Menu
Srbsko

Prvá liga

Dnešné zápasy

Živé skóre, nadchádzajúce výkopy a ukončené výsledky z dnešného dňa. Dáta sa automaticky aktualizujú, aby vám nič neuniklo.

Dnes na programe

2 zápasy

Tabuľka

Prvá liga · 2026-2027

Aktuálna tabuľka Prvá liga 2026-2027 s 16 tímami. Sloboda Uzice vedie s 3 bodmi po 3 zápasoch, za ním nasleduje Vojvodina Novi Sad s 3 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

PlayoffZostup
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
1Sloboda Uzice330271:242+29
2Vojvodina Novi Sad330250:232+18
3Radnicki330273:261+12
4Kolubara321249:234+15
5Mladost Zemun321234:219+15
6Cacak 94321248:249-1
7Sloga321279:283-4
8Zlatibor312276:251+25
9KK Metalac312237:233+4
10Hercegovac312236:234+2
11Borac Zemun312254:253+1
12KK Nis312235:251-16
13Tamis312257:276-19
14Dynamic312225:249-24
15BKK Radnicki303216:243-27
16OKK Beograd303252:282-30

Výsledky

Prvá liga · 24
Výsledky3. 10. 2026–19. 10. 2026
po 19. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
Sloga99–95Tamis
po 12. 10.
Detail zápasu
po 12. 10.
Detail zápasu
po 12. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
pi 9. 10.
Detail zápasu
ut 6. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

100 zápasov
Kolubara
KK Nis
Cacak 94
Sloga
Hercegovac
Borac Zemun
OKK Beograd
Sloboda Uzice
Mladost Zemun
Radnicki
KK Metalac
Dynamic
BKK Radnicki
Cacak 94
Borac Zemun
Zlatibor
Dynamic
Vojvodina Novi Sad
KK Nis
Mladost Zemun
Radnicki
KK Metalac
Sloboda Uzice
Kolubara
Sloga
Hercegovac
Tamis
OKK Beograd
OKK Beograd
Borac Zemun
Zlatibor
Sloga
Vojvodina Novi Sad
Radnicki
Kolubara
Tamis
Mladost Zemun
Sloboda Uzice
KK Metalac
KK Nis
Cacak 94
Hercegovac
BKK Radnicki
Dynamic
Borac Zemun
Kolubara
Dynamic
Cacak 94
Hercegovac
Zlatibor
KK Nis
Vojvodina Novi Sad
Radnicki
BKK Radnicki
Sloboda Uzice
KK Metalac
Sloga
OKK Beograd
Tamis
Mladost Zemun
Kolubara
Sloga
Vojvodina Novi Sad
Sloboda Uzice
OKK Beograd
Hercegovac
Mladost Zemun
Borac Zemun
KK Metalac
Tamis
Dynamic
Radnicki
Cacak 94
Zlatibor
BKK Radnicki
KK Nis
Borac Zemun
KK Metalac
Hercegovac
Kolubara
KK Nis
Dynamic
Radnicki
Cacak 94
Sloboda Uzice
BKK Radnicki
Sloga
Mladost Zemun
Tamis
Vojvodina Novi Sad
Zlatibor
OKK Beograd
Mladost Zemun
Hercegovac
Vojvodina Novi Sad
Borac Zemun
Radnicki
KK Nis
KK Metalac
Sloga
Kolubara
Zlatibor
Dynamic
Sloboda Uzice
Cacak 94
OKK Beograd
BKK Radnicki
Tamis
Borac Zemun
BKK Radnicki
Hercegovac
KK Metalac
KK Nis
Cacak 94
OKK Beograd
Kolubara
Sloboda Uzice
Radnicki
Sloga
Vojvodina Novi Sad
Tamis
Dynamic
Zlatibor
Mladost Zemun
Mladost Zemun
OKK Beograd
Vojvodina Novi Sad
Hercegovac
Radnicki
Tamis
KK Metalac
Zlatibor
KK Nis
Sloboda Uzice
Dynamic
Borac Zemun
Cacak 94
Kolubara
BKK Radnicki
Sloga
Borac Zemun
Radnicki
Hercegovac
BKK Radnicki
Kolubara
Mladost Zemun
OKK Beograd
KK Metalac
Sloboda Uzice
Cacak 94
Sloga
Dynamic
Tamis
KK Nis
Zlatibor
Vojvodina Novi Sad
Radnicki
Sloga
Vojvodina Novi Sad
OKK Beograd
Sloboda Uzice
Tamis
KK Metalac
Kolubara
KK Nis
Borac Zemun
Dynamic
Hercegovac
Cacak 94
Mladost Zemun
BKK Radnicki
Zlatibor
Borac Zemun
Sloboda Uzice
Hercegovac
Radnicki
Kolubara
Vojvodina Novi Sad
Mladost Zemun
KK Metalac
OKK Beograd
BKK Radnicki
Sloga
KK Nis
Tamis
Cacak 94
Zlatibor
Dynamic
OKK Beograd
Dynamic
Zlatibor
Radnicki
Sloga
Sloboda Uzice
Borac Zemun
Tamis
Mladost Zemun
Vojvodina Novi Sad
Hercegovac
KK Nis

