Menu

Tabuľka

Serie A2 · 2026-2027

Aktuálna tabuľka Serie A2 2026-2027 s 20 tímami. Fortitudo Bologna vedie s 4 bodmi po 4 zápasoch, za ním nasleduje Libertas Livorno s 4 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

PlayoffZostup
TímOdohranéVýhryPrehryBody za:Inkasované bodyBodový rozdiel
1Fortitudo Bologna440344:286+58
2Libertas Livorno440313:256+57
3Avellino Basket440331:284+47
4Sebastiani Rieti330238:207+31
5Pesaro330266:242+24
6Brindisi431327:303+24
7Sassari431309:293+16
8Basket Torino431302:296+6
9Forli321246:235+11
10Rimini312222:210+12
11Cividale413275:321-46
12Ruvo Di Puglia312249:266-17
13Montecatini413287:343-56
14Cento413322:344-22
15JuVi Cremona303216:228-12
16Caserta303231:247-16
17Pistoia303209:225-16
18Mestre312202:232-30
19Vigevano303221:264-43
20Urania Milano404309:337-28
Výsledky4. 10. 2026–18. 10. 2026
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
ne 18. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

100 zápasov
Cividale
Urania Milano
Montecatini
Cento
Ruvo Di Puglia
Sassari
Rimini
Sebastiani Rieti
Pesaro
Basket Torino
Fortitudo Bologna
Vigevano
JuVi Cremona
Pistoia
Caserta
Mestre
Forli
Libertas Livorno
Brindisi
Avellino Basket
Urania Milano
Rimini
Cento
Cividale
Mestre
Brindisi
Pistoia
Fortitudo Bologna
Sebastiani Rieti
JuVi Cremona
Sassari
Caserta
Vigevano
Libertas Livorno
Avellino Basket
Pesaro
Forli
Ruvo Di Puglia
Basket Torino
Montecatini
Libertas Livorno
Cento
Cividale
Sassari
Pesaro
Mestre
Fortitudo Bologna
Urania Milano
Brindisi
Forli
Rimini
Vigevano
Ruvo Di Puglia
Sebastiani Rieti
JuVi Cremona
Basket Torino
Caserta
Avellino Basket
Montecatini
Pistoia
Sassari
Pesaro
Pistoia
Caserta
Mestre
Cividale
Forli
Rimini
Cento
JuVi Cremona
Basket Torino
Fortitudo Bologna
Avellino Basket
Urania Milano
Libertas Livorno
Brindisi
Vigevano
Ruvo Di Puglia
Sebastiani Rieti
Montecatini
Urania Milano
Pistoia
Pesaro
Vigevano
Sassari
Avellino Basket
Rimini
Cividale
Ruvo Di Puglia
Basket Torino
Montecatini
Libertas Livorno
Brindisi
Cento
Fortitudo Bologna
Sebastiani Rieti
Caserta
Forli
JuVi Cremona
Mestre
Cividale
Caserta
Basket Torino
Rimini
Pesaro
Montecatini
Vigevano
JuVi Cremona
Sebastiani Rieti
Urania Milano
Pistoia
Brindisi
Cento
Fortitudo Bologna
Avellino Basket
Ruvo Di Puglia
Forli
Mestre
Libertas Livorno
Sassari
Basket Torino
Caserta
Rimini
Pesaro
Cividale
Sebastiani Rieti
Mestre
Avellino Basket
Urania Milano
Cento
Brindisi
Vigevano
Sassari
Forli
Ruvo Di Puglia
Pistoia
Fortitudo Bologna
JuVi Cremona
Caserta
Montecatini
Basket Torino
Libertas Livorno
Urania Milano
Basket Torino
Montecatini
Forli
Pesaro
Brindisi
Sebastiani Rieti
Mestre
Pistoia
Rimini
Vigevano
Cividale
Libertas Livorno
Ruvo Di Puglia
JuVi Cremona
Sassari
Cento
Caserta
Avellino Basket
Fortitudo Bologna
Cividale
Pistoia
Sassari
Sebastiani Rieti
Mestre
Montecatini
Brindisi
Fortitudo Bologna
Avellino Basket
JuVi Cremona
Ruvo Di Puglia
Cento
Rimini
Libertas Livorno
Forli
Pesaro
Basket Torino
Vigevano
Caserta
Urania Milano
Urania Milano
Forli
Sassari
Brindisi
Montecatini
Ruvo Di Puglia
Pistoia
Avellino Basket
JuVi Cremona
Rimini
Fortitudo Bologna
Pesaro
Cento
Mestre
Libertas Livorno
Cividale
Vigevano
Caserta

