Menu

Tabuľka

Lega A · 2026-2027

Aktuálna tabuľka Lega A 2026-2027 s 16 tímami. Virtus Bologna vedie s 4 bodmi po 4 zápasoch, za ním nasleduje Olimpia Milano s 3 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

PlayoffZostup
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
1Virtus Bologna440389:327+62
2Olimpia Milano431359:313+46
3Verona431351:336+15
4Treviso431381:376+5
5Venezia431362:346+16
6Trento431334:322+12
7Basket Napoli431374:346+28
8Udine422324:323+1
9Maxima Roma422349:362-13
10Varese422324:338-14
11BC Roma413395:379+16
12Reggiana413345:362-17
13Trieste413337:327+10
14Tortona413332:383-51
15Cantu404309:361-52
16Scafati404305:369-64
Výsledky27. 9. 2026–18. 10. 2026
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
Treviso102–86Udine
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
po 5. 10.
Detail zápasu
Cantu84–85PPUdine
po 5. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu
ne 27. 9.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

100 zápasov
Varese
BC Roma
Scafati
Trento
Tortona
Basket Napoli
Olimpia Milano
Virtus Bologna
Maxima Roma
Udine
Venezia
Treviso
Reggiana
Cantu
Trieste
Verona
Verona
Varese
BC Roma
Scafati
Treviso
Reggiana
Basket Napoli
Venezia
Trento
Maxima Roma
Udine
Tortona
Virtus Bologna
Trieste
Cantu
Olimpia Milano
Reggiana
Venezia
Trieste
BC Roma
Maxima Roma
Cantu
Olimpia Milano
Trento
Tortona
Treviso
Scafati
Basket Napoli
Varese
Udine
Virtus Bologna
Verona
Reggiana
Varese
BC Roma
Verona
Treviso
Scafati
Basket Napoli
Trieste
Cantu
Tortona
Venezia
Maxima Roma
Udine
Olimpia Milano
Trento
Virtus Bologna
Trieste
Reggiana
Tortona
Olimpia Milano
Trento
Basket Napoli
Scafati
Cantu
Maxima Roma
Treviso
Virtus Bologna
BC Roma
Verona
Udine
Varese
Venezia
Venezia
Tortona
Basket Napoli
Verona
Cantu
Varese
Reggiana
Maxima Roma
Olimpia Milano
Scafati
BC Roma
Trento
Udine
Trieste
Treviso
Virtus Bologna
BC Roma
Basket Napoli
Olimpia Milano
Reggiana
Scafati
Venezia
Trento
Tortona
Trieste
Treviso
Varese
Maxima Roma
Verona
Cantu
Virtus Bologna
Udine
Treviso
Verona
Venezia
Olimpia Milano
Udine
BC Roma
Reggiana
Virtus Bologna
Tortona
Scafati
Maxima Roma
Trieste
Cantu
Trento
Basket Napoli
Varese
BC Roma
Cantu
Olimpia Milano
Maxima Roma
Scafati
Reggiana
Trieste
Trento
Udine
Basket Napoli
Varese
Treviso
Verona
Venezia
Virtus Bologna
Tortona
Tortona
Trieste
Venezia
Udine
Trento
Verona
Olimpia Milano
Varese
Reggiana
BC Roma
Maxima Roma
Scafati
Cantu
Treviso
Basket Napoli
Virtus Bologna
BC Roma
Olimpia Milano
Trento
Venezia
Treviso
Basket Napoli
Trieste
Scafati
Udine
Reggiana
Varese
Tortona
Verona
Maxima Roma
Virtus Bologna
Cantu
Tortona
Udine
Venezia
BC Roma
Varese
Verona
Cantu
Trieste
Scafati
Virtus Bologna
Olimpia Milano
Basket Napoli
Maxima Roma
Trento
Reggiana
Treviso
Trieste
Varese
Verona
Scafati
Udine
Cantu
Virtus Bologna
Olimpia Milano

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 16 tímov v Lega A na jednom mieste. Virtus Bologna vedie s 4 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Virtus Bologna1440389327
Olimpia Milano2431359313
Verona3431351336
Treviso4431381376
Venezia5431362346
Trento6431334322
Basket Napoli7431374346
Udine8422324323
Maxima Roma9422349362
Varese10422324338
BC Roma11413395379
Reggiana12413345362
Trieste13413337327
Tortona14413332383
Cantu15404309361
Scafati16404305369