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 16 tímov v Prvá liga na jednom mieste. Sloboda Uzice vedie s 3 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Sloboda Uzice1330271242
Vojvodina Novi Sad2330250232
Radnicki3330273261
Kolubara4321249234
Mladost Zemun5321234219
Cacak 946321248249
Sloga7321279283
Zlatibor8312276251
KK Metalac9312237233
Hercegovac10312236234
Borac Zemun11312254253
KK Nis12312235251
Tamis13312257276
Dynamic14312225249
BKK Radnicki15303216243
OKK Beograd16303252282

Minulé sezóny

Prvá liga

Prehliadajte 16 archivovaných sezón Prvá liga, od 2010-2011 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2026
Založený:2005Predchodca:Yugoslav First Basketball League

Srbská Prvá liga bola zriadená v roku 2005 po rozpade zjednoteného juhoslovanského basketbalového systému a následnej reorganizácii srbského basketbalu. Pred rokom 2005 bola vrcholnou súťažou Juhoslovanská Prvá basketbalová liga, fungujúca od roku 1945 až do rozpadu Juhoslávie v roku 1992, po ktorom Srbsko a Čierna Hora udržiavali spojenú ligu až do roku 2006. Zriadenie Prvej ligy predstavovalo modernizáciu basketbalovej pyramídy — zaviedlo sa dvojstupňové usporiadanie so Super Ligou na vrchole a Prvou ligou ako druhou divíziou. Liga prešla výraznou evolúciou v zložení tímov a formáte, pričom sa rozrástla zo svojej pôvodnej štruktúry na 16 tímov do sezóny 2025–26. Systém teraz poskytuje jasné cesty postupu a zostupu, pričom prvé dva tímy Prvej ligy každú sezónu získavajú postup do Super Ligy.

  1. 2005 — Srbská Prvá liga zriadená ako druhý stupeň basketbalovej pyramídy
  2. 2006 — Basketbalová liga Srbska formálne zriadená, Prvá liga integrovaná do novej štruktúry
  3. 2017 — Mačva Šabac postúpila po víťazstve v Prvej lige s 62 bodmi
  4. 2023 — 19. sezóna Prvej ligy upevňuje štatút brány do Super Ligy
  5. 2025 — Prvá liga rozšírená na 16 tímov v sezóne 2025–26

Formát súťaže

19. 3. 2026
Tímy:16Zostupové miesta:2

Srbská Prvá liga funguje v jednokolovom formáte každý s každým — 30 zápasov na tím, pričom výhra prináša 2 body a remíza 1 bod. Kluby súťažia od októbra do apríla v základnej časti, pričom prvé dva tímy si zabezpečia automatický postup do Super Ligy na nasledujúcu sezónu. Posledné dva tímy zostúpia do Druhej ligy. Na rozdiel od Super Ligy, Prvá liga neobsahuje play-off — šampión a vicešampión sú určení výlučne bodmi nazbieranými počas základnej časti. Tento priamočiary postup zaručuje, že konzistentná výkonnosť počas celej kampane rozhoduje o postupe.