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 20 tímov v Serie A2 na jednom mieste. Fortitudo Bologna vedie s 4 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryBody zaInkasované body
Fortitudo Bologna1440344286
Libertas Livorno2440313256
Avellino Basket3440331284
Sebastiani Rieti4330238207
Pesaro5330266242
Brindisi6431327303
Sassari7431309293
Basket Torino8431302296
Forli9321246235
Rimini10312222210
Cividale11413275321
Ruvo Di Puglia12312249266
Montecatini13413287343
Cento14413322344
JuVi Cremona15303216228
Caserta16303231247
Pistoia17303209225
Mestre18312202232
Vigevano19303221264
Urania Milano20404309337

Minulé sezóny

Serie A2

Prehliadajte 7 archivovaných sezón Serie A2, od 2020-2021 po 2026-2027. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2026
Založený:1974Predchodca:Serie B

Serie A2 bola oficiálne zriadená 24. mája 1974 v Martini Clube v Ríme, ako oznámil predseda Talianskej basketbalovej federácie (FIP) Claudio Coccia. Liga bola vytvorená ako profesionalizovaná druhá úroveň s 10 zakladajúcimi klubmi pochádzajúcimi z existujúcej divízie Serie B. Súťaž bola navrhnutá na posilnenie štruktúry talianskeho basketbalu vytvorením dedikovaného kompetitívneho prostredia pre kluby usilujúce sa dosiahnuť najvyšší stupeň. Počas piatich desaťročí prešla liga výraznou štrukturálnou evolúciou: od 10 zakladajúcich členov na 16 tímov v 80. a 90. rokoch, ďalším rozšírením na 32 klubov v regionálnom formáte (2015–16) a konsolidáciou na 20 tímov v roku 2024–25 s cieľom uprednostniť kompetitívnu kvalitu. Liga je od sezóny 2017–18 sponzorovaná Old Wild West.

  1. 1974 — Libertas Forlì vyhráva inauguračné majstrovstvo Serie A2
  2. 1976 — Zavedenie systému play-off pridáva dynamiku šampionátovému formátu
  3. 80. roky — Liga sa rozrástla z 10 na 16 tímov, etabluje celonárodný dosah
  4. 2001–02 — Premenovaná na LegaDue pri modernizácii štruktúry talianskeho basketbalu
  5. 2014–15 — Návrat k názvu Serie A2, obnovenie historickej identity
  6. 2017–18 — Old Wild West získava titulárne sponzorstvo, čím zvyšuje viditeľnosť ligy
  7. 2024–25 — Konsolidácia na 20-tímový formát uprednostňujúci kompetitívnu rovnováhu a kvalitu
  8. 2025 — Cantu vyhráva play-off šampionát a získava postup do Lega Basket Serie A

Formát súťaže

19. 3. 2026
Tímy:20Zostupové miesta:4

Sezóna Serie A2 prebieha od októbra do júna, pričom 20 klubov súťaží vo formáte každý s každým — každý tím odohráva 38 zápasov (19 doma, 19 vonku). Šampión základnej časti získava automatický postup do Lega Basket Serie A. Zostávajúce postupové miesto sa určuje play-off turnajom — top 7 tímov (okrem šampióna základnej časti) súťaží v play-off sériách najlepší z piatich, pričom šampión tohto turnaja získava druhé miesto na postup. V spodnej časti tabuľky posledný tím priamo zostupuje do Serie B, zatiaľ čo ďalšie tri tímy vstupujú do play-off na určenie zostávajúcich dvoch zostupových miest. Zo Serie A2 nie je dostupný prístup k európskym súťažiam — tieto príležitosti sú vyhradené výhradne pre kluby Lega Basket Serie A.

Rekordy

19. 3. 2026
Najviac titulov:Libertas Forlì (4)

V sezóne 2024–25 Cantu porazil RivieraBanca Rimini Crabs 3–0 vo finálach najlepší z piatich, pričom americký útočník Grant Basile bol vyhlásený za MVP finále s priemerom 16+ bodov a 6+ doskokov za zápas v sériách.

