Menu
Fínsko

Kansallinen Liiga

Tabuľka

Kansallinen Liiga · 2026

Aktuálna tabuľka Kansallinen Liiga 2026 s 8 tímami. HJK W vedie s 27 bodmi po 10 zápasoch, za ním nasleduje KuPS W s 25 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, remízy, prehry, góly, gólový rozdiel a aktuálnu formu — základ pre analýzu stávok.

TímOdohranéVýhryRemízyPrehryGóly:InkasovanéGólový rozdielBodyForma
1HJK W1090129:9+2027
VVVVV
2KuPS W1081127:12+1525
VVPVV
3HPS W1062216:8+820
RVVPP
4Åland United W1051426:16+1016
RPVVP
5Ilves W1050519:19015
PVVVV
6IF Gnistan1030718:28-109
VPPPP
7PK-35 Vantaa W1020811:28-176
PPPPV
8VIFK W1000105:31-260
PPPPP

Výsledky

Kansallinen Liiga · 40
Základná časť – 1027. 6. 2026–28. 6. 2026
ne 28. 6.
Detail zápasu
so 27. 6.
Detail zápasu
so 27. 6.
Detail zápasu
so 27. 6.
Detail zápasu
Základná časť – 912. 6. 2026–14. 6. 2026
ne 14. 6.
Detail zápasu
so 13. 6.
Detail zápasu
pi 12. 6.
Detail zápasu
pi 12. 6.
Detail zápasu
Základná časť – 829. 5. 2026–31. 5. 2026
ne 31. 5.
Detail zápasu
ne 31. 5.
Detail zápasu
pi 29. 5.
Detail zápasu
pi 29. 5.
Detail zápasu
Základná časť – 721. 5. 2026–23. 5. 2026
so 23. 5.
Detail zápasu
pi 22. 5.
Detail zápasu
pi 22. 5.
Detail zápasu
št 21. 5.
Detail zápasu
Základná časť – 617. 5. 2026
ne 17. 5.
Detail zápasu
ne 17. 5.
Detail zápasu
ne 17. 5.
Detail zápasu
ne 17. 5.
Detail zápasu
Základná časť – 59. 5. 2026–10. 5. 2026
ne 10. 5.
Detail zápasu
so 9. 5.
Detail zápasu
so 9. 5.
Detail zápasu
so 9. 5.
Detail zápasu
Základná časť – 43. 5. 2026
ne 3. 5.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

16 zápasov
PK-35 Vantaa W
HPS W
Základná časť – 11
Ilves W
Åland United W
Základná časť – 11
HJK W
KuPS W
Základná časť – 11
VIFK W
IF Gnistan
Základná časť – 11
KuPS W
Ilves W
Základná časť – 12
HPS W
VIFK W
Základná časť – 12
IF Gnistan
HJK W
Základná časť – 12
Åland United W
PK-35 Vantaa W
Základná časť – 12
Ilves W
IF Gnistan
Základná časť – 13
KuPS W
Åland United W
Základná časť – 13
VIFK W
PK-35 Vantaa W
Základná časť – 13
HJK W
HPS W
Základná časť – 13
Åland United W
VIFK W
Základná časť – 14
PK-35 Vantaa W
HJK W
Základná časť – 14
IF Gnistan
KuPS W
Základná časť – 14
HPS W
Ilves W
Základná časť – 14

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 8 tímov v Kansallinen Liiga na jednom mieste. HJK W vedie s 9 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, remízy, góly, gólový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Tímy

Kansallinen Liiga

Všetkých 8 tímov v Kansallinen Liiga v sezóne 2026. Kliknite na klub pre zobrazenie kádra, histórie zápasov a podrobných štatistík.

Minulé sezóny

Kansallinen Liiga

Prehliadajte 7 archivovaných sezón Kansallinen Liiga, od 2020 po 2026. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História 16. 1. 2025

Založený1974PredchodcaNaisten Liiga

Kansallinen Liiga má korene v roku 1974, keď bola založená Jalkapallon naisten SM-sarja (Ženská séria SM) ako najvyššia fínska ženská futbalová súťaž. Liga fungovala pod týmto názvom do roku 2007, keď bola premenovaná na Naisten Liiga (Ženská liga), pričom si zachovala rovnakú súťažnú štruktúru. Vo februári 2020, po komplexnej reforme Fínskej futbalovej asociácie zameranej na profesionalizáciu ženského futbalu, sa súťaž premenovala na Kansallinen Liiga (Národná liga) a prijala rodovo neutrálny názov a modernizovaný branding. Táto zmena sa zhodovala s rozšírenými investíciami do infraštruktúry ženského futbalu a zvýšeným mediálnym pokrytím. Liga sa vyvinula z poloprofesionálnej súťaže na plne profesionálny okruh s výrazne rastúcimi platmi hráčok. Dvadsiate roky 21. storočia zaznamenali bezprecedentnú súťažnú rovnováhu, pričom tradičné mocnosti ako HJK Helsinki súperili s rozvíjajúcimi sa silami ako KuPS, ktorý vyhral tri po sebe nasledujúce tituly od roku 2021 do roku 2023.

