Menu
Európa

EuroBasket U20 B

Playoff

EuroBasket U20 B · 2026

Štvrťfinále

Sweden U2071
Luxembourg U2062
North Macedonia U2097
Georgia U2062
Bulgaria U2076
Iceland U2079
Netherlands U2065
Cyprus U2047
Ukraine U2072
Ireland U2062
Switzerland U2066
Azerbaijan U2072
Portugal U2062
Hungary U2051
Bosnia & Herzegovina U2093
Denmark U2077

Semifinále

Slovakia U2071
Estonia U2072

Tabuľka

EuroBasket U20 B · 2026

Aktuálna tabuľka EuroBasket U20 B 2026 s 21 tímami. Sweden U20 vedie s 4 bodmi po 4 zápasoch, za ním nasleduje Ireland U20 s 3 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

Playoff
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
Skupina A
1Sweden U20440344:250+94
2Ireland U20431267:242+25
3North Macedonia U20422258:275-17
4Azerbaijan U20413234:272-38
5Slovakia U20404248:312-64
Skupina B
1Ukraine U20440318:282+36
2Luxembourg U20431284:274+10
3Switzerland U20413283:281+2
4Georgia U20413287:318-31
5Estonia U20413299:316-17
Skupina C
1Portugal U20541417:269+148
2Iceland U20541428:351+77
3Bosnia & Herzegovina U20541396:334+62
4Cyprus U20523310:347-37
5Kosovo U20514328:380-52
6Armenia U20505277:475-198
Skupina D
1Bulgaria U20440361:278+83
2Hungary U20431346:266+80
3Netherlands U20422301:291+10
4Denmark U20413289:351-62
5Albania U20404268:379-111

Výsledky

EuroBasket U20 B · 50
Finále19. 7. 2026
ne 19. 7.
Detail zápasu
11th place19. 7. 2026
ne 19. 7.
Detail zápasu
O 3. miesto19. 7. 2026
ne 19. 7.
Detail zápasu
13th place19. 7. 2026
ne 19. 7.
Detail zápasu
5th place19. 7. 2026
ne 19. 7.
Detail zápasu
15th place19. 7. 2026
ne 19. 7.
Detail zápasu
9th place19. 7. 2026
ne 19. 7.
Detail zápasu
17th place19. 7. 2026
ne 19. 7.
Detail zápasu
7th place19. 7. 2026
ne 19. 7.
Detail zápasu
19th place19. 7. 2026
ne 19. 7.
Detail zápasu
Semifinále17. 7. 2026–18. 7. 2026
so 18. 7.
Detail zápasu
so 18. 7.
Detail zápasu
so 18. 7.
Detail zápasu
so 18. 7.
Detail zápasu
so 18. 7.
Detail zápasu
so 18. 7.
Detail zápasu
so 18. 7.
Detail zápasu
so 18. 7.
Detail zápasu
pi 17. 7.
Detail zápasu
17th-21tst places14. 7. 2026–18. 7. 2026
so 18. 7.
Detail zápasu
pi 17. 7.
Detail zápasu
st 15. 7.
Detail zápasu
st 15. 7.
Detail zápasu
st 15. 7.
Detail zápasu
ut 14. 7.
Detail zápasu

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 21 tímov v EuroBasket U20 B na jednom mieste. Sweden U20 vedie s 4 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Sweden U201440344250
Ireland U202431267242
North Macedonia U203422258275
Azerbaijan U204413234272
Slovakia U205404248312
Ukraine U206440318282
Luxembourg U207431284274
Switzerland U208413283281
Georgia U209413287318
Estonia U2010413299316
Portugal U2011541417269
Iceland U2012541428351
Bosnia & Herzegovina U2013541396334
Cyprus U2014523310347
Kosovo U2015514328380
Armenia U2016505277475
Bulgaria U2017440361278
Hungary U2018431346266
Netherlands U2019422301291
Denmark U2020413289351
Albania U2021404268379

Minulé sezóny

EuroBasket U20 B

Prehliadajte 14 archivovaných sezón EuroBasket U20 B, od 2011 po 2026. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