Analýza

19. 3. 2026

Analýza aktuálnej sezóny (2025–26)

Sezóna 2025–26 Serie A2 je v plnom prúde, pričom Victoria Libertas Pesaro sa etabluje ako dominantná sila v tabuľke základnej časti. Pesaro pod sponzorstvom Carpegna Prosciutto nazbieral 73,3 bodu v úvodných zápasoch a demonštruje presvedčivú ofenzívnu efektívnosť (81,8 bodov za zápas) spolu so solídnou defenzívnou disciplínou (77,7 inkasovaných bodov za zápas). Ich ranosezónna forma naznačuje skutočnú kandidatúru na titul a automatický postupový smer.

Valtur Brindisi obsadil druhé miesto s 65,5 bodmi, pričom za Pesarom zaostáva o výrazný rozdiel. Fortitudo Bologna a Libertas Livorno 1947 nasledujú tesne na treťom a štvrtom mieste, oba s 63,3 bodmi, čo naznačuje tuhý boj v strednej tabuľke, kde viacero klubov zostáva v dosahu play-off miest.

V spodnej časti tabuľky sa so zvláštnou intenzitou odvíja boj o záchranu. Štyri posledné miesta so sebou prinášajú priame dôsledky: posledný klub čelí automatickému zostupu do Serie B, zatiaľ čo ďalšie tri tímy čelia eliminačnému play-off scenáru. Táto štruktúra vytvára odlišnú dvojúrovňovú kompetitívnu dynamiku v rámci sezóny.

Štruktúra ligy a kompetitívna dynamika

Evolúcia Serie A2 odráža strategickú víziu správy talianskeho basketbalu. Konsolidácia na 20 tímov v roku 2024–25 predstavovala zámerný odklon od ťažkopádneho 32-tímového regionálneho formátu (2015–16), ktorý roztrieštil súťaž do Východnej a Západnej divízie. Znížením počtu tímov pri zachovaní kompetitívnej hĺbky liga dosiahla viacero cieľov: zlepšené plánovanie zápasov, rozšírenú kapacitu mediálneho pokrytia a vyššiu celkovú kompetitívnu kvalitu.

Medzinárodný profil a rozvoj hráčov

Serie A2 sa vyvinula na významný cieľ pre medzinárodné basketbalové talenty, najmä amerických hráčov hľadajúcich európske skúsenosti pred potenciálnym postupom do EuroLeague. Rozvojová úloha ligy zostáva kľúčová pre ekosystém talianskeho basketbalu — rovnováha medzi medzinárodnými hviezdami a nastupujúcimi talianskymi vyhliadkami vytvára kompetitívne laboratórium, kde taliansky basketbal môže rozvíjať hráčov pre Serie A pri súčasnom priťahovaní globálnej pozornosti prostredníctvom vysokokvalitného basketbalu.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v Serie A2?

Serie A2 zahŕňa 20 tímov v sezónach 2024–25 a 2025–26, pričom každý odohráva 38 zápasov vo formáte každý s každým. Ide o konsolidáciu oproti predchádzajúcim rokom s cieľom uprednostniť kompetitívnu kvalitu a rovnováhu.

Ako funguje postup do Lega Basket Serie A?

Každoročne postupujú dva kluby: šampión základnej časti získava automatický postup, zatiaľ čo druhé miesto na postup získava víťaz play-off turnaja, na ktorom súťaží top 7 tímov (okrem šampióna). Postup sa určuje sériami najlepší z piatich.

Ktorý klub vyhral najviac titulov Serie A2?

Libertas Forlì drží rekord so štyrmi majstrovstvami: 1974–75 (inauguračný), 1975–76, 1978–79 a 1982–83. Raná dominancia klubu etablovala kompetitívne štandardy ligy.

Kto je súčasným titulárnym sponzorom Serie A2?

Old Wild West je od sezóny 2017–18 oficiálnym titulárnym sponzorom, pričom liga je oficiálne známa ako Serie A2 Old Wild West. Toto partnerstvo výrazne zvýšilo komerčnú viditeľnosť a mediálne pokrytie ligy naprieč Talianskom.

Poskytuje Serie A2 prístup k európskym súťažiam?

Nie. Prístup k európskym súťažiam (Champions League, EuroCup alebo FIBA Europe Cup) je vyhradený výhradne pre kluby Lega Basket Serie A. Serie A2 slúži ako druhá domáca vrstva Talianska bez európskych kvalifikačných príležitostí.

Koľko tímov zostupuje zo Serie A2 každú sezónu?

Štyri tímy každoročne zostupujú do Serie B: posledný tím v základnej časti zostupuje priamo, zatiaľ čo ďalšie tri tímy súťažia v play-off na určenie zostávajúcich dvoch zostupových miest.

API dáta: 18. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2026