  • 1974 — Jalkapallon naisten SM-sarja založená ako prvý fínsky ženský futbalový šampionát
  • 2007 — Súťaž premenovaná na Naisten Liiga s rozšíreným propagačným úsilím
  • 2020 — Liga premenovaná na Kansallinen Liiga s rodovo neutrálnym názvom a modernou iniciatívou brandingu
  • 2021–2023 — Dominancia KuPS: tri po sebe nasledujúce tituly signalizujúce posun v súťažnej rovnováhe
  • 2024 — HJK Helsinki opätovne potvrdil dominanciu ziskom šampionátu s rekordnými výkonmi
  • 2025 — Rozšírenie európskych kvalifikačných miest a zvýšené investície do infraštruktúry ženského futbalu

Formát súťaže 16. 1. 2025

Tímy10Zostupové miesta2Európske miesta1

Kansallinen Liiga funguje vo formáte doma a von, kde každý z 10 klubov odohráva 18 zápasov v základnej časti (dvakrát s každým súperom). Šampión je určený nazbieranými bodmi, pričom za výhru sa prideľujú tri body a za remízu jeden. Po skončení základnej časti sa dve najlepšie tímy kvalifikujú priamo do majstrovského play-off, kým tímy na 3. až 8. mieste súťažia v osobitnej play-off sérii. Posledné dva tímy automaticky zostupujú do Naisten Ykkönen (druhá liga), pričom víťaz druhej divízie postúpi na ich miesto. Víťaz Kansallinen Liiga získava automatickú kvalifikáciu do UEFA Women's Champions League, pričom ďalšie miesta sú dostupné prostredníctvom domácich pohárových súťaží a koeficientového hodnotenia.

Analýza 16. 1. 2025

Analýza aktuálnej sezóny

Sezóna 2024/25 predstavuje kľúčový moment vo fínskom ženskom futbale charakterizovaný zostrujúcou sa konkurenciou a rastúcimi investíciami do rozvoja hráčok. HJK Helsinki vedie majstrovský boj s presvedčivými výkonmi, opätovne si nárokuje pozíciu dominantnej sily ligy po trojročnom panovaní KuPS od roku 2021 do roku 2023. Helsinský klub sa usiluje o 25. titul v tom, čo sľubuje byť zaujímavou kampaňou.

KuPS zostáva primárnym vyzývateľom, preukazujúc odolnosť a taktickú sofistikovanosť, ktoré charakterizovali jeho majstrovskú éru. Klub z Kuopia si udržal kľúčových hráčov a kontinuitu trénerskej práce. Ilves historicky pokračuje v rozvoji kádra s výhľadom na výzvu zavedenej hierarchii, kým rozvíjajúce sa kluby ako PK-35 Helsinki prejavili prekvapivú silu.

Zostupový zápas na chvoste tabuľky prináša kontrastný naratív, pričom niekoľko klubov bojuje o udržanie sa v najvyššej súťaži. Boj o zamedzenie zostupu do Naisten Ykkönen sa zostroval, pričom tímy ako JyPK, KuPS W (rezervný tím) a Honka bojujú o upevnenie pozícií.

Sponzorská zmluva so Subway uľahčila zvýšené mediálne pokrytie prostredníctvom YLE Areena a posilnila komerčné investície do ženského futbalu. Táto profesionalizácia pritiahla nové publikum a výrazne zvýšila profil súťaže.

Historický kontext a súťažná dynamika

Rekord HJK Helsinki s 24 majstrovskými titulmi predstavuje bezprecedentnú dominanciu v histórii fínskeho ženského futbalu. Úspech klubu pramení z inštitucionálnych výhod vrátane vynikajúcich finančných zdrojov, prístupu k elitným tréningovým zariadeniam a hlbokého trénerského potenciálu. Avšak obdobie 2021–2023 bolo svedkom významného posunu v súťažnej rovnováhe, keď KuPS získal tri po sebe nasledujúce tituly.

Európsky kontext a medzinárodný význam

Kansallinen Liiga zaujíma dôležité miesto v európskom ženskom futbale ako vývojová cesta pre fínske hráčky smerujúce do popredných európskych líg. Automatická kvalifikácia do UEFA Women's Champions League udelená majsterkovi zaručuje, že Kansallinen Liiga si udržiava konkurenčnú relevantnosť na kontinentálnej úrovni.

Často kladené otázky

Koľko tímov súťaží v Kansallinen Liiga?

Kansallinen Liiga zahŕňa 10 tímov súťažiacich vo formáte doma a von, pričom každý klub odohráva 18 zápasov počas základnej časti.

Kto vyhral najviac titulov Kansallinen Liiga?

HJK Helsinki drží historický rekord s 24 majstrovskými titulmi, hoci KuPS vyhrali tri po sebe nasledujúce šampionáty od roku 2021 do roku 2023 pred nedávnym návratom HJK.

Ako funguje zostup v Kansallinen Liiga?

Posledné dva tímy v základnej časti automaticky zostupujú do Naisten Ykkönen (druhá liga), kým víťaz druhej divízie je povýšený na ich miesto.

Kvalifikuje sa víťaz Kansallinen Liiga do európskej súťaže?

Áno, majster Kansallinen Liiga získava automatickú kvalifikáciu do UEFA Women's Champions League, pričom ďalšie európske miesta sú dostupné prostredníctvom domáceho pohárového úspechu.

Kedy bola Kansallinen Liiga premenovaná z Naisten Liiga?

Liga bola premenovaná vo februári 2020 z Naisten Liiga na Kansallinen Liiga ako súčasť komplexných reforiem profesionalizácie Fínskej futbalovej asociácie.

Kto je súčasným titulárnym sponzorom Kansallinen Liiga?

Subway je oficiálnym titulárnym sponzorom od roku 2024, pričom súťaž je oficiálne známa ako Subway Kansallinen Liiga.

API dáta: 30. 6. 2026 · Obsah aktualizovaný: 16. 1. 2025