Menu
Poľsko

Central League

Dnešné zápasy

Živé skóre, nadchádzajúce výkopy a ukončené výsledky z dnešného dňa. Dáta sa automaticky aktualizujú, aby vám nič neuniklo.

Dnes ukončené

3 zápasy

Tabuľka

Central League · 2026

Aktuálna tabuľka Central League 2026 s 13 tímami. Zaglebie vedie s 17 bodmi po 7 zápasoch, za ním nasleduje Szczecin s 15 bodmi. Tabuľka zobrazuje výhry, prehry, skóre a percento výhier — základ pre analýzu stávok.

PlayoffZostup
TímOdohranéVýhryPrehryGóly:InkasovanéGólový rozdiel
1Zaglebie761240:209+31
2Szczecin752206:176+30
3Aurum Gorzow651172:161+11
4Katy Wroclawskie752222:218+4
5Krakow743221:224-3
6KPR Zukowo642190:183+7
7Biala Podlaska743216:226-10
8Ciechanow734200:2000
9Wagrowiec734223:227-4
10Gwardia Koszalin734212:219-7
12Zamosc725206:229-23
13Legnica725183:203-20
14Grunwald Poznan707185:199-14

Výsledky

Central League · 48
Výsledky3. 10. 2026–25. 10. 2026
ne 25. 10.
Detail zápasu
ne 25. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
SMS Kielce32–35Biala Podlaska
so 24. 10.
Detail zápasu
so 24. 10.
Detail zápasu
pi 23. 10.
Detail zápasu
Zaglebie37–40SMS Kielce
po 19. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
so 17. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
pi 16. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
ne 11. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
so 10. 10.
Detail zápasu
po 5. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
ne 4. 10.
Detail zápasu
so 3. 10.
Detail zápasu

Nadchádzajúce zápasy

100 zápasov
Aurum Gorzow
KPR Zukowo
Biala Podlaska
Legnica
Katy Wroclawskie
KPR Zukowo
Krakow
Grunwald Poznan
Aurum Gorzow
Zaglebie
Wagrowiec
Szczecin
Zamosc
Ciechanow
ZPRP Kielce
Gwardia Koszalin
Aurum Gorzow
Krakow
Szczecin
Zamosc
Zaglebie
Legnica
KPR Zukowo
ZPRP Kielce
Grunwald Poznan
Wagrowiec
Ciechanow
Katy Wroclawskie
Gwardia Koszalin
Biala Podlaska
Biala Podlaska
KPR Zukowo
Katy Wroclawskie
Szczecin
Krakow
Zaglebie
Wagrowiec
Aurum Gorzow
Zamosc
Grunwald Poznan
ZPRP Kielce
Ciechanow
Legnica
Gwardia Koszalin
Szczecin
ZPRP Kielce
Aurum Gorzow
Zamosc
KPR Zukowo
Legnica
Krakow
Wagrowiec
Grunwald Poznan
Katy Wroclawskie
Ciechanow
Biala Podlaska
Zaglebie
Gwardia Koszalin
Biala Podlaska
Szczecin
Katy Wroclawskie
Aurum Gorzow
Legnica
Ciechanow
Wagrowiec
Zaglebie
Zamosc
Krakow
ZPRP Kielce
Grunwald Poznan
Gwardia Koszalin
KPR Zukowo
Aurum Gorzow
ZPRP Kielce
Zamosc
Wagrowiec
Biala Podlaska
Grunwald Poznan
Zaglebie
KPR Zukowo
Legnica
Szczecin
Katy Wroclawskie
Krakow
Gwardia Koszalin
Ciechanow
Ciechanow
KPR Zukowo
Grunwald Poznan
Legnica
Krakow
ZPRP Kielce
Aurum Gorzow
Biala Podlaska
Wagrowiec
Katy Wroclawskie
Zamosc
Zaglebie
Szczecin
Gwardia Koszalin
Biala Podlaska
Krakow
Katy Wroclawskie
Zamosc
KPR Zukowo
Szczecin
Aurum Gorzow
Legnica
Zaglebie
Ciechanow
ZPRP Kielce
Wagrowiec
Grunwald Poznan
Gwardia Koszalin
Zamosc
ZPRP Kielce
Wagrowiec
Biala Podlaska
Szczecin
Ciechanow
Krakow
Legnica
Grunwald Poznan
KPR Zukowo
Katy Wroclawskie
Zaglebie
Aurum Gorzow
Gwardia Koszalin
Legnica
Wagrowiec
Zaglebie
Szczecin
ZPRP Kielce
Katy Wroclawskie
KPR Zukowo
Aurum Gorzow
Grunwald Poznan
Ciechanow
Biala Podlaska
Zamosc
Gwardia Koszalin
Krakow
Grunwald Poznan
Szczecin
Katy Wroclawskie
Biala Podlaska
Krakow
KPR Zukowo
Aurum Gorzow
Ciechanow
Zamosc
Legnica
ZPRP Kielce
Zaglebie
Wagrowiec
Gwardia Koszalin
Grunwald Poznan
Zaglebie
Legnica
Katy Wroclawskie
Szczecin
Aurum Gorzow
KPR Zukowo
Wagrowiec
Ciechanow
Krakow
Biala Podlaska
ZPRP Kielce
Gwardia Koszalin
Zamosc
Biala Podlaska
Zaglebie
Krakow
Szczecin
Aurum Gorzow
Grunwald Poznan
Wagrowiec
Ciechanow
Zamosc
KPR Zukowo
ZPRP Kielce
Legnica
Katy Wroclawskie
Gwardia Koszalin
Ciechanow
Zamosc
Grunwald Poznan
Krakow
KPR Zukowo
Katy Wroclawskie
Legnica
Biala Podlaska
Szczecin
Wagrowiec
Zaglebie
Aurum Gorzow
Gwardia Koszalin
ZPRP Kielce
Wagrowiec
Grunwald Poznan

