketbal Olomouc
Pardubice 2
CZ.ACADEMY
Polabi
SK Zabovresky
Vysoka

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 20 tímov v 1. liga na jednom mieste. Novy Jicin vedie s 5 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Novy Jicin1550419341
Svitavy2541455408
Zlin3532383336
Vysoka4532378352
SK Zabovresky5532373387
Pardubice 26523358370
Brno U237523395408
Opava 28514368389
MS Academy9514381424
Basketbal Olomouc10514328423
Jindrichuv Hradec11541402324
USK Prague B12541408373
Valecnici Decin13440328300
Sokol Prazsky14523421434
Radotin15523384416
Polabi16514404420
Slavia Prague Tygri17413317330
Litomerice18413317335
Liberecko19312201251
CZ.ACADEMY20211152151

Minulé sezóny

1. liga

Prehliadajte 7 archivovaných sezón 1. liga, od 2020-2021 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2025
Založený:1993

Česká Basketball 1. Liga bola založená v roku 1993 po rozpustení Československa a vzniku nezávislej Českej republiky. Liga vznikla ako druhý stupeň novovytvorenej českej basketbalovej pyramídy, sediaci priamo pod National Basketball League (NBL). Naprieč tromi dekádami operácie sa 1. Liga vyvinula z domácej zásobovacej ligy na dobre organizovanú profesionálnu súťaž priťahujúcu domácich aj medzinárodných hráčov. Liga prešla štrukturálnymi zmenami v priebehu rokov, vrátane variácií v počte zúčastňujúcich sa tímov a modifikácií play-off formátu, odrážajúcich meniacu sa krajinu českého profesionálneho basketbalu. Dnes 1. Liga slúži ako primárna vývojová cesta pre kluby túžiace dosiahnuť NBL, pričom tiež poskytuje kompetitívne príležitosti pre etablované tímy hľadajúce návrat do najvyššej divízie.

  1. 1993 — Česká Basketball 1. Liga založená ako druhý stupeň po rozpustení Československa
  2. 2000-te — Stabilizácia ligy a profesionalizácia druhostupňovej súťaže
  3. 2010-te — Zavedenie moderných play-off formátov a zvýšená súťažná hĺbka
  4. 2020 — Pandémia COVID-19 narušuje harmonogram sezóny a formát súťaže
  5. 2022 — SK Slavia Praha vyhráva šampionát 1. Ligy v finálnej play-off sérii

Formát súťaže

19. 3. 2025
Tímy:16

Česká Basketball 1. Liga funguje ako single-divízna liga s tímami súťažiacimi v domácom a vonkajšom každý s každým formáte počas základnej sezóny. Tímy získavajú 2 body za výhru a 1 bod za prehru, pričom top tímy postúpia do play-off turnaja na záver sezóny. Liga vyvrcholí viackolovými play-off sériami, kde top 2 finišéri v základnej sezóne sú povýšení do Mattoni NBL na nasledujúcu sezónu. Play-off štruktúra disponuje sériami na tri víťazné v neskorých kolách, určujúcich šampióna a povýšené tímy. Tímy skončivšie nižšie v tabuľke čelia zostupu do regionálnych tretieúrovňových súťaží.

Analýza

19. 3. 2025

Analýza aktuálnej sezóny

Sezóna českej Basketball 1. Liga 2025/26 naďalej predvádza súťažnú hĺbku druhého stupňa českého profesionálneho basketbalu. Nový Jičín a Valečníci Děčín sa vynorili ako ranní frontbežci, súťažiaci o top play-off pozície zaručujúce postup do NBL. Základná sezóna preukázala kvalitu talentu dostupného v 1. Lige, pričom viacero tímov je schopných súťažiť na vysokej úrovni a usilujúcich o šampionátne pocty.

Pretek o play-off zostáva intenzívne kompetitívny, pričom niekoľko tímov je umiestnených na silné postseason runy. Pardubice II, Žďár nad Sázavou a Brno U23 všetci preukázali schopnosť súťažiť s elitou ligy, vytvárajúcich nepredvídateľnú a pútavú súťaž. Prítomnosť viacerých silných kandidátov odráža celkové zdravie a súťažnú rovnováhu českej Basketball 1. Ligy.

Postup a zostupový systém

Česká Basketball 1. Liga funguje v rámci prísneho postupovo-zostupového rámca udržiavajúceho kompetitívnu integritu naprieč všetkými stupňami českého basketbalu. Top 2 tímy v play-off 1. Ligy si zaistia postup do Mattoni NBL, pripojiaci 12 tímov v elitnej divízii. Naopak, spodné 2 tímy zo základnej sezóny NBL zostupujú do 1. Ligy. Toto vytvára dynamické súťažné prostredie, kde tímy musia konzistentne výkonovať na udržanie statusu.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v českej Basketball 1. Liga?

Česká Basketball 1. Liga disponuje približne 16–18 tímami súťažiacimi v single-divíznom formáte, hoci presné číslo sa môže líšiť sezónu od sezóny na základe nariadení ligy.

Aký je vzťah medzi 1. Ligou a českou NBL?

1. Liga slúži ako druhý stupeň českého profesionálneho basketbalu, priamo pod Mattoni National Basketball League (NBL). Top 2 tímy 1. Ligy každú sezónu sú povýšené do NBL, zatiaľ čo spodné 2 tímy NBL zostupujú do 1. Ligy.

Ako funguje postup v českej Basketball 1. Liga?

Top 2 tímy zo základnej sezóny 1. Ligy postúpia do play-off turnaja. Šampióni a vicešampióni play-off 1. Ligy sú povýšení do NBL na ďalšiu sezónu.

Existuje play-off systém v 1. Liga?

Áno, 1. Liga disponuje play-off turnajom po základnej sezóne. Tímy súťažia v sériách na tri víťazné v neskorých kolách, pričom top finišéri určujú šampióna ligy a povýšené tímy.

Ktoré tímy vyhrali najviac šampionátov 1. Ligy?

SK Slavia Praha patrí medzi najúspešnejšie tímy v 1. Liga, vyhrávajúcich viacero šampionátov a zaistiac postup do NBL viackrát.

Čo sa stane s tímami, ktoré skončia v spodnej časti 1. Ligy?

Tímy skončivšie na nižších pozíciách v 1. Lige zostupujú do regionálnych tretieúrovňových súťaží, zatiaľ čo povýšené tímy prechádzajú do NBL na nasledujúcu sezónu.

API dáta: 19. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2025