16. 1. 2025
Založený:1992

FIBA U20 EuroBasket Divízia B bola vytvorená ako súčasť komplexnej štruktúry mládežníckeho basketbalu FIBA Europe, navrhnutá tak, aby zahŕňala všetky európske krajiny súťažiace na úrovni do 20 rokov. Divízia vznikla z rozšírenia systému Európskeho majstrovstva U20, čím vznikol dvojúrovňový formát, ktorý umožnil viacerým krajinám zúčastniť sa v organizovanej medzinárodnej súťaži pri zachovaní kompetitívnej rovnováhy. Divízia B slúži ako kľúčový odrazový mostík pre rozvoj basketbalu, pričom tímy na vrchole postúpia do Divízie A a tímy na spodku sa vrátia do Divízie C v nepretržitom kompetitívnom cykle. V priebehu desaťročí sa súťaž vyvinula tak, aby zahŕňala tímy z celého kontinentu, od Západnej Európy po Východnú Európu a Balkán, čo odráža globálny rast programov rozvoja mládežníckeho basketbalu.

  1. 1992 — Systém FIBA U20 EuroBasket zavedený so štruktúrou Divízie A a Divízie B
  2. 2015 — Montenegro U20 vyhral majstrovstvá Divízie B
  3. 2016 — Romania U20 získalo prvý titul Divízie B
  4. 2017 — Romania U20 vyhralo druhé majstrovstvá Divízie B
  5. 2018 — Poland U20 získalo korunu Divízie B
  6. 2019 — Portugal U20 vyhral majstrovstvá v Matosinhos
  7. 2022 — Serbia U20 porazilo Georgia vo finále a získalo titul
  8. 2023 — Czech Republic U20 vyhral majstrovstvá v Severnom Macedónsku
  9. 2024 — Romania U20 vyhral tretí titul Divízie B
  10. 2025 — Latvia U20 vyhral majstrovstvá v Jerevane, Arménsko

Formát súťaže

16. 1. 2025
Tímy:20Zostupové miesta:3Európske miesta:3

FIBA U20 EuroBasket Divízia B obsahuje 20 národných tímov rozdelených do štyroch úvodných skupín súťažiacich v jednokolovom systéme. Tímy hrajú viaceré zápasy v rámci svojej skupiny, pričom najlepší postúpia do vyraďovacích fáz vrátane štvrťfinálov, semifinálov a finále majstrovstiev. Tri najlepšie tímy sú povýšené do Divízie A pre nasledujúci rok súťaže, zatiaľ čo tri najnižšie nasadené tímy zostúpia do Divízie C. Turnaj sa zvyčajne koná 10 dní počas letných mesiacov, pričom zápasy sa hrajú v hostiteľskej krajine. Štruktúra play-off určuje konečné umiestnenie, pričom majstrovstvá rozhodne jednokolové finále medzi dvoma najsilnejšími tímami vyplývajúcimi z vyraďovacích kôl.

Rekordy

16. 1. 2025
Najviac titulov:Romania U20 (3)

Romania U20 preukázalo trvalú excelentnosť v Divízii B, víťaziac v troch majstrovstvách (2016, 2017, 2024), čím sa etablovalo ako najúspešnejší tím v modernej ére súťaže.

Analýza

16. 1. 2025

Analýza aktuálnej sezóny

FIBA U20 EuroBasket Divízia B 2025 v Jerevane, Arménsko, ukázala výnimočné výkony počas celého turnaja. Latvia U20 sa objavilo ako šampióni a preukázalo dominanciu počas celej súťaže s neporazenými výkonmi v ich úvodnej skupine. Croatia U20 a Turkey U20 tiež výrazne zapôsobili, každý si udržujúc perfektné rekordy 4-0 vo svojich skupinách, čím sa etablovali ako elitní konkurenti na druhej úrovni. Turnaj zdôraznil kompetitívnu hĺbku európskeho mládežníckeho basketbalu, pričom viaceré tímy boli schopné vyhrávať zápasy proti tradične silným programom.