Štatistiky tímov

Porovnanie výkonu všetkých 13 tímov v Central League na jednom mieste. Zaglebie vedie s 6 výhrami v tejto sezóne. Štatistiky tímov zobrazujú výhry, prehry, skóre, bodový rozdiel a percento výhier — jednoducho identifikujte najsilnejšie a najslabšie tímy pre analýzu stávok.

Najproduktívnejšie tímy

Tím#OdohranéVýhryPrehryGólyInkasované
Zaglebie1761240209
Szczecin2752206176
Aurum Gorzow3651172161
Katy Wroclawskie4752222218
Krakow5743221224
KPR Zukowo6642190183
Biala Podlaska7743216226
Ciechanow8734200200
Wagrowiec9734223227
Gwardia Koszalin10734212219
Zamosc11725206229
Legnica12725183203
Grunwald Poznan13707185199

Minulé sezóny

Central League

Prehliadajte 6 archivovaných sezón Central League, od 2021 po 2026. Každá sezóna obsahuje kompletné tabuľky, najlepších strelcov a výsledky zápasov — ideálne na porovnanie historických výkonov a odhalenie dlhodobých stávkových vzorcov.

História

19. 3. 2026
Založený:2021Predchodca:II Liga

Centrálna liga bola zriadená v roku 2021 ako súčasť komplexnej reštrukturalizácie poľskej hádzanskej pyramídy, pričom nahradila predchádzajúci regionálny systém II. ligy jednotnou národnou súťažou druhej úrovne. Liga bola spustená so 14 tímami a v sezóne 2023/24 sa rozšírila na 15, no pred sezónou 2024/25 sa vrátila späť na 14 klubov. Táto reštrukturalizácia odrážala strategický cieľ Poľského hádzanárskeho zväzu vytvoriť konkurencieschopnejšiu a jednotnejšiu cestu medzi regionálnou hádzanou a elitnou Superligou, čím sa zabezpečila väčšia konzistencia štandardov a viditeľnosť pre rozvíjajúce sa talenty. Liga sa rýchlo etablovala ako kľúčové vývojové prostredie, pričom niekoľko klubov využilo svoje kampane v Centrálnej lige ako odrazový mostík k postupu do Superligy.