Minulé sezóny

Lega A

Prehliadajte 19 archivovaných sezón Lega A, od 2008-2009 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2026
Založený:1920Predchodca:Italian Basketball Championship

Talianska najvyššia basketbalová divízia bola prvýkrát organizovaná v roku 1920, keď inauguračný titul vyhral SEF Costanza Milano. Moderná administratívna štruktúra bola formalizovaná v roku 1970, keď bola zriadená Lega Basket ako správny orgán pre kluby Serie A. Liga prešla výraznou evolúciou — počty tímov sa menili počas celej histórie a v súčasnosti funguje s 16 tímami po rôznych reštrukturalizačných obdobiach. V 70. a 80. rokoch bol taliansky basketbal považovaný za najvyššiu európsku ligu, pričom kluby vybojovali 10 z 20 titulov EuroLeague počas tých dvoch desaťročí. Zavedenie systému play-off modernizovalo formát a posledné roky priniesli zvýšené investície a globálne nábory hráčov, čím sa Lega A stala cieľovou ligou pre medzinárodné talenty.

  1. 1920 — Taliansky národný basketbalový šampionát prvýkrát organizovaný, inauguračný šampiónom SEF Costanza Milano
  2. 1970 — Lega Basket formálne zriadená ako správny orgán pre kluby Serie A
  3. 80. roky — Taliansky basketbal dosahuje vrchol v európskej súťaži s viacerými titulmi EuroLeague
  4. 2008-2011 — Umana Reyer Venezia dominuje so štyrmi po sebe idúcimi titulmi (2008, 2009, 2010, 2011)
  5. 2019 — Olimpia Milano vyhráva majstrovstvo a začína dominanciu éry 2020-tych rokov
  6. 2024-25 — Virtus Bologna vyhráva 17. titul a upevňuje status druhej najúspešnejšej franšízy ligy

Formát súťaže

19. 3. 2026
Tímy:16Zostupové miesta:2Európske miesta:4

Lega A funguje ako súťaž každý s každým, kde 16 tímov hrá navzájom dvakrát (doma a vonku) — celkovo 30 zápasov v základnej časti. Tímy získavajú 2 body za výhru a 0 za prehru podľa tradičného basketbalového systému. Top osem tímov postupuje do play-off s cieľom určiť šampióna, pričom najlepšie nasadený tím získava voľný postup do ďalšieho kola. Dva posledné tímy sú automaticky zostupujúcim a nahradí ich víťaz základnej časti a play-off šampión druhej divízie. Liga využíva viacúrovňový systém rozhodovacích kritérií na oddelenie tímov s identickou bilanciou.

Rekordy

19. 3. 2026
Najviac titulov:Olimpia Milano (31)Historický kráľ strelcov:Antonello Riva (14 397 gólov)

Sezóna 2023-24 priniesla Olimpia Milano tretí po sebe idúce tituly — bezprecedentná dominancia v modernej ére talianskeho basketbalu.

Analýza

19. 3. 2026

Analýza aktuálnej sezóny

Virtus Bologna vedie tabuľku Lega A 2024-25 s presvedčivou bilanciou 23-7, získava 17. titul ligy a opätovne potvrdzuje svoju pozíciu jedného z talianskych basketbalových supermocenstiev. Bolonský klub s veteránskym rozohrávačom Marcom Bellinellim a medzinárodným talentom Willom Clyburnom preukázal konzistentnosť počas celej sezóny s účinným ofenzívnym systémom a defenzívnou intenzitou. Ich víťazstvo predstavuje výraznú reasserciu po období dominancie Olimpia Milano, ktoré zaznamenalo tri po sebe idúce majstrovstvá (2022-23 až 2024-25) — koniec ponuky Milánskeho gigantu na štvrtý po sebe idúce tituly.

Boj o titul bol počas sezóny konkurenčný — Germani Brescia a Umana Reyer Venezia sa etablovali ako vážni kandidáti. Brescia na treťom mieste s bilanciou 22-8 predviedla pôsobivú hĺbku kádra a vyrovnané skórovanie. Dolomiti Energia Trento a Olimpia Milano zaokrúhľujú top päťku — piate miesto Milána (20-10) predstavuje nezvyklý pokles pre franšízu zvyknutú súťažiť o tituly. Táto kompetitívna rovnováha odráža rastúcu paritu ligy a zvýšené investície do rozvoja hráčov naprieč viacerými klubmi.