Úvodná fáza odhalila odlišné kompetitívne úrovne v rámci Divízie B. Skupina A obsahovala Croatia U20 vedúce so štyrmi po sebe idúcimi víťazstvami, zatiaľ čo Great Britain U20 a Portugal U20 bojovalo o sekundárne pozície. Skupina B videla Latvia U20 dominovanie s ich neporazeným rekordom a lepším skóre rozdielom +140, čím sa ustanovili ako uchádzači o titul od začiatku. Ireland U20 zabezpečilo silnú pozíciu s tromi víťazstvami zo štyroch zápasov, preukazujúc pokračujúci rozvoj írskeho basketbalu. Skupina D ukázala Turkey U20 udržujúce dokonalý rekord spolu s Kosovo U20, čo odráža basketbalovú silu Balkánu.

Play-off turnaja určili uchádzačov o postup do Divízie A. Traja najlepší finalisti získali postup do elitnej úrovne, zatiaľ čo traja posledné tímy čelili zostupu do Divízie C. Majstrovské víťazstvo Latvia U20 predstavovalo kulmináciu konzistentnej excelentnosti s ich výkonom počas celého turnaja, ktorý ich etabloval ako jasných šampiónov Divízie B.

Kompetitívna štruktúra a vývojová cesta

FIBA U20 EuroBasket Divízia B slúži ako kritická vývojová platforma v rámci pyramídovej štruktúry európskeho basketbalu. Dvojúrovňový systém — Divízia A pre elitné programy a Divízia B pre rozvíjajúce sa krajiny — zaručuje, že všetky európske krajiny udržiavajú kompetitívne cesty, zatiaľ čo nastupujúce basketbalové krajiny získavajú cenné medzinárodné skúsenosti. Tímy zostúpené z Divízie A prinesú overené kompetitívne štandardy do Divízie B, čím vytvoria zvýšenú súťaž, ktorá urýchli rozvoj mladších programov.

Regionálne výkonnostné vzory a rozvoj basketbalu

Analýza nedávnych šampiónov Divízie B odhaľuje odlišné regionálne vzory v rozvoji európskeho mládežníckeho basketbalu. Tri tituly Romania U20 v rokoch 2016, 2017 a 2024 preukazujú trvalú excelentnosť z východoeurópskych programov, čo odráža investície do infraštruktúry rozvoja mládeže a kvality koučovania. Majstrovské víťazstvo Latvia U20 v roku 2025 pokračuje vo vzostupe balkánskeho regiónu ako kompetitívnej sily.

Stredoeurópske tímy vrátane Czech Republic U20 a Poland U20 preukázali silné výkony, pričom Česká republika vyhrala majstrovstvá 2023 a Poľsko získalo titul 2018. Tieto úspechy odrážajú robustné domáce ligové štruktúry a dobre rozvinuté mládežnícke akadémie. Balkán naďalej produkuje kompetitívne tímy, pričom Serbia U20 vyhralo v roku 2022 a Montenegro U20 získalo titul v roku 2016, čo prezentuje basketbalovú tradíciu regiónu.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v EuroBasket U20 Divízii B?

Dvadsať národných tímov do 20 rokov súťaží v FIBA U20 EuroBasket Divízii B, rozdelených do štyroch úvodných skupín po päť tímov.

Aký je systém postupu a zostupu?

Tri najlepšie tímy sú povýšené do Divízie A pre nasledujúci rok, zatiaľ čo tri najnižšie nasadené tímy zostúpia do Divízie C, čím vzniká kompetitívna cesta naprieč všetkými divíziami.

Kto vyhral najviac majstrovstiev Divízie B?

Romania U20 drží rekord s tromi titulmi Divízie B, víťaziac v rokoch 2016, 2017 a 2024, čím sa stalo najúspešnejším tímom v súťaži.

Kedy sa koná EuroBasket U20 Divízia B?

Turnaj sa zvyčajne koná v júli každý rok, trvajúc približne 10 dní, pričom zápasy sa hrajú v hostiteľskej krajine, ktorú vybrala FIBA Europe.

Ako sú tímy rozdelené v úvodnom kole?

20 tímov je rozdelených do štyroch skupín po päť tímov, pričom každý tím hrá jednokolový program voči ostatným tímom vo svojej skupine.

Čo sa stane po úvodných kolách?

Tímy postupujú do fáz play-off vrátane štvrťfinálov a semifinálov na základe ich skupinového poradia, kulminujúc finálom majstrovstiev medzi dvoma najsilnejšími tímami.

API dáta: 5. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 16. 1. 2025