  1. 2021 — Centrálna liga založená ako zjednotená súťaž druhej úrovne, ktorá nahrádza regionálny systém II. ligy s 14 tímami
  2. 2023 — Liga sa rozšírila na 15 tímov, čím sa zvýšila konkurencieschopná hĺbka a možnosti postupu
  3. 2023-24 — Śląsk Wrocław získal titul, čím sa etabloval ako veľká sila v hádzanej druhej úrovne
  4. 2024-25 — Liga sa vrátila na formát 14 tímov; Pogoń Szczecin sa objavil ako líder sezóny s 11 výhrami v 14 zápasoch

Formát súťaže

19. 3. 2026
Tímy:14Zostupové miesta:2

Centrálna liga funguje ako dvojkolový turnaj, v ktorom každý tím hrá s každým súperom dvakrát – raz doma a raz vonku – za 26 zápasov sezóny. Tímy získavajú tri body za výhru, dva body za výhru po strieľaní penált, jeden bod za prehru po strieľaní penált a nula bodov za prehru v riadnom čase. Víťaz je automaticky postúpený do Orlen Superligy, zatiaľ čo druhý tím vstupuje do dvojzápasového play-off proti 11. tímu Superligy o druhé miesto. Na spodku dvaja posledne umiestneníklubovia sú zostúpení do I. Ligy, tretej úrovne poľskej hádzane. Pravidlá rozhodujúceho kritéria uprednostňujú vzájomné výsledky medzi vyrovnanými tímami pred skóre a vstrelených gólov.

Analýza

19. 3. 2026

Analýza aktuálnej sezóny

Dominantný výkon Pogone Szczecin

Sezóna 2024/25 Centrálnej ligy je dominovaná Pogoňou Szczecin, ktorá sa etablovala ako jasný favorit na titul s impozantných 11 výhrami z 14 zápasov a 34 bodmi – to je päťbodový náskok pred najbližšími súpermi. Konzistentný výkon tímu, podporený silnou streleckou bilanciou a defenzívnou pevnosťou, ho radí medzi ťažkých favoritov na automatický postup do Orlen Superligy. Tesne za ním, Stal Gorzów a Śląsk Wrocław – obhajca titulu – sedia zhodne na 30 bodoch z 14 zápasov, pričom oba tímy si zachovávajú realistické titulové ambície napriek odstupu od Szczecinu.

Konkurenčný titulový boj a dôsledky play-off

Boj o druhé miesto zostáva intenzívne konkurenčný, pričom Kraków (27 bodov z 14 zápasov) a Grunwald Poznań (25 bodov z 13 zápasov) udržiavajú krok v pretekoch o postup. Rozdiel medzi druhým a piatym miestom je len päť bodov, čo znamená, že miesto v play-off zostáva naozaj sporné. Súčasný formát zabezpečuje, že aj tímy z momentálnych stredových pozícií si zachovávajú matematické šance na play-off s 11. tímom Superligy, čo dodáva záverečným týždňom sezóny napätie. Konzistentnosť popredných uchádzačov naznačuje kvalitnú kampaň v porovnaní s predchádzajúcimi sezónami Centrálnej ligy.

Zostupový boj sa vyostruje

Na spodku tabuľky sa zostupový obraz stal čoraz napínavejším počas sezóny. UW Warszawa sa ocitá v kritickom ohrození s iba 3 bodmi z 18 zápasov – miera výhier 6 %, čo ich ponecháva 15 bodov pod záchrannou čiarou. Gwardia Koszalin (12 bodov z 19 zápasov) a ZPRP Kielce (13 bodov z 18 zápasov) sú taktiež v vážnom ohrození, hoci si zachovávajú matematickú nádej na záchranu. Priepasť medzi zostupovou zónou a bezpečnou zónou je výrazná, čo naznačuje, že tri spodné tímy čelia ťažkej úlohe. Tímy ako Legnica (18 bodov) a Anilana Łódź (21 bodov) zaujímajú nestabilné pozície tesne nad nebezpečnou zónou, čo robí záverečnú etapu kľúčovou pre tieto stred-nižšie tímy tabuľky.