Marco Belinelli, veteránsky medzinárodný rozohrávač Virtus Bologna, bol jedným z hviezd sezóny. Osemtridsaťosemročný hráč dokázal, že skúsenosti a basketbalová inteligencia zostávajú cennými atribútmi na najvyššej úrovni — v kombinácii s mladšími talentmi ako Alessandro Pajola poskytol Boloni vyrovnaný káder. Unexpected príbehom bol vzostup Pallacanestro Trapani — druhé miesto s bilanciou 22-8 predstavovalo pozoruhodný zvrat, ktorý podnietil talianskeho basketbalového fanúšika a demonštroval, že investície a inteligentná výstavba kádra môžu rýchlo transformovať fortúnu franšízy.

Štruktúra ligy a kompetitívny formát

Lega A funguje na sofistikovanej štruktúre navrhnutej na vyváženie kompetitívnej integrity s finančnou udržateľnosťou. Formát 16 tímov si vyžaduje, aby každý klub odohral 30 zápasov základnej časti. Tímy akumulujú body tradičným basketbalovým systémom: 2 body za výhru a 0 za prehru. Základná časť určuje nasadenie pre 8-tímový play-off turnaj, kde je šampión určený vyraďovacích kolami kulminujúcimi finálovými sériami najlepší z piatich.

Historická dominancia a franšízový úspech

Olimpia Milano stojí ako najúspešnejšia franšíza talianskeho basketbalu s 31 majstrovstvami naprieč viac ako storočím súťaže. Virtus Bologna reprezentuje druhú najúspešnejšiu organizáciu ligy so 17 titulmi. Umana Reyer Venezia disponuje najdominantnejšou jednotlivou dynastiou v modernej ére so štyrmi po sebe idúcimi titulmi od roku 2008 do 2011 — tento štvornásobný titul zostáva bezkonkurenčný v súčasnej histórii Lega A.

Medzinárodná prítomnosť a rozvoj hráčov

Lega A sa čoraz viac etabluje ako cieľová liga pre medzinárodné basketbalové talenty. Súťaž priťahuje etablovaných hráčov NBA hľadajúcich predĺženie kariéry, sľubné mladé talenty rozvíjajúce sa smerom k NBA a skúsených veteránov EuroLeague. Toto medzinárodné prostredie zvyšuje kompetitívnu kvalitu a globálny profil ligy.

Európska súťaž a kontinentálna prestíž

Štyri európske miesta Lega A (spravidla dve miesta v EuroLeague a dve v sekundárnych súťažiach) odrážajú kontinentálne postavenie ligy. Talianske kluby konzistentne preukázali kompetitívne schopnosti v európskych súťažiach — Olimpia Milano a Virtus Bologna pravidelne súťažia v EuroLeague. Historický význam talianskeho basketbalu v európskej súťaži je nespochybniteľný: v 70. a 80. rokoch talianske kluby vybojovali 10 z 20 titulov Euroleague.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v Lega A?

Lega A zahŕňa 16 tímov súťažiacich vo formáte doma-vonku každý s každým — každý tím odohráva 30 zápasov základnej časti a top osem postupuje do play-off.

Kto vyhral najviac titulov Lega A?

Olimpia Milano drží celkový rekord so 31 majstrovstvami. Virtus Bologna je druhý so 17 titulmi, nasleduje Umana Reyer Venezia s 10 titulmi.

Ako funguje zostup v Lega A?

Dva posledné tímy v tabuľke základnej časti automaticky zostupujú do Serie A2. Nahradí ich víťaz základnej časti a play-off šampión Serie A2.

Aký je formát play-off v Lega A?

Top osem tímov sa kvalifikuje do play-off. Žreb je nasadený 1–8, pričom tím na prvom mieste získava voľný postup do štvrťfinál. Turnaj kulminuje finálovými sériami najlepší z piatich na určenie šampióna.

Koľko európskych miest má Lega A?

Lega A poskytuje štyri miesta v európskych súťažiach: spravidla dva najlepšie tímy sa kvalifikujú do EuroLeague, zatiaľ čo tímy 3–4 získavajú miesta v EuroCup alebo FIBA Europe Cup.

Kedy bola Lega A založená?

Taliansky basketbalový šampionát začal v roku 1920, keď SEF Costanza Milano vyhral prvý titul. Moderná administratívna štruktúra (Lega Basket) bola formálne zriadená v roku 1970.

API dáta: 20. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2026