Rekordy

19. 3. 2026
Najviac titulov:Partizan Belgrade (1)

V sezóne 2016–17 Mačva Šabac stanovila bodový rekord s 62 bodmi v 30 zápasoch a zaistila si postup spolu so Zemun, ktorý nazbieral 61 bodov.

Analýza

19. 3. 2026

Analýza aktuálnej sezóny

Sezóna 2025–26 Srbskej Prvej ligy ukázala dominantné výkony tradičných silných tímov — Zlatibor Mozzart sa etabloval ako jednoznačný líder. Tím nazbieral pôsobivý priemer 91,7 bodov na zápas, výrazne predbehujúc najbližších prenasledovateľov. Hercegovac Aling-Conel a Sloboda Uzice obsadzujú druhé a tretie miesto s priemerom 70,8 bodu na zápas, čo naznačuje intenzívny boj o druhú postupovú priečku. Náskok lídra naznačuje, že Zlatibor má postup takmer istý, no boj o druhú miestenku do Super Ligy zostáva mimoriadne napínavý.

Zostupový boj na chvoste tabuľky predstavuje kľúčový príbeh sezóny, pričom Sloga Kraljevo na štvrtom mieste s priemerom 66,7 bodu má na krku viacero tímov. Niekoľko tímov zostáva v dosahu postupových miest, čo dokazuje konkurenčnú povahu srbského basketbalu druhého stupňa. Hĺbka talentu v celej lige zaručuje, že momentová vlna sa môže rýchlo otočiť — akýkoľvek tím je schopný nahodiť postupové ambície, ak si udrží konzistentnosť v zostávajúcich kolách.

Sezóna je charakteristická aj vzostupom individuálnych výkonov z rôznych klubov, ktoré ťahajú kampane svojich tímov. Vzostup mladého talentu na tejto úrovni odráža trvalú dôležitosť Prvej ligy ako vývojovej platformy srbského basketbalu. Tímy investovali do budovania trvalo udržateľných kádrov schopných bojovať o postup.

Súťažnú intenzitu zvýšili štrukturálne zmeny pre sezónu 2025–26 — rozšírený formát s 16 tímami poskytuje viac príležitostí pre kluby na presadenie sa na tejto úrovni. Jednokolový formát každý s každým zabezpečuje, že každý zápas má výraznú váhu, keďže tímy nazbieravajú body postupne počas celej kampane.

Štruktúra ligy a súťažný formát

Srbská Prvá liga funguje v jasne definovanom rámci navrhnutom na identifikáciu najsilnejších tímov pre postup do Super Ligy. Jednokolový formát s 16 tímami zabezpečuje, že každý klub odohráva 30 zápasov, pričom čelí každému súperovi doma aj vonku. Dvojbodový systém za výhry odráža medzinárodné basketbalové konvencie a vytvára matematický rámec odmeňujúci konzistentnosť. Absencia play-off znamená, že základná časť určuje všetko — tímy nemôžu kompenzovať slabší začiatok sezóny neskorým vzostupom.

Historický kontext a vývoj

Zriadenie Srbskej Prvej ligy v roku 2005 označilo kľúčový moment v správe srbského basketbalu. Liga vyrástla z reštrukturalizácie juhoslovanského basketbalového systému, fungujúceho od roku 1945 v rôznych podobách. Juhoslovanská Prvá basketbalová liga udržiavala najvyššie štandardy balkánskeho basketbalu v druhej polovici 20. storočia a produkovala tímy a hráčov svetového formátu.