Výnimočný výkon: Odolnosť Śląska Wrocław

Śląsk Wrocław sa ukázal ako výnimočný performer sezóny, kombinujúc defenzívnu dokonalosť s produktívnym strelectvom. Obhajca titulu strelil 607 gólov a inkasoval len 506 v 19 zápasoch – skóre +101, čo je o 54 gólov lepšie ako u akéhokoľvek iného tímu v lige. Táto útočná sila spolu s 79-percentnou mierou výhier (15 výhier z 19 zápasov) demonštruje ich kvalitu a skúsenosti na tejto úrovni.

Štruktúra ligy a konkurenčná vyrovnanosť

Centrálna liga sa vyvinula na naozaj konkurencieschopnú druhú úroveň bez jediného dominantného tímu a s viacerými klubmi schopnými získať titul. Sezóna 2024/25 ilustruje túto rovnováhu: hoci Pogoń Szczecin drží jasný bodový náskok, lepší gólový rozdiel a percento výhier obhajcu Śląska Wrocław naznačuje, že titulový boj zostáva otvorený. Táto konkurencieschopná hĺbka odráža úspešné etablovanie ligy ako zjednotenej národnej súťaže – markantné zlepšenie oproti predchádzajúcemu regionálnemu systému II. ligy.

Vývojová cesta a prepojenie so Superligou

Centrálna liga funguje ako primárny vývojový kanál pre poľskú hádzanu, s jasne definovanými a aktívne súťaženými postupovými cestami. Sezóna 2023/24 demonštrovala túto dynamiku, keď Śląsk Wrocław si zabezpečil postup cez play-off systém a okamžite sa etabloval ako konkurencieschopný v najvyššej divízii. Aktuálne poradie naznačuje, že viaceré tímy – Szczecin, Gorzów a Wrocław – sú schopné podávať výkony na úrovni Superligy.

Historický kontext a vývoj ligy

Od svojho vzniku v roku 2021 Centrálna liga úspešne skonsolidovala druhú úroveň poľskej hádzane do zjednotenej, národne konkurencieschopnej štruktúry. Majstrovský titul každoročne strieda rôznych víťazov (KPR Ostrovia 2021/22, KPR Legionowo 2022/23, Śląsk Wrocław 2023/24), čo naznačuje, že žiadny klub doteraz nezískal dominanciu. Táto parita naznačuje zdravý konkurenčný ekosystém, kde postup zostáva skutočne dosiahnuteľný pre dobre organizované tímy z rôznych regiónov Poľska.

Často kladené otázky

Čo je Centrálna liga v poľskej hádzane?

Centrálna liga (Liga Centralna) je druhou úrovňou poľskej mužskej hádzanskej pyramídy, zriadená v roku 2021 ako zjednotená národná súťaž. Slúži ako hlavná cesta do Orlen Superligy, pričom víťaz je automaticky povýšený a druhý tím vstupuje do play-off o druhé miesto.

Koľko tímov súťaží v Centrálnej lige?

Centrálna liga v súčasnosti zahŕňa 14 tímov súťažiacich vo formáte dvojkola s 26 zápasmi za sezónu. Liga sa rozšírila na 15 tímov v roku 2023, no v sezóne 2024/25 sa vrátila na 14 tímov.

Ako funguje postup z Centrálnej ligy?

Prvoplasovaný tím je automaticky postúpený do Orlen Superligy. Druhoplasovaný tím vstupuje do dvojzápasového play-off proti 11. tímu Superligy, pričom víťaz si zabezpečí postup do najvyššej divízie.

Ktoré tímy zostupujú z Centrálnej ligy?

Dva posledneumiestnenétímy na konci sezóny zostupujú do I. Ligy, tretej úrovne poľskej hádzane.

Kto vyhral najviac titulov v Centrálnej lige?

Śląsk Wrocław drží najviac titulov s jedným majstrovstvom (2023/24). Liga je však mladá – založená v roku 2021 – a v každej sezóne víťazil iný tím: KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski (2021/22), KPR Legionowo (2022/23) a Śląsk Wrocław (2023/24).

Je Centrálna liga vysielaná v televízii?

Áno, zápasy Centrálnej ligy sú vysielané na Polsat ako súčasť komplexnej poľskej zmluvy o mediálnych právach v hádzanej na sezóny 2024-25 až 2029-30.

API dáta: 27. 10. 2026 · Obsah aktualizovaný: 19. 3. 2026