Od roku 1992 do 2006 fungovalo Srbsko a Čierna Hora v spojenej ligovej sústave, ktorá slúžila ako vrcholná súťaž v tomto prechodnom období. Zriadenie nezávislej Basketbalovej ligy Srbska v roku 2006 formalizovalo oddelenie a vytvorilo dvojstupňovú štruktúru pretrvávajúcu dodnes. Od svojho vzniku sa Prvá liga vyvinula z čisto zásobovacej súťaže na robustný druhý stupeň s vlastnou identitou a dôležitosťou.

Postup a súťažné štandardy

Postup zo Srbskej Prvej ligy do Super Ligy predstavuje výrazný úspech, odrážajúci konkurenčné štandardy na tejto úrovni. Prvé dva tímy musia preukázať trvalú excelenciu počas celej sezóny, nazbierať body konzistentnými výkonmi. Aktuálna sezóna exemplifikuje tento štandard — dominancia Zlatibor Mozzart s priemerom 91,7 bodov na zápas predstavuje úroveň konzistentnosti vyžadovanú pre postup. Tímy usilujúce o povýšenie musia vyvažovať viaceré ciele: rozvoj mladých hráčov, udržanie skúseného vedenia a implementácia taktických systémov schopných konkurovať etablovaným súperom.

Medzinárodný kontext a regionálny significance

Srbský basketbal zaujíma prominentné miesto v európskom basketbale, pričom Super Liga pravidelne hosťuje kluby súťažiace v európskych súťažiach. Prvá liga, hoci je na druhom stupni, udržiava štandardy prevyšujúce mnohé európske najvyššie divízie v taktickej sofistikovanosti a kvalite hráčov. Toto odráža srbskú basketbalovú tradíciu a záväzok krajiny rozvíjať talent na všetkých súťažných úrovniach.

Prvá liga tiež slúži ako náborová základňa pre kluby v ABA League, zahŕňajúcej tímy z viacerých balkánskych krajín. Úspešní hráči Prvej ligy často pritiahnu pozornosť väčších klubov, čím získavajú ďalšiu motiváciu pre excelenciu. Toto prepojenie medzi domácim srbským systémom a regionálnymi súťažami dokazuje dôležitosť ligy v širšom balkánskom basketbalovom ekosystéme.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v Srbskej Prvej lige?

Srbská Prvá liga zahrňuje 16 tímov v sezóne 2025–26, pričom každý tím hrá vzájomne doma aj vonku pre celkovo 30 zápasov na klub.

Aké je postavenie Srbskej Prvej ligy v basketbalovej pyramíde?

Srbská Prvá liga je druhý stupeň profesionálneho basketbalu v Srbsku, priamo pod Super Ligou. Prvé dva tímy sú každoročne povýšené do Super Ligy.

Ako funguje postup zo Srbskej Prvej ligy?

Prvé dva tímy v Prvej lige sú automaticky povýšené do Super Ligy na nasledujúcu sezónu, kým posledné dva tímy zostúpia do Druhej ligy.

Kedy prebieha sezóna Srbskej Prvej ligy?

Sezóna Srbskej Prvej ligy sa zvyčajne hrá od októbra do apríla, pričom každý tím odohráva 30 zápasov základnej časti doma aj vonku.

Kto drží rekord v počte bodov v sezóne Srbskej Prvej ligy?

Mačva Šabac drží bodový rekord s 62 bodmi v sezóne 2016–17, dosiahnutý v 30 zápasoch.

Je v Srbskej Prvej lige play-off systém?

Nie, Srbská Prvá liga neobsahuje play-off. Šampión a postupové miestenky sa určujú výlučne bodmi nazbieranými počas 30-zápasovej základnej časti.

API dáta: 